image descriprion

MUM IŞIĞINDA PETRA, GÜN DOĞUMUNDA SAHRA

Feride BOZCU eşliğinde Yanımıza Kalan Seyahatler3600 USD

Etkileyici antik kentlerden heyecan verici çöl deneyimine büyüleyici bir seyahat sizi bekliyor!

10.05.2025-14.05.2025
 1. İlk Bakış Neden Bu Seyahate Çıkmalıyız?

  Sanat Tarihçisi Feride BOZCU eşliğinde dünyanın İtalya dışındaki en iyi korunmuş ve en büyük antik Roma dönemi şehirlerinden biri Ceraş, Hz. Musa’nın İsrailoğulları ile Mısır’dan çıkarak “Vaad Edilmiş Topraklar”a gerçekleştirdiği hicretinin son noktası olduğuna inanılan ve Hz. Musa’nın da defnedildiği Nebo Dağı, Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan Nabati Medeniyeti’nin başkenti Petra Antik Kenti, I. Dünya Savaşı’nda ünlü İngiliz casusu Lawrence’ın da operasyon alanlarından olan Wadi Rum, MÖ 1000 yıllarında yaşamış Semud Kavmi’nden kalan yazıtlar, develer üzerinde Sahra Çölü, 4x4 araçlar ile safari turu, Umm Rasas arkelojik sit bölgesi ve Emevi sultanlarına ikametgah olmuş Kusayr Amra’yı Dünyanın Yedi Harikası'ndan birine yapacağımız kültür turumuzda keşfediyoruz. Seyahatimizin ikinci gününde Wadi Rum’da çölün ortasında yıldızların altında fanus otellerde konaklıyoruz.

 2. 1.Gün - 10 Mayıs Cumartesi İstanbul - Amman - Ceraş - Amman

  06.50  Türk Hava Yolları, TK0816 seferi ile İstanbul Havalimanı’ndan Amman’a uçuş

  Bagaj ve pasaport işlemlerimizin ardından Türk Havayolları’nın TK0816 sefer sayılı uçuşu ile 06.50’de Amman’a uçuyoruz. 09.15’te varışı takiben Ceraş’a hareket ediyoruz. Dünyada İtalya dışındaki en büyük ve en iyi korunmuş Roma dönemi mimari yapılarını yaşatan bu antik kentte sütunlu yolların, tepe üstü tapınakların, tiyatronun, halk meydanlarının ve surların büyüsü ile Ceraş Antik Kenti’ni geziyoruz. Gün sonunda otelimize dönüyor ve akşam yemeğimizi alıyoruz.

 3. 2.Gün - 11 Mayıs Pazar Amman - Madaba - Nebo Dağı - Wadi Rum

  Kahvaltıdan sonra otelden ayrılıyor ve Madaba’ya gidiyoruz. Mısır – Ürdün arasının resmedildiği enfes bir mozaik haritasının yer aldığı 6. yüzyıldan kalma Aziz George Kilisesi’ni geziyoruz. Bu büyüleyici mozaiği Feride BOZCU ile konuştuktan sonra Hz. Musa’nın İsrailoğulları ile Mısır’dan çıkarak Vadedilmiş Topraklara gerçekleştirdiği hicretinin son noktası olan ve kendisinin de vefat ederek defnedildiği inanılan Nebo Dağı’nı görüyoruz. Nebo Dağı’ndan Ölü Deniz ve İsrail kıyılarını gördükten sonra Wadi Rum’a geçiyoruz. Doğal çöl ortamının oldukça iyi korunduğu bu doğa harikası vadi aynı zamanda I. Dünya Savaşı’nın ünlü İngiliz Casusu Lawrence’ın da operasyon alanlarından biridir. Heyecan verici bu alanda 4 x 4 araçlarda safari turu yaparak ortamın nefes kesen atmosferine kendimizi bırakıyoruz. Sonrasında Elhazali Kanyonu’nu geziyor ve burada MÖ 1000’li yıllarda yaşamış Semud Kavmi’nden kalmış kaya yazıtlarını görüyoruz. Gün sonunda Wadi Rum’daki kampımıza yerleşiyor ve akşam yemeğimizi alıyoruz.

 4. 3.Gün - 12 Mayıs Pazartesi Wadi Rum - Petra

  Gün doğumundan önce olağanüstü bir tecrübe yaşamak üzere develer üstünde Sahra Çölü’ne çıkıyoruz. Kızıl kumların üzerinde güneşin ilk ışıklarını çölün büyüleyici güzelliği ile yaşadıktan sonra kampımıza dönüyor ve kahvaltımızı alıyoruz. Ardından Petra’ya doğru yola çıkıyoruz. Akşam yemeği sonrasında Petra Antik Kenti’nin hazine bölümünde yerlere dizilmiş binlerce mumun aydınlattığı kaya mezarların müthiş manzarasını izledikten sonra inanılmaz bir gün geçirmiş olarak otelimize dönüyoruz.

 5. 4.Gün - 13 Mayıs Salı Petra - Umm Rasas - Kusayr Amr - Amman

  Kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyor ve Petra Antik Kenti’ni geziyoruz. Son dönemde Dünyanın 7 Harikası arasına katılan Nabati Medeniyeti’nin başşehri Petra’da; hazine, amfitiyatro, kraliyet mezarlığı, sütunlu cadde, bint firavun kasrı, Aslanlı Tapınak, Bizans kilisesi ve hapishaneyi Feride BOZCU’nun anlatımları ile keşfediyoruz. Umm Rasas arkelojik sit bölgesine hareket ediyoruz. Ürdün’ün dünya mirası listesindeki tarihi yerlerinden olan 6 ve 8. yüzyıllardan Bizans mozaikleri ile öne çıkan alanı gördükten sonra Emevi sultanlarına ikametgah görevi yapmış, resim ve bezemeleri ile dikkat çeken misafir salonu ve hamamı ile ünlü çöl kalesi Kasr el Amra’ya gidiyoruz. Gün sonunda Amman’a dönüyor ve otelimize yerleşiyoruz. Yerel restaurantta akşam yemeğimizi alıyor ve otelimize geçiyoruz.

 6. 5.Gün - 14 Mayıs Çarşamba Amman - İstanbul

  Kahvaltı sonrasında Amman’da şehir merkezini gezerek güne başlıyor, ardından Roma tiyatrosunu görüyoruz. Amman Kalesi, Herkül Tapınağı ve Emevi Sarayı’nın kalıntılarını gezdikten sonra Amman Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Birçok ilki yaşadığımız Ürdün seyahatimizi noktalıyor ve havalimanına transfer oluyoruz. THY’nin TK0821 sefer sayılı uçuşu ile 15.15’te İstanbul’a uçuyor ve 18.00’da varıyoruz.

  Bir sonraki gezimizde görüşmek üzere!

Gezi Hakkında
Oteller:
• Amman - Sheraton Amman Al Nabil Hotel
• Wadi Rum - Memories Aicha Camp
• Petra - Mövenpick Petra

Fiyatlar:
İki Kişilik Odada Kişi Başına: 3.600 Dolar
Tek Kişilik Oda Farkı: 950 Dolar

Notlar:
•Taksit imkânları için lütfen SOFOS TURİZM ile iletişime geçiniz.
•09 Ağustos 2024 tarihine kadar tek seferde gezi bedelinin banka havalesi ile ödenmesi durumunda toplam gezi bedeli üzerinden %2 indirim yapılmaktadır. %2 kampanyası SOFOS TURİZM yurt dışı grup gezilerini kapsamaktadır. Başka hiçbir kampanya ile birleştirilemez.
•Ödemelerinizi döviz cinsi üzerinden yaparsanız olası bir iptalde varsa iade hakkınız (gerekli hesaplamalar yapılarak kesinti uygulanabilir), ödeme yaptığınız döviz cinsi üzerinden, TL (havale veya tüm kredi kartı ödemeleri) olarak yaparsanız TL üzerinden yapılacaktır.

Kayıt:
Kaydınız, yukarıda belirtilen tutarın tamamının ödenmesi durumunda oluşturulacaktır. Ödemenin yapıldığı tarihten 24 saat sonrasına kadar Tur Sözleşmesi ve Tura Katılım Formu imzalanmazsa Seyahatin İptali Teminatı ve Seyahat Sağlık Sigortası geçerli olmayacaktır.

Tavsiye Edilen Uçuş Bilgileri:
Firma      Tarih                    Güzergah            Uçuş No      Kalkış        Varış
THY         10 Mayıs 2025      ISTAMM            TK0816        06.50         09.15
THY         14 Mayıs 2025      AMMIST            TK0821        15.15         18.00

Fiyata Dahil Olan Hizmetler:
• İstanbul – Amman / Amman - İstanbul uçak biletleri,
• Yukarıda belirtilen oteller veya eş değerlerinde oda-kahvaltı konaklamalar,
• 4 kahvaltı, 4 akşam yemeği,
• Yemeklerde alınacak soft içecekler,
• Müze ve ören yerlerinin giriş ücretleri,
• SOFOS İSTANBUL tur liderliği ve rehberliği hizmeti,
• Yerel Türkçe rehberlik hizmetleri,
• Wadi Rum’da 4x4 araçlar ile safari,
• Wadi Rum’da deve safari,
• Otobüsler ile tüm ulaşım ve transferler,
• Seyahat Sağlık ve Acente İflas Sigortası,
• Bahşiş (SOFOS TURİZM bahşiş toplamamaktadır).

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:
• Yurt dışı çıkış harcı,
• Programda olmayan tur ve transferler,
• Programda belirtilmeyen yemekler (öğle yemekleri),
• Otellerde şahsi harcamalar,
• Yemeklerde alınacak soft içecekler dışındaki içecekler,
• Fazla bagaj ücreti,
•70 yaş üstü İptal ve Sağlık Teminatlı Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası, (80 USD)

Konaklama:
• İki kişilik odada kalmak isteyip “iki kişilik odada kişi başı” ücreti üzerinden rezervasyonu yapılan misafirlerimizin yanına geziye 60 gün kala bir oda arkadaşı bulunamadığı durumda bu misafirlerimizin “tek kişilik oda” ücretinin farkını ödemek ya da geziyi iptal etmek zorunda kalacaklarını bildiririz.
• Her otelde üç kişilik (triple) oda konaklaması söz konusu değildir. Bu seçeneği sunan otellerdeyse genelde standart iki kişilik (double/twin) odalar, bir yatak eklenerek üç kişilik odaya dönüştürülmektedir. Üç kişilik odada konaklamalarda üçüncü yatak standart olmayıp açılır-kapanır portatif yatak ya da çekyat şeklinde olabilmektedir.

Ulaşım:
Uçak bileti:
• Uçak biletlerinin temini konusunda SOFOS TURZİM’e danışabilirsiniz.
• Bu gezi için SOFOS TURİZM tarafından önerilen uçuş yukarıdaki gibidir.
• SOFOS TURİZM yolcu adına koltuk seçimi, check in, biniş kartı işlemleri yapmamaktadır.
• Havaalanları ve havayollarının gündeme aldığı bir takım yeni kurallar vardır. Bu kurallara koşulsuz riayet etmek mecburidir. Uyulmadığı takdirde terminale veya uçağa alınmama durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durumda oluşacak zararlardan SOFOS TURİZM sorumlu değildir. İlgili ülkede resmi makamlar tarafından uygulanan sağlık ve/veya güvenlik tedbirlerine katılımcı tarafından uyulması mutlaktır, söz konusu resmi duyuru veya uygulamalara uymayan katılımcı, gezi rehberi tarafından gezinin ilgili bölümüne ve/veya güzergaha dahil edilmekten men edilebilir. İlgili ülkede resmi makamlar tarafından uygulanan sağlık ve/veya güvenlik tedbirlerine katılımcı tarafından uyulmaması nedeniyle diğer katılımcı zarara uğraması, gezinin bir kısmı veya tamamının burada belirtildiği şekilde icra edilememesi gibi durumlarda SOFOS TURİZM’in uğrayacağı tüm zarar, ziyan ve masraflardan katılımcı doğrudan sorumlu olup, SOFOS TURİZM tarafından katılımcıya rücu edilecektir.

Sigorta:
• Gezi bedeline, Acentenin iflasına karşı tüketiciyi koruyan “Zorunlu Paket Tur Sigortası” ve 70 yaşa kadar olan misafirlerimiz için mücbir sebepler karşısında 6.000 Euro’ya kadar Seyahatin İptali Teminatını da içeren Yurt Dışı Seyahat Sigortası dahildir. 70 yaş ve üzerindeki misafirlerimiz fiyata dahil olmayan hizmetler bölümünde belirtilen farkı ödeyerek bu hizmetten faydalanacaktır.
• Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası seyahatin başlangıç ve bitiş tarihleri arasında geçerli olup gezi esnasında olabilecek yaralanma ve hastalık durumlarında tüm dünyada 30.000 Euro’ya kadar sağlık ve tedavi giderlerini sigorta poliçesindeki genel istisnalar haricinde karşılamaktadır.
• Seyahatin İptali Teminatı maksimum 6.000 Euro’ya kadar olup, 2.000 Euro üstündeki gezilerde vize reddinden %15, diğer hallerde %10 muafiyet uygulanmaktadır. Bu muafiyet, sigorta teminatında belirtilen nedenlerden dolayı seyahatin iptalini kapsar.
• Uçak biletleri iptal teminatlı seyahat sigortalarında kapsam dışıdır. Biletler için herhangi bir iade talep edilememektedir.
• Sigortanın geçerliliği açısından önemli olan rezervasyon/ödeme ile birlikte/en kısa sürede sertifika düzenlenmiş olmasıdır.
• Söz konusu sigorta herhangi bir salgın kaynaklı olayını, pandemi veya hastalık rizikosunu ve/veya karantina ve sair kısıtlamalar nedeniyle gezi öncesi iptalleri kapsamamaktadır.

Önemli Notlar:
• Gezi programı kapsamında gidilecek olan ülkeler, turizm faaliyetleri açısından yeni kurallar belirlemiştir ve sürekli olarak güncellenmektedir. Bu kurallara uyulması zorunludur. Uyulmaması durumunda maddi para cezası veya bir servisten faydalanamama gibi sonuçlar olabilir. Böyle bir durumda SOFOS TURİZM herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.
• Dış nedenlerden dolayı SOFOS TURİZM program akşını her zaman değiştirme hakkına sahiptir.

Türk Lirası EFT - Havale Ödemeleri İçin Hesap Bilgilerimiz:
SOFOS DANIŞMANLIK TURİZM ORGANİZASYON LTD ŞTİ.
T.GARANTİ BANKASI
Üsküdar Şubesi: 166
Hesap No: 6295787
IBAN: TR10 0006 2000 1660 0006 2957 87

*Türk Lirası ve kredi kartı ile yapılacak ödemelerde ödeme günündeki ilgili döviz kuru dikkate alınacaktır.

Amerikan Doları Havale Ödemeleri İçin Hesap Bilgilerimiz:
SOFOS DANIŞMANLIK TURİZM ORGANİZASYON LTD. ŞTİ.
T.GARANTİ BANKASI
Üsküdar Şubesi: 166
Hesap No: 9083246
IBAN: TR44 0006 2000 1660 0009 0832 46

Önemli:
Uçak biletini kendi imkanları ile temin eden misafirlerimizin bilet numaraları / bilet görüntülerini tarafımıza göndermelerini;
- Biletlerini SOFOS üzerinden almak isteyen misafirlerimizin bunu kayıt esnasında belirtmelerini rica ederiz.
- Tüm uçuş işlemleri / koltuk seçimi / bilet iptali / bilet iade gibi konularda kendileri sorumludur.

Tura katılacak misafirlerimizin geçerlilik tarihi 11 Kasım 2025 tarihinden uzun olan pasaportunun olması gereklidir.

Genel Bilgiler:
• Transfer araçlarımızın türü Minibüs, Midibüs ve Otobüs olarak değişmektedir.
• Ödemeler kredi kartı veya havale ile yapılmakta olup tüm bakiye tur satış esnasında tahsil edilmektedir.
• SOFOS öngörülen asgari katılımın sağlanamaması nedeniyle tur iptal bilgisini en geç 30 gün öncesinden yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile katılımcıya bildirerek turu iptal etme hakkına sahiptir.
• Tur rehberlerimiz Turist Rehberleri Hizmetlerine ilişkin yönetmelikte yer alan maddeler ışığında çalıştırılmaktadır.
• Tüketicinin, paket tur sözleşmesinin imzalanmasından itibaren 7 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin cayma hakkı bulunmaktadır.
• Genel Şartlar tur programının ayrılmaz bir parçasıdır ve tur programından bağımsız düşünülemez.
• Gezi süresi 4 gece 5 gündür.
• Tur esnasında rehberimiz belirtilen programa mümkün olduğunca uymak kaydı ile beklenmeyen hava ve yol şartlarına göre tur programında değişiklik yapabilir.
• Tur esnasında SOFOS sözleşmeye aykırılığın; katılımcının kusurunun bulunması, sözleşme ifa sürecine dahil olmayan üçüncü bir kişinin beklenmeyen ve önlenemez bir davranışının bulunması, mücbir sebep, paket tur düzenleyicisinin gerekli tüm özeni göstermelerine rağmen öngöremedikleri ve engelleyemedikleri bir olayın meydana gelmesi durumu hallerinde sorumlu değildir.
• Bu broşürde yer alan bilgiler paket tur düzenleyicisi için bağlayıcıdır.

Ödeme ve İptal Koşulları:
• İptal durumunda “SOFOS DANIŞMANLIK VE TURİZM ORGANİZASYON LTD ŞTİ HİZMET SATIŞ SÖZLEŞMESİ KOŞULLARI” geçerlidir.
• İlk ödemeyi yapanlar gezi programını ve “SOFOS DANIŞMANLIK VE TURİZM ORGANİZASYON LTD ŞTİ HİZMET SATIŞ SÖZLEŞMESİ KOŞULLARI”nı kabul etmiş sayılırlar.
• Müşteri tarafından gezinin başlangıcına 31 gün kalana kadar yapılan iptallerde gezi bedelinin %40’ı, 30 - 16 gün kala olan iptallerde %65’i, 15 gün ve daha az kala olan iptallerde ise gezi bedelinin % 100’ü kesilir. Ek Protokol yapılan gezilerde, Ek Protokol’ün İptal ve İade Koşulları geçerli olacaktır.
• İptal durumunda “SOFOS DANIŞMANLIK VE TURİZM ORGANİZASYON LTD ŞTİ HİZMET SATIŞ SÖZLEŞMESİ KOŞULLARI” geçerlidir. Ödeme yapanlar gezi programını ve “SOFOS DANIŞMANLIK VE TURİZM ORGANİZASYON LTD ŞTİ HİZMET SATIŞ SÖZLEŞMESİ KOŞULLARI”nı kabul etmiş sayılırlar.
• Paket turun düzenlenmesi için asgari katılımcı sayısı 15’tir.
• Bu sayıya ulaşılamadığı takdirde katılımcıya paket turun iptalinin bildirileceği son tarih 10 Nisan 2025’tir.
Dış nedenlerden dolayı SOFOS TURİZM program akşını her zaman değiştirme hakkına sahiptir.

Önemli Not:
SOFOS TURİZM, havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, özel talepleri yerine getirmekle yükümlü değildir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan sorumlu tutulamaz. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yurt dışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. SOFOS TURİZM gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergahını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. SOFOS TURİZM, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/günler dışında başka bir gün yapılabilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Sofos Turizm sorumlu tutulamaz. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup 3. yatak standart yataktan küçüktür.

SOFOS, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı A10432 numaralı işletme belgesi sahibi ve TÜRSAB üyesi seyahat acentesidir.