SOFOS

Düşünmeye davet eden seminerler, ufuk açıcı seyahatler.
image description

TARİH

Dünyanın dört bir köşesinde ortaya çıkan medeniyetleri eş zamanlı okumanın verdiği keyfi seminer gruplarımızla deneyimliyoruz.

image description

GEZİ

Seminerlerimize paralel hazırlanan gezilerimizde ufuk açıcı ve farklı deneyimler yaşamayı, önemsiyoruz.

image description

KÜLTÜR

Seminer ve gezilerimizde sanat tarihi, kültür tarihi, dinler tarihi ve gastronomi alanlarında, konusunda uzman isimlerden destek alıyoruz.

SOFOS İSTANBUL

SOFOS tarihin, kültürün, sanatın birbirinden farklı alanlarında çalışan uzmanlar ile bu alanlara ilgi duyanların buluşabileceği bir merkezdir.
Sansasyonel jenerik ve seslerle verilen televizyon haberlerinin, sosyal medyada bombardımana uğradığımız bilgi kirliliğinin içinde hayatı yorumlayabilmek için bize asıl gerekli bilgiden ve kavramlardan giderek uzaklaşıyoruz, mutsuzlaşıyoruz. Kolay ulaşıyoruz ancak beslenemiyoruz. Bu nedenle okumak, seminerler yoluyla kendimizi geliştirmek, kültür turlarıyla aslında kendi içimize doğru bir yolculuğa çıkmak çok daha önemli hale geldi. Algılarımızı yöneten ve önyargılarımızı oluşturan ne varsa elimizin tersiyle itebilmenin ancak bilgilenmek yoluyla gerçekleşebileceğine inanıyoruz. Okuyarak, seminerler ya da geziler yoluyla bilgiyle donanmanın, bu niyetteki kimselerle bir araya gelmenin yepyeni ufuklar açabileceğini, mutluluğu ve başarıyı getireceğini biliyoruz.

SOFOS olarak Halil CİBRAN’ın ‘’Hayret etmek bilginin başlangıcıdır’’ sözünü mottomuz edinerek 2016 yılında yola çıktık. Timothy SNYDER’ın okumanın; bir direnme, bir karşı koyma, dile ve düşünceye sahip çıkmanın bir yolu olduğu sözünü de yanımıza kattık. Seminerler ve kültür turları düzenleyerek amacı sadece bilgilenmek olan güzel insanlarla bir araya geldik ve gelmeye de devam ediyoruz. Her geçen gün çoğalıyoruz. Bilgiyle donanarak, yeni ülkeler gezerek, farklı kültürleri tanıyarak insanlar hakkında edindiğimiz ön yargılardan sıyrılıyor, en başta kendi kendimizle yüzleşiyoruz. Antropoloji, Arkeoloji, Sanat Tarihi, Felsefe, Dinler Tarihi, Tefsir, Edebiyat, Sosyoloji, Moda, Tarih, Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler başlıklarında açtığımız ve uzmanlarla bir araya geldiğimiz seminerlerimizle farklı açılımlar sağlarken, uzman rehberlerimiz önderliğinde gerçekleşen kültür turlarımızla tazeleniyoruz.
Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı? SOFOS’ta bu sorunun cevabı kesinlikle her ikisi de. Merak duyduğunuz konuyla ilgili seminerlere katıldıktan sonra seyahat edip tematik turlarla nokta atışı gezmenin daha ufuk açıcı olduğuna inanıyoruz.

Bilgi çağında yaşamamıza rağmen pek çok alanda temelde gerekli olan en sade ancak en gerekli bilgileri edinmekte zora düşüyoruz. SOFOS ailesi olarak gerekli ve nitelikli bilginin peşinden koşmanın kıymetli olduğunu düşünüyoruz. Sadece SOFOS’ta bulabileceğiniz “Eş Zamanlı Tarih Okumaları” seminerimizde tam da bunu yapıyor; Tarih Öncesi Çağlar’dan günümüze medeniyetler, görkemli şehirler, tarih boyunca farklı coğrafyalarda ortaya çıkan dinler, felsefeler ve mitolojiler üzerinden dolaşarak holistik bakış açısıyla bir ''timeline'' oluşturuyoruz.

Bu doğrultuda yirmi yıllık birikimimizle “Eş Zamanlı Tarih Okumaları” seminerimiz Feride BOZCU ve Jülide BOZCU imzasıyla ‘’İnsanlığın Eş Zamanlı Tarihi’’ başlığıyla kitaplaştırılmaya başlandı. Üç cilt olması planlanan serinin ilk kitabı, semineri destekler nitelikte bir başucu kitabı olarak Şubat 2022’de yayınlandı ve büyük ilgi gördü.

Her yıl Ekim ayında başlayan sezonumuzu Haziran sonunda noktalıyoruz. Seminerlerimizi katılımcılarımızın tercihine göre hem SOFOS’un keyifli ortamında yüz yüze hem de diledikleri yerden bağlanabilecekleri şekilde çevrimiçi olarak yapıyoruz. Seminer içeriklerimizi hafta hafta detaylı şekilde sitemizde paylaşıyor, bir tıkla kolayca kayıt olma imkanını sunuyoruz. Ayrıca sitemizde yer alan ‘’SOFOS ARŞİV’’ modülünden daha önce gerçekleşen seminerleri istedikleri zamanda edinme imkanını sağlıyoruz.

Tarih, kültür ve sanatla buluşmak isteyen herkese kapımızı sonuna kadar açıyor ve sizleri SOFOS’a bekliyoruz.
“Hayret etmek bilginin başlangıcıdır”

İş Ortaklarımız

Bizimle bu yolu paylaşan partnerlerimize teşekkür ederiz.