YENİ SEZON - KRONOLOJİK KUR'AN OKUMALARI (çevrimiçi)

30.09.2024

TUĞRUL KURT,1989’da Almanya’da doğmuştur. 2014’te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde lisans, 2016’da yüksek lisans eğitimi tamamlamıştır. 2016-2017’e kadar 29 Mayıs Üniversitesi’nde Uluslararası İslam ve Din Bilimleri bölümünde, 2017-2018’e kadar Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimlerinde araştırma görevliliği yapmıştır. 2018-2021 tarihleri arasında Frankfurt Goethe Üniversitesi Protestan İlahiyat Fakültesi’nde araştırma görevliliği yaparken 2019-2024 Hamburg Üniversitesi Dünya Dinleri Akademisi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2021-2024 yılları arasında Berlin Humbold-Üniversitesi Tefsir Anabilim dalında öğretim görevliğinde bulundu. 2023’te „Kur'an'da, Tefsirde ve Cave of Treasures'da Hz. Âdem - Süryânî-Hıristiyan Kaynakları Işığında İsrâiliyyât Riyayetlerinde Âdem'in Kıssasının Tahlili“ konulu doktora tezini savundu. Ağustos 2024’ten itibaren Viyana Üniversitesi İslam İlahiyât Fakültesinde profesörlüğe atandı. Almanca, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca gibi Batı dillerine, Arapça, Latince, Grekçe, İbranice ve Süryanice gibi kaynak dillerine vakıf olup, dinler tarihi ve tefsir alanında araştırmalarda bulunmuştur. ‘’Anadolu’da Hıristiyanlığın Erken Dönemleri -Theosebesler“ ve „Adam in Koran, Koranexegese und syrischer Schatzhöhle- Erzählung der Adamsgeschichte in isrāʾīliyyāt-Überlieferungen im Angesicht syrisch-christlicher Quellen“ adlı kitaplarının yanında, Türkçe, İngilizce ve Almanca makaleleri bulunmaktadır. .

SEMİNER İÇERİĞİ:

Bu seminerde, Kur’an ayetlerini nüzül sırasına göre kronolojik olarak okuyacak ve analiz edeceğiz. Amacımız, Kur’an metnini indiriliş sırasına göre detaylı bir şekilde inceleyerek, çeşitli tefsir kaynaklarından faydalanarak derinlemesine ele almaktır. Bu yöntemle, metnin indirildiği dönemin sosyo-kültürel ve tarihsel bağlamını daha iyi anlamayı amaçlıyoruz. Ayrıca, bu tarihsel ve kültürel bağlamları günümüzle ilişkilendirerek, Kur’an’ın çağdaş yorumlarını ve uygulanabilirliğini de değerlendireceğiz. Bu sayede, metnin orijinal mesajını günümüzde nasıl daha iyi anlayabilir ve uygulayabiliriz sorusuna yanıt arayacağız.

Seminerde Eş Zamanlı Tarih metodolojisi kullanılarak mukayeseli okumalar gerçekleştirilecektir. Bu metodoloji, Kur’an’ın nüzul dönemindeki anlam havuzunu yeniden inşa etmeye ve aynı zamanda günümüz anlamlandırma biçimimizi sorgulama fırsatı sunar. Bu kapsamda, Kur’an’ın özüne uygun bir şekilde yeniden düşünme ve değerlendirme yapmamız sağlanacaktır. Kur’an’ın nüzul ortamındaki anlamı ile sonraki dönemlerde değişen bağlamda yapılan yorumları analiz edeceğiz. Bu analizler, metnin tarihsel anlamının nasıl evrildiğini ve farklı dönemlerdeki yorum farklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Metinlerin tarihsel bağlamını ve tefsirlerin gelişim sürecini dikkate alarak, Kur’an’ın mesajının nasıl algılandığını ve yorumlandığını derinlemesine inceleyeceğiz.

KRONOLOJİK KUR'AN OKUMALARI
Erken Dönem Mekkî Ayetler 1

1. Hafta - 30 Eylül Pazartesi - Alak Suresi

2. Hafta - 07 Ekim Pazartesi - Alak Suresi 

3. Hafta - 14 Ekim Pazartesi - Müddessir Suresi 

4. Hafta - 21 Ekim Pazartesi - Müddessir Suresi 

5. Hafta - 28 Ekim Pazartesi - Müddessir Suresi 

6. Hafta - 04 Kasım Pazartesi - Tebbet Suresi

7. Hafta - 11 Kasım Pazartesi - Kureyş Suresi 

8. Hafta - 18 Kasım Pazartesi - Kevser Suresi

9. Hafta - 25 Kasım Pazartesi - Hümeze Suresi

10. Hafta - 02 Aralık Pazartesi - Maun Suresi 

11. Hafta - 09 Aralık Pazartesi - Tekasür Suresi

12. Hafta - 16 Aralık Pazartesi - Fil Suresi  

13. Hafta - 23 Aralık Pazartesi - Leyl Suresi 

14. Hafta - 30 Aralık Pazartesi - Beled Suresi

15. Hafta - 06 Ocak Pazartesi - İnşirah Suresi

16. Hafta - 13 Ocak Pazartesi - Duha Suresi

17. Hafta - 20 Ocak Pazartesi - Kadir Suresi

18. Hafta - 27 Ocak Pazartesi - Tarık Suresi

19. Hafta - 03 Şubat Pazartesi - Şems Suresi

20. Hafta - 10 Şubat Pazartesi - Abese Suresi 

21. Hafta - 17 Şubat Pazartesi - Abese Suresi 

22. Hafta - 24 Şubat Pazartesi - Abese Suresi 

23. Hafta - 03 Mart Pazartesi - Kalem Suresi

24. Hafta - 10 Mart Pazartesi - Kalem Suresi 

25. Hafta - 17 Mart Pazartesi - Kalem Suresi 

26. Hafta - 24 Mart Pazartesi - A'la Suresi 

27. Hafta - 07 Nisan Pazartesi - Tîn Suresi 

28. Hafta - 14 Nisan Pazartesi - Asr Suresi

29. Hafta - 21 Nisan Pazartesi - Buruc Suresi

30. Hafta - 28 Nisan Pazartesi - Buruc Suresi

Yeni Sezon Fırsatı
Fiyatımız 30 Haziran 2024'e kadar geçerlidir!

Seminerimiz çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.
30 haftalık seminer ücretimiz 30.000 TL'dir.
Fiyatımız 30 Haziran 2024 tarihine kadar geçerlidir.
Seminerimize tek oturum katılım ücretimiz 1000 TL'dir.
SOFOS gereklilik halinde programı iptal etme, erteleme, mekanı veya konuşmacıları değiştirme hakkını saklı tutar. Bu sebeplerden doğacak zararlardan sorumlu tutulamaz.

KAYIT ve KATILIM SÜRECİ

1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup ödemenizi tamamlayıp KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize seminer öncesinde kesin kayıt mesajı iletilecektir.

Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.

YASAL UYARI

SOFOS tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması, para karşılığı satılması, izinsiz olarak tamamının veya bir kısmının herhangi bir mecrada kullanılması, yayımlanması, paylaşılması kişisel ve kurumsal haklarımız ile kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS ve anlatımı yapan kişiler her türlü hukuki ve tazminat hakkını saklı tutmaktadır. ©️ SOFOS ©️TUĞRUL KURT

Online gerçekleştirilen seminerler ile ilgili olarak SOFOS dijital arşiv, kayıt linki ve bilgi paylaşma konusunda herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir. Seminerlere zamanında katılmak, kayıt paylaşımı yapılan seminerlerde kayıtları zamanında dinlemek – izlemek ve link mesajlarındaki yasal uyarılara göre hareket etmek tamamen sizlerin sorumluluğundadır.

SOFOS günübirlik İstanbul gezileri, çevrim içi veya yüz yüze etkinlikleri ve seminerleri için 72 saat öncesine kadar olan iptallerde bakiye iadesi yapılır yahut SOFOS'un başka bir programına aktarım mümkündür, 48 saat kala olan iptallerde ödemenin %60’ı kesilir ve kalan %40 iade edilir. Veya % 40 tutara denk gelen meblağ SOFOS'un başka bir etkinliğine aktarılabilir. Son 24 saat içerisindeki iptallerde iade yahut bir başka bir programa aktarım söz konusu olmaz. Ödeme yapan veya kesin kayıt yaptıran katılımcılar bu süreleri ve şartları kabul etmiş sayılırlar. Katılımınız iptal etmeniz durumunda yukarıdaki süreleri dikkate alarak info@sofos.com.tr adresine e-posta olarak ya da 0 546 568 11 43 numaralı telefona detayları SMS mesajı veya whatsapp mesajı ile bildirmeniz gerekmektedir.Tarih: 30.09.2024

Saat: 11:00 - 12:30

Yer:ZOOM ile ONLINE

Katılım Ücreti: 30000 TL