SOFOS

"Hayret etmek bilginin başlangıcıdır"
Halil Cibran

GÜNCEL SEMİNERLER

"Hayret etmek bilginin başlangıcıdır."
image description           
SALI 20.00 - 22.00

ARKEOLOJİ MÜZESİNDE BİR GECE

Tarih:23.08.2022

Sadece Sofos misafirlerine özel olarak hazırlanan Arkeoloji Müzesi etkinliğimizi kaçırmayın!

image description           
SALI 20.00 - 22.00

ARKEOLOJİ MÜZESİNDE BİR GECE

Tarih:20.09.2022

Sadece Sofos misafirlerine özel olarak hazırlanan Arkeoloji Müzesi etkinliğimizi kaçırmayın!

image description           
PERŞEMBE 11.00 - 12.30

DÜNYANIN KAPILARI (çevrimiçi)

Tarih:6.10.2022

Zafer DUYGU ile 16 hafta boyunca insan, din, siyaset ilişkisini konuşuyoruz.

SOFOS ARŞİV

Hiçbir semineri kaçırmadınız aslında.
image description           
Tuğrul Kurt

Kutsal Metinler Arkeolojisi

Tarih: 27.05.2021

Tuğrul KURT ile tek oturumluk seminerimizde kutsal kitapları inceliyoruz

GÜNCEL TURLAR

Hayret etmek bilginin başlangıcıdır.
image description
SANİYE ELMAS Sofos, benim için çoğu yaşanmış kalan ömrümde bir gaye, bir heyecan, bir keşfediş, bir umut kapısı ifade ediyor. Hala kültürel gelişmeye bir nebze ayak uydurabilmek yaşama bağlığımı destekliyor. Bana gösterilen sevgi ve anlayış, kişilerin birbirine ön yargısız yaklaşımı ve birbirinden değerli öğreticilerimizin katkıları ev sıcaklığında akademi ortamı yaratıyor.Teşekkürler Sofos.
image description
HATİCE İYİLİK Sofos İstanbul ile zaman makinesine binip Hitit olduk, İlhanlı, Osmanlı olduk. Atalarımızla beş taş oynayıp, topaç çevirdik. Amasyalı Strabon ile keşfe çıktık. Şapinuva'da Aygül SÜEL hocamızla tabletleri okuduk. Çarşısından alışveriş yapan halka karıştık, hem hal olduk. Dört günde dopdolu Anadolulu olduk. Teşekkürler Feride BOZCU.
image description
FATMA DAĞDELEN Sofosla yine çok farklı bir gezi deneyimledik. Her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş, bugünkü Şapinuva gezimiz çok etkileyiciydi. Özellikle Prof. Dr. Aygül SÜEL hocamızın anlattığı bilgiler ve bütün özverisiyle yürüttüğü kazılar takdire şayandı. Herkesin gelip görmesi gereken bir yer.
image description
HALİME LALE BAYRAM Feride Hanımın keyifli sunumuyla birlikte geçmişte muhteşem bir yolculuğa çıktığımız bu güzel seminerleri bize sunduğu için Sofos'a çok teşekkür ederim.
image description
HALİME HÜSNA ÖZÜDOĞRU Dünyanın öbür ucunda belki hiç tanışamayacağımız, dinleyemeyeceğimiz hocalardan harika konularda eğitim almak çok güzel. Gerçekten emeğinize sağlık. Bir öğrenci olarak çok kıymetli benim için her eğitiminiz. Çok teşekkür ederim bunun için Sofos Ailesine.
image description
ADEM DERVİŞOĞLU Çok uzun yıllar tıp alanında yaptığım çalışmalarım arasında Sofos, tamamen farklı bir kulvarda keyifli bir yolculuk, giderek derinleşen merak etme duygusu ve haz aldığım bir öğrenme süreci yaşattı. Ayrıca gerek dersler, gerekse geziler ile değişik medeniyetleri yakından tanımama, güzel dostlar ile buluşmama vesile oldu. Vakit buldukça, ömrüm el verdikçe Sofos ile oldukça farklı konularda öğrenmeye, sohbet etmeye ve gezmeye devam etmeyi istiyorum.
image description
SEMRA EVYAP Ben Sofos ile Japonya turunda tanıştım: Hiç aksamayan bir organizasyon ve her birimize yakın ilgi. Feride Hanım'ın seminerleri sayesinde yeni ufuklara açılmış oldum. Doğu’yu, kültür ve sanatıyla tanımaya başlayınca yalnız Batı merkezli sanat tarihiyle sınırlı kalarak neler kaçırdığımı anladım. Şimdi Feride hocamızla dünyayı dolaşıyoruz. Tabi Feride hocanın bilgisi, çok yönlü yaklaşımı, aktarma biçimi tatlı ve samimi kişiliğiyle birleşince bana da keyifle takip etmek kalıyor... Ayrıca İbrahim Bey ile ikisi çok değerli hocalarla çalışıp ilgi çekici konular seçiyor. Hangi semineri alsanız aklınız diğerlerinden kalıyor.
image description
ZELİHA KAVUNCU Tarihe ve sanat tarihine meraklı biri olarak, Sofos'ta hayatımın en güzel zaman dilimlerinden birini yaşadım. Hala da zevkle devam ediyorum. Her hafta gördüğüm insanlarla üzerine bir de gezi yapmak, 40 yaşından sonra bana müthiş dostluklar kazandırdı. Feride Bozcu, yaşıyormuş gibi ders anlatarak bana ve aileme tarihi daha da çok sevdirdi. İbrahim Bozcu da gezileri çok önceden, çok özel olarak programladı. Hindistan gezisinin ardından İran'a gezi yapacaktık. İlber hocam da eşlik edecekti. Hocam gelenleri merak etti. Hepsinin cok güzel insanlar olduğunu söyledim. İran'dan sonra yapılan Endülüs gezisine İlber hocam da zevkle katıldı daha sonra. Bana Anadolu, Hindistan, Japonya, İran ve pek çok yeri en ince ayrıntısıyla gezdiren, en güzel yemeklerini yediren, en güzel otellerinde konaklatan Sofos'a teşekkür ederim.
image description
ÖZNUR CANTÜRK Varoluştan bugüne, tüm dünya ekseninde tarih kapılarını tek tek aralayarak, o dönemi birçok yönüyle ele alıp diğer medeniyetlerle eş zamanlı karşılaştırma imkanı sağlayan, zengin görseller eşliğinde alanında uzman isimlerden dinlediğiniz seminerleriyle, gezileriyle, kendinizi değerli hissedeceğiniz tüm güzellikleri bir arada sunan, insana uzatılan bilge bir eldir Sofos! Her zaman kendisini hayranlıkla dinlediğim Sevgili Feride Hocam’a, tüm kıymetli hocalarımıza ve Sofos ailesine sonsuz şükranlarımla...
image description
FARUK DÜZEL Kültür, sanat, tarih ve dinin harmanlandığı çok nitelikli ve derinlikli, entelektüel bir program olmuş. Hedefiniz nedir bilmiyorum ama dışarıdan bakınca bana göre SOFOS artık bir tür enstitü olarak görülüyor. Tebrik ve takdir ediyorum. Yolunuz açık olsun.

İş Ortaklarımız

Bizimle bu yolu paylaşan partnerlerimize teşekkür ederiz.