image descriprion

SİCİLYA RÜYASI

Feride BOZCU eşliğinde Yanımıza Kalan Seyahatler II Katanya – Etna – Taormina – Sirakuza – Noto – Cefalù - Palermo3500 EUR

Sanat Tarihçisi Feride BOZCU eşliğinde Akdeniz’in kalbi Sicilya’ya gidiyor, birbirinden güzel şehirleri dolaşırken ihtişamlı sanatlarına seyirci oluyoruz.

10.09.2024-15.09.2024
 1. İlk Bakış Neden Bu Seyahate Çıkmalıyız?

  Sanat Tarihçisi Feride BOZCU eşliğinde Sicilya kıyısına yerleşmiş büyüleyici bir kent olan Katanya, Avrupa'nın en yüksek aktif yanardağı olan Etna Dağı ile Taormina, Arşimet’in yaşadığı ve UNESCO’nun tüm şehri koruma altına aldığı Sirakuza, Arap ve Norman mimarisinin esintilerini taşıyan İtalya’nın en ihtişamlı şehirlerinden biri Palermo bizleri bekliyor.

 2. 1.Gün - 10 Eylül Salı İstanbul - Katanya

  07.10’da Türk Hava Yolları TK1393 seferi ile Katanya’ya uçuş. Yerel saat ile 08.35’te Katanya’ya varışımızın ardından pasaport ve bagaj işlemlerimizi gerçekleştirip havaalanından ayrılıyor, bizi bekleyen özel aracımız ile Sicilya'nın ikinci büyük şehri olan Katanya’yı keşfetmeye başlıyoruz. Şehrin en önemli anıtı olan ve şehrin koruyucu azizine adanan Saint Agatha Metropolitan Katedrali’ni ziyaret ediyoruz. Katanya'nın sembollerinden olan Pizza del Duomo Meydanı’nda yer alan Fil Çeşmesi’ni görüyor ve bu ünlü meydanın keyfini çıkartıyoruz. Akşam yemeği için otelimize geçiyoruz. Geceleme otelimizde.

 3. 2.Gün - 11 Eylül Çarşamba Etna - Taormina - Katanya

  Otelde alacağımız kahvaltının ardından Avrupa'nın en yüksek aktif yanardağı ve Sicilya'nın en heyecan verici manzaralarından biri olan Etna’ya gitmek için hareket ediyoruz. Kestane ve huş ağacı ormanlarından geçerek 3.357 metre yüksekliğindeki yanardağa varıyoruz. 2013’te UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenen dağın 1800 metresine kadar otobüsümüz ile çıkıyoruz. Son lav kalıntılarının izlerinin görülebildiği Silvestri Krateri’ni de gördükten sonra nefis bir turistik nokta olan Taormina’ya geçiyoruz. Mağara içine inşa edilen Chiesa Madonna della Rocca Kilisesi’ni ve 1635’te yapılan görkemli mimarisi ile öne çıkan Duomo di Taormina Kilisesi’ni gördükten sonra serbest zaman alıyoruz. Sicilya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Taormina’da geçirdiğimiz keyifli vaktin sonunda günü noktalamak üzere Katanya’ya dönüyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

 4. 3.Gün - 12 Eylül Perşembe Sirakuza - Noto - Katanya

  Otelde alacağımız kahvaltının ardından UNESCO’nun tüm şehri koruma altına aldığı Sirakuza’da güne başlıyoruz. Ortygia Yarımadası’nın restore edilmiş Orta Çağ sokaklarından geçerek Barok saray ve kiliseleri Sanat Tarihçisi Feride BOZCU eşliğinde keşfetmeye başlıyoruz. Yunan mitolojisine göre bir peri olan Arethusa’nın denizin içindeki evi Arcadia’dan yüzeye çıktığı nokta olarak kabul edilen Arethusa Çeşmesi’ni görüyoruz. Rönesans ve Barok mimarisinin birlikte kullanıldığı Giovanni Vermexio’nun müthiş tasarımı Senato Sarayı’nı gezdikten sonra MÖ 6. yüzyılda Yunan Tanrıçası Athena için inşa edilen ve aslen Yunan Dor tapınağı olan Sirakuza Katedrali’ni Feride BOZCU’dan dinliyoruz. Serbest zamanımızın ardından Sicilya’nın ‘’beyaz şehri’’ olarak tanımlanan Noto’ya gitmek üzere yola çıkıyoruz. Şehrin ana girişi olan Kraliyet Kapısı’ndan geçerek keşfetmeye başlıyoruz. Çatı katından müthiş bir panoramik manzara sunan Santa Chiara Kilisesi’nin ardından 17. yüzyıl Fransız saray mimarisinden ilham alan zarif Palazzo Ducezio’yu geziyoruz. Günün son durağı olan San Nicolò Katedrali’ni ziyaret ettikten sonra Katanya’ya dönüyoruz. Akşam yemeği ve gecelememiz otelimizde.

 5. 4.Gün - 13 Eylül Cuma Katanya - Cefalù - Palermo

  Otelde alacağımız kahvaltının ardından İtalya’nın sevimli balıkçı kasabası Cefalù’ya gitmek üzere özel otobüsümüz ile yola çıkıyoruz. İlk durağımız yapımına 1131’de başlanan ve Norman döneminin en önemli yapılarından biri olan Cefalù Katedrali oluyor. Arap-Norman tarzı ile yapılan ve içerisindeki işçilik ile görenleri kendine hayran bırakan kiliseyi Sanat Tarihçisi Feride BOZCU ile konuştuktan sonra Orta Çağ'dan kalma çamaşırhaneyi ziyaret ediyoruz. Birçok efsaneye konu olan çamaşırhaneyi gördükten sonra serbest zaman alıyoruz. Ardından Palermo’ya geçiyor ve günü noktalıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

 6. 5.Gün - 14 Eylül Cumartesi Palermo

  Otelde alacağımız kahvaltının sonrasında Sicilya’nın başkenti Palermo’yu keşfetmeye başlıyoruz. Tarihi, kültürü, mimarisi ve gastronomisiyle ünlü bu olağanüstü yerde ilk durağımız şehrin kalbi konumundaki Piazza Pretoria oluyor. Meydanda Floransa'daki Don Luigi di Toledo'nun bahçesi için tasarlanan ve sonrasında Palermo’ya taşınan Pretoria Çeşmesi’ni görüyor, çeşmede yer alan alegorik heykelleri ve ünlü merdivenleri keşfediyoruz. Ardından Gotik ve Neoklasik mimarinin en önemli eserlerinden biri olan Palermo Katedrali’ne geçiyoruz. Daha önce cami olarak kullanılan ve güzellik açısından Monreale Katedrali'ni geride bırakmak için yapılan Palermo Katedrali’nin ihtişamlı süslemelerini Sanat Tarihçisi Feride BOZCU’dan dinliyoruz. Serbest zamanın ardından keyifli Palermo sokaklarında dolaşmaya devam ediyoruz. Şehrin tarihi mahallelerinin merkezi olarak kabul edilen Quattro Canti’yi gördükten sonra mükemmel akustiği ile İtalya’nın en iyi opera salonlarından biri sayılan Massimo Tiyatrosu’nu ziyaret ediyoruz. İç mekanın neredeyse dekorasyondan yoksun olduğu fakat kırmızı Norman-Bizans kubbeleri ve Orta Çağ manastır kalıntıları ile Palermo'nun sembollerinden biri olan Saint John of the Hermits Kilisesi’ni gördükten sonra Capo Market’te yerel lezzetleri denemek ve şehre karışmak için serbest zaman alıyoruz. Gün sonunda akşam yemeği için otelimize dönüyoruz. Geceleme otelimizde.

 7. 6.Gün - 15 Eylül Pazar Palermo - İstanbul

  Bu keyifli seyahatimizin son gününde otelde alacağımız kahvaltının ardından İtalya kıyılarının en ihtişamlı şehirlerinden biri olan Palermo’da kendi kendimize kalarak serbest zamanımızı değerlendiriyoruz. Sonrasında havalimanına transferimizi gerçekleştiriyor; bilet, bagaj ve pasaport işlemlerimiz sonrasında Türk Hava Yolları’nın TK1376 sefer sayılı uçuşu ile 19.30’da İstanbul’a uçuyoruz. Yerel saat ile 23.10’da İstanbul Havalimanı’na varıyoruz.

  Bir sonraki gezimizde görüşmek üzere!

Gezi Hakkında Oteller:
• NH Collection Taormina        3 Gece
• Grand Hotel Des Palmes       2 Gece

Fiyatlar:
• İki kişilik odalarda kişi başı: 3.500 EUR 
• Tek kişi farkı: 650 EUR 

Notlar:
•Taksit imkânları için lütfen SOFOS TURİZM ile iletişime geçiniz.
•10 Haziran 2024 tarihine kadar tek seferde gezi bedelinin banka havalesi ile ödenmesi durumunda toplam gezi bedeli üzerinden %2 indirim yapılmaktadır. %2 kampanyası SOFOS TURİZM yurt dışı grup gezilerini kapsamaktadır. Başka hiçbir kampanya ile birleştirilemez.
•Ödemelerinizi döviz cinsi üzerinden yaparsanız olası bir iptalde varsa iade hakkınız (gerekli hesaplamalar yapılarak kesinti uygulanabilir), ödeme yaptığınız döviz cinsi üzerinden, TL (havale veya tüm kredi kartı ödemeleri) olarak yaparsanız TL üzerinden yapılacaktır.

Kayıt: Kaydınız, yukarıda belirtilen tutarın tamamının ödenmesi durumunda oluşturulacaktır. Ödemenin yapıldığı tarihten 24 saat sonrasına kadar Tur Sözleşmesi ve Tura Katılım Formu imzalanmazsa Seyahatin İptali Teminatı ve Seyahat Sağlık Sigortası geçerli olmayacaktır.

Tavsiye Edilen Uçuş Bilgileri:
Firma      Tarih                     Güzergah          Uçuş No        Kalkış        Varış
THY         10 Eylül 2024        ISTCTA          TK1393            07.10         08.35 
THY         15 Eylül 2024        PMOIST         TK1376            19.30         23.10 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler:
• Grubumuza özel araçlar ile ulaşım ve transferler,
• Yukarıda belirtilen otel veya eş değerlerinde kişi başı 5 gece konaklama,
• 5 kahvaltı, 5 akşam yemeği,
• Yemeklerde alınacak soft içecekler,
• Müze ve ören yerlerinin giriş ücretleri,
• SOFOS İSTANBUL Tur Liderliği ve Rehberliği hizmeti,
• Seyahat Sağlık ve Acente İflas Sigortası,
• Bahşiş (SOFOS Turizm bahşiş toplamamaktadır).

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:
• İstanbul – Katanya / Palermo - İstanbul uçak biletleri,
• Vize harcamaları,
• Yurt dışı çıkış harcı,
• Programda olmayan tur ve transferler,
• Tüm özel harcamalar,
• Yemeklerde alınacak soft içecekler dışındaki içecekler,
• Yukarıda fiyata dahil olan hizmetlerde yazılı olmayan diğer harcamalar,
• Fazla bagaj ücreti,
•70 yaş üstü İptal ve Sağlık Teminatlı Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası, (80 USD)

Konaklama:
• İki kişilik odada kalmak isteyip “iki kişilik odada kişi başı” ücreti üzerinden rezervasyonu yapılan misafirlerimizin yanına geziye 60 gün kala bir oda arkadaşı bulunamadığı durumda bu misafirlerimizin “tek kişilik oda” ücretinin farkını ödemek ya da geziyi iptal etmek zorunda kalacaklarını bildiririz.
• Her otelde üç kişilik (triple) oda konaklaması söz konusu değildir. Bu seçeneği sunan otellerdeyse genelde standart iki kişilik (double/twin) odalar, bir yatak eklenerek üç kişilik odaya dönüştürülmektedir. Üç kişilik odada konaklamalarda üçüncü yatak standart olmayıp açılır-kapanır portatif yatak ya da çekyat şeklinde olabilmektedir.

Ulaşım:
Uçak bileti:
• Uçak biletlerinin temini konusunda SOFOS TURİZM’e danışabilirsiniz.
• Bu gezi için SOFOS TURİZM tarafından önerilen uçuş yukarıdaki gibidir.
• SOFOS TURİZM yolcu adına koltuk seçimi, check in, biniş kartı işlemleri yapmamaktadır.
• Havaalanları ve havayollarının gündeme aldığı bir takım yeni kurallar vardır. Bu kurallara koşulsuz riayet etmek mecburidir. Uyulmadığı takdirde terminale veya uçağa alınmama durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durumda oluşacak zararlardan SOFOS TURİZM sorumlu değildir. İlgili ülkede resmi makamlar tarafından uygulanan sağlık ve/veya güvenlik tedbirlerine katılımcı tarafından uyulması mutlaktır, söz konusu resmi duyuru veya uygulamalara uymayan katılımcı, gezi rehberi tarafından gezinin ilgili bölümüne ve/veya güzergaha dahil edilmekten men edilebilir. İlgili ülkede resmi makamlar tarafından uygulanan sağlık ve/veya güvenlik tedbirlerine katılımcı tarafından uyulmaması nedeniyle diğer katılımcı zarara uğraması, gezinin bir kısmı veya tamamının burada belirtildiği şekilde icra edilememesi gibi durumlarda SOFOS TURİZM’in uğrayacağı tüm zarar, ziyan ve masraflardan katılımcı doğrudan sorumlu olup, SOFOS TURİZM tarafından katılımcıya rücu edilecektir.

Vize:
• İlgili makamların vize vermemesinden dolayı oluşacak zararlardan katılımcılar sorumludur. SOFOS TURİZM vize alınması ile ilgili hiçbir beyan veya tekeffülde bulunmamaktadır ve vize konularında hiçbir garanti vermemektedir. Katılımcının Vize Aracı Kuruluşu’nun talep ettiği bilgi, belge, form ve/veya evrakı sağlayamaması ve/veya randevu veya görüşme tarihi dahil Vize Aracı Kuruluşu’nun talimatlarına uymaması nedeniyle, vizenin geç alınması, vize süresinin toplam tur süresinden az olması ve/veya vizenin hiç alınamaması gibi durumlar sonucu katılımcının tura katılamaması halinde herhangi bir ücret iadesi yapılmaz. Vize alınması söz konusu ülkeye giriş garantisi vermediğinden katılımcının tur dahilindeki ülkeye kabul edilmemesi durumunda SOFOS TURİZM’in herhangi bir sorumluluğu yoktur ve bu sebeple herhangi bir ücret iadesi veya tazminat ödenemez. Ayrıca katılımcı ile ilgili olarak vergi borcu vb. nedenlerle yurt dışına çıkma yasağı konulmuş olması gibi herhangi bir nedenle arzusu hilafına dahi olsa tura başlayamaması hallerinde oluşacak zarar ve ziyanlardan katılımcı sorumludur ve bu gibi durumlarda herhangi bir ücret iadesi yapılmaz. Yaptırılacak sigorta, vize alınamaması konusunu kapsamamaktadır.
• Geziye katılımı kesinleşen misafirlerimizin pasaport örneklerini Vize Aracı Kuruluşu’na gönderdikten sonra pasaportlarını değiştirmemeleri gerekmektedir. Vize Aracı Kuruluşu’na ulaştırıldıktan sonra bilgi verilmeden yapılacak pasaport değişiklikleri, vize işlemlerinde sıkıntıya sebep olmakta, hatta vize alımın engel olmaktadır ve geziye katılımı riske sokmaktadır.
• Seyahat esnasında pasaportun kaybolması tamamen katılımcının sorumluluğundadır ve bu gibi durumlarda SOFOS TURİZM hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
• Pasaportun ibraz edilememesi, yetkili makamlarca iptal edilmiş olması veya kısıtlanması gibi yetkili makamlar ile şahıs arasındaki pasaport problemlerinden dolayı SOFOS TURİZM sorumlu tutulamaz.
• Seyahate katılacak misafirlerimiz kayıt esnasında SOFOS TURİZM’e ibraz ettikleri pasaport ile seyahatlerine başlamak ve seyahat sonuna kadar pasaportlarını muhafaza etmek zorundadır.
• Tura kayıt esnasında ibraz edilen pasaporttan farklı bir pasaport kullanılması durumunda SOFOS TURİZM herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Oluşabilecek maddi zararlardan SOFOS TURİZM sorumlu tutulamaz. Hatta böyle bir durumda SOFOS TURİZM’in uğrayabileceği her türlü zarar, ceza, tazminat gibi konularda SOFOS TURİZM ilgili katılımcıya rücu edecektir.

Sigorta:
• Gezi bedeline, Acentenin iflasına karşı tüketiciyi koruyan “Zorunlu Paket Tur Sigortası” ve 70 yaşa kadar olan misafirlerimiz için mücbir sebepler karşısında 6.000 Euro’ya kadar Seyahatin İptali Teminatını da içeren Yurt Dışı Seyahat Sigortası dahildir. 70 yaş ve üzerindeki misafirlerimiz fiyata dahil olmayan hizmetler bölümünde belirtilen farkı ödeyerek bu hizmetten faydalanacaktır.
• Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası seyahatin başlangıç ve bitiş tarihleri arasında geçerli olup gezi esnasında olabilecek yaralanma ve hastalık durumlarında tüm dünyada 30.000 Euro’ya kadar sağlık ve tedavi giderlerini sigorta poliçesindeki genel istisnalar haricinde karşılamaktadır.
• Seyahatin İptali Teminatı maksimum 6.000 Euro’ya kadar olup, 2.000 Euro üstündeki gezilerde vize reddinden %15, diğer hallerde %10 muafiyet uygulanmaktadır. Bu muafiyet, sigorta teminatında belirtilen nedenlerden dolayı seyahatin iptalini kapsar.
• Uçak biletleri iptal teminatlı seyahat sigortalarında kapsam dışıdır. Biletler için herhangi bir iade talep edilememektedir.
• Sigortanın geçerliliği açısından önemli olan rezervasyon/ödeme ile birlikte/en kısa sürede sertifika düzenlenmiş olmasıdır.
• Söz konusu sigorta herhangi bir salgın kaynaklı olayını, pandemi veya hastalık rizikosunu ve/veya karantina ve sair kısıtlamalar nedeniyle gezi öncesi iptalleri kapsamamaktadır.

Önemli Notlar:
• Gezi programı kapsamında gidilecek olan ülkeler, turizm faaliyetleri açısından yeni kurallar belirlemiştir ve sürekli olarak güncellenmektedir. Bu kurallara uyulması zorunludur. Uyulmaması durumunda maddi para cezası veya bir servisten faydalanamama gibi sonuçlar olabilir. Böyle bir durumda SOFOS TURİZM herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.
• Dış nedenlerden dolayı SOFOS TURİZM program akşını her zaman değiştirme hakkına sahiptir.

Ödeme Bilgileri:
Türk Lirası EFT - Havale Ödemeleri İçin Hesap Bilgilerimiz:
SOFOS DANIŞMANLIK TURİZM ORGANİZASYON LTD ŞTİ.
T.GARANTİ BANKASI
Üsküdar Şubesi: 166
Hesap No: 6295787
IBAN: TR10 0006 2000 1660 0006 2957 87

Euro Havale Ödemeleri İçin Hesap Bilgilerimiz:
SOFOS DANIŞMANLIK TURİZM ORGANİZASYON LTD. ŞTİ.
T.GARANTİ BANKASI
Üsküdar Şubesi: 166
Hesap No: 9083245
IBAN: TR71 0006 2000 1660 0009 0832 45

*Türk Lirası ve kredi kartı ile yapılacak ödemelerde ödeme günündeki ilgili döviz kuru dikkate alınacaktır.

Önemli:
Uçak biletini kendi imkanları ile temin eden misafirlerimizin bilet numaraları / bilet görüntülerini tarafımıza göndermelerini;
- Biletlerini SOFOS üzerinden almak isteyen misafirlerimizin bunu kayıt esnasında belirtmelerini rica ederiz.
- Biletlerini kendi imkanları ile alan misafirlerimiz için tüm uçuş işlemleri / koltuk seçimi / bilet iptali / bilet iade gibi konularda kendileri sorumludur.
-Tura katılacak misafirlerimizin geçerlilik tarihi 15 Mart 2025 tarihinden uzun olan pasaportunun olması gereklidir.

Genel Bilgiler:
• Transfer araçlarımızın türü Minibüs, Midibüs ve Otobüs olarak değişmektedir.
• Ödemeler kredi kartı veya havale ile yapılmakta olup tüm bakiye tur satış esnasında tahsil edilmektedir.
• SOFOS öngörülen asgari katılımın sağlanamaması nedeniyle tur iptal bilgisini en geç 30 gün öncesinden yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile katılımcıya bildirerek turu iptal etme hakkına sahiptir.
• Tur rehberlerimiz Turist Rehberleri Hizmetlerine ilişkin yönetmelikte yer alan maddeler ışığında çalıştırılmaktadır.
• Tüketicinin, paket tur sözleşmesinin imzalanmasından itibaren 7 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin cayma hakkı bulunmaktadır.
• Genel Şartlar tur programının ayrılmaz bir parçasıdır ve tur programından bağımsız düşünülemez.
• Gezi süresi 5 gece 6 gündür.
• Tur esnasında rehberimiz belirtilen programa mümkün olduğunca uymak kaydı ile beklenmeyen hava ve yol şartlarına göre tur programında değişiklik yapabilir.
• Tur esnasında SOFOS sözleşmeye aykırılığın; katılımcının kusurunun bulunması, sözleşme ifa sürecine dahil olmayan üçüncü bir kişinin beklenmeyen ve önlenemez bir davranışının bulunması, mücbir sebep, paket tur düzenleyicisinin gerekli tüm özeni göstermelerine rağmen öngöremedikleri ve engelleyemedikleri bir olayın meydana gelmesi durumu hallerinde sorumlu değildir.
• Bu broşürde yer alan bilgiler paket tur düzenleyicisi için bağlayıcıdır.

Ödeme ve İptal Koşulları:

İptal durumunda “SOFOS DANIŞMANLIK VE TURİZM ORGANİZASYON LTD ŞTİ HİZMET SATIŞ SÖZLEŞMESİ KOŞULLARI” geçerlidir.
• İlk ödemeyi yapanlar gezi programını ve “SOFOS DANIŞMANLIK VE TURİZM ORGANİZASYON LTD ŞTİ HİZMET SATIŞ SÖZLEŞMESİ KOŞULLARI”nı kabul etmiş sayılırlar.
• Müşteri tarafından gezinin başlangıcına 31 gün kalana kadar yapılan iptallerde gezi bedelinin %40’ı, 30 - 16 gün kala olan iptallerde %65’i, 15 gün ve daha az kala olan iptallerde ise gezi bedelinin % 100’ü kesilir. Ek Protokol yapılan gezilerde, Ek Protokol’ün İptal ve İade Koşulları geçerli olacaktır.
• İptal durumunda “SOFOS DANIŞMANLIK VE TURİZM ORGANİZASYON LTD ŞTİ HİZMET SATIŞ SÖZLEŞMESİ KOŞULLARI” geçerlidir. Ödeme yapanlar gezi programını ve “SOFOS DANIŞMANLIK VE TURİZM ORGANİZASYON LTD ŞTİ HİZMET SATIŞ SÖZLEŞMESİ KOŞULLARI”nı kabul etmiş sayılırlar.
• Paket turun düzenlenmesi için asgari katılımcı sayısı 15’tir.
• Bu sayıya ulaşılamadığı takdirde katılımcıya paket turun iptalinin bildirileceği son tarih 10 Ağustos 2024’tür.

Dış nedenlerden dolayı SOFOS TURİZM program akşını her zaman değiştirme hakkına sahiptir.

Önemli Not:

SOFOS TURİZM, havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, özel talepleri yerine getirmekle yükümlü değildir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan sorumlu tutulamaz. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yurt dışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. SOFOS TURİZM gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergahını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. SOFOS TURİZM, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/günler dışında başka bir gün yapılabilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından SOFOS TURİZM sorumlu tutulamaz. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup 3. yatak standart yataktan küçüktür.

SOFOS, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı A10432 numaralı işletme belgesi sahibi ve TÜRSAB üyesi seyahat acentesidir.