image descriprion

BİR İRAN MASALI

Feride BOZCU eşliğinde Yanımıza Kalan Seyahatler1665 EUR

Feride BOZCU eşliğinde İran’a gidiyor; ‘’dünyanın yarısı’’ denilen İsfahan’ı geziyor, yapımı 150 yıl süren Persepolis Antik Kenti’ni keşfediyoruz.

24.09.2024-30.09.2024
 1. İlk Bakış Neden Bu Seyahate Çıkmalıyız?

  İsfahan'dan başlayarak her adımda tarihle iç içe olacağımız bu yolculukta, Nakş-ı Cihan Meydanı'nın muazzam atmosferinden Âli Kapu Sarayı'nın ihtişamına, Mescid-i Şah ve Şeyh Lütfullah Camisi'nden, Çehel Sütun Sarayı’nın estetik zenginliğine kadar birçok noktayı birlikte keşfedeceğiz. Yezd'in sessiz sokaklarında Zerdüştlerin izlerini sürecek, Ateşgah'da tarihin derinliklerine inerek antik dini ritüelleri Feride BOZCU ile yerinde seminerlerimizde konuşacağız. Ardından Şiraz'a geçerek Pers İmparatorluğu'nun kalbi Persepolis’i adımlayacağız.

  Bu seyahatte görkemli yapıların gölgesinde ruhumuzu besleyecek bir yolculuğa çıkıyoruz.

 2. 1.Gün İstanbul - İsfahan

  21.10 Türk Hava Yolları, TK 892 seferi ile İsfahan’a hareket

  Yerel saat ile 01.10’da İsfahan’a inişimizin ardından pasaport ve bagaj işlemlerimizi gerçekleştirip havaalanından ayrılıyor, bizi bekleyen lüks aracımız ile Abbasi Hotel’e geçiyoruz. Gecelememiz otelimizde..

 3. 2.Gün İsfahan

  Kahvaltı sonrası Sanat Tarihçisi Feride BOZCU eşliğinde masalsı şehir İsfahan’ı keşfetmek üzere otelimizden ayrılıyoruz. Dünyanın yarısı anlamına gelen Nısf-ı Cihan’ı, İsfahan, adımlamaya Selçuklu dönemi eseri Cuma Camisi ile başlıyoruz. Ardından yönümüzü istikrar yüzü görmeyen Osmanlı-İran ilişkilerinde Yavuz Sultan Selim’in Şah İsmail’i Çaldıran’da yenilgiye uğratmasını işleyen sahneyi anlatan duvar resmi ile ünlü Çehel Sütun Sarayı’na çeviriyoruz. Dünyanın en büyük ikinci meydanı olan Nakş-ı Cihan Meydanı’nı ve meydanda yer alan Âli Kapu Sarayı’nı gezdikten sonra serbest zaman alıyoruz. Günün devamında hat kitabeleri ile öne çıkan Mescid-i Şah’ı ve firuze taşlarıyla işlenmiş Şeyh Lütfullah Camisi’ni ziyaret ediyoruz. İran’in antik dönem mirası olan şiirler ve kasideler ile çeşitli ritmik egzersizlerin yapıldığı, kahramanlık ve bilgelik eğitiminin verildiği İsfahan Zurhane’sini gördükten sonra akşam yemeği için restaurantımıza geçiyoruz. Gecelememiz otelimizde.

 4. 3.Gün İsfahan

  Kahvaltının ardından İsfahan’daki ikinci günümüze başlıyoruz. İlk durağımız Zerdüştlerin merkezi olan Yezd şehrine geçmeden önce İsfahan’da göreceğimiz Darbe-i Mehr Zerdüşt Ateşgedesi oluyor. İhtişamlı freskoları ile Vank Katedrali’ni ziyaret ettikten sonra bölgenin kerpiç örme mimarisinin güzel bir örneği olan Güvercin Kulesi’ni görüyor, Zayenderud Nehri üzerindeki Siesopol Köprüsü ve Haju Köprüsü’nü geziyoruz. Feride BOZCU ile şehir için bu iki köprünün önemini konuştuktan sonra akşam yemeğimizi almak üzere restaurantımıza geçiyoruz. Gecelememiz otelimizde.

 5. 4.Gün İsfahan - Yezd

  Kahvaltıdan sonra İsfahan’dan ayrılarak lüks aracımız ile Zerdüştlük dininin merkezi Yezd’e doğru hareket ediyoruz. Yezd eyaletinin merkezi olan şehre varışımızla birlikte Zerdüştlerin sönmeyen ateşinin bulunduğu Ateşgah’ı ziyaret ediyoruz. Ardından ölülerini muhafaza ettikleri ve son derece etkileyici bir yer olan sessizlik kulelerinde Feride BOZCU ile yerinde seminerimizi gerçekleştiriyoruz. Eskiden evlere inşa edilen ve doğal klima olarak kullanılan rüzgar kulelerini gördükten sonra 2000 yıllık bir sulama sistemine sahip olan Su Müzesi’ni ve şehrin görsel siluetine büyük katkı sağlayan Emir Çakmak Mescidi’ni görüyoruz. Akşam yemeği ve gecelememiz otelimizde.

 6. 5.Gün Yezd - Şiraz

  Kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyor, özel aracımız ile Şiraz şehrine geçiyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve Pers Kralı Büyük Kiros tarafından MÖ 550 yılında kurulan antik başkent Pasargad'ı Sanat Tarihçisi Feride BOZCU eşliğinde geziyoruz. Pers hükümdarlarının mezarlarının bulunduğu Nakş-i Rüstem’i gezdikten sonra akşam yemeği için otelimize geliyoruz. Geceleme otelimizde.

 7. 6.Gün Şiraz

  Kahvaltının ardından otelden ayrılıyor ve Şiraz şehrini keşfetmeye devam ediyoruz. İlk durağımız Pers Hükümdarı I.Darius’un MÖ 512’de yapımına başladığı, toplamda 12.000 maaşlı işçinin çalışarak 150 yılda tamamladığı, her ayrıntının düşünüldüğü antik şehir Persepolis oluyor. Feride BOZCU ile bu etkileyici antik şehri keşfettikten sonra Şiraz şehir merkezine geçiyoruz. Ağaçlarla kaplı geniş bulvarları ve bahçeleriyle meşhur Şiraz’da ince İran motifleri ile öne çıkan Kuran Kapısı’nı görüyoruz. Ardından dünyanın en renkli camilerinden biri olan ve sosyal medyada fotoğraflarına sıkça rastladığımız Nasır el-Mülk Camisi’ne gidiyoruz. Hem İran hem de dünya edebiyatında oldukça önemli yer tutan ünlü şairler Sadi ve Hafız’ın kabir ve bahçelerini ziyaret ettikten sonra Kaçar Sarayı’nın havuzunu çevreleyen muhteşem İrem Bahçelerini geziyoruz. Ardından Şiilerin kutsal mekanı Şah Çerağ Mozolesi’ni ve muazzam işleme, mozaik ve minyatürlerin bulunduğu Kerim Han Kalesi’ni Feride BOZCU eşliğinde keşfediyoruz. 48 yekpare sütunu ile ünlü olan Vekil Camisi ve pazarını ziyaret ettikten sonra günün son durağı Han Medresesi oluyor. Akşam yemeğimizi almak için restaurantımıza geçiyoruz. Bu büyüleyici seyahatimizi noktalıyor ve 23.30’da Şiraz Havalimanı’na transferimizi gerçekleştiriyoruz.

 8. 7.Gün Şiraz - İstanbul

  Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerimiz sonrasında Türk Hava Yolları’nın TK885 sefer sayılı uçuşu ile 02.00'da İstanbul’a uçuyoruz. Yerel saat ile 05.35’te İstanbul Havalimanı’na varıyoruz.

  02.00 Türk Hava Yolları, TK 885 seferi ile İstanbul’a hareket.

  Bir sonraki gezimizde görüşmek üzere!

Gezi Hakkında
Oteller:
Abbasi Hotel – 3 Gece
Moshir al-Mamalek Garden Hotel - 1 Gece
Persepolis Apadana Hotel - 1 Gece

Fiyatlar:
İki Kişilik Odada Kişi Başına: 1.665 EUR
Tek Kişilik Oda Farkı: 400 EUR

Uçuş Bilgileri:
Havayolu         Tarih                       Güzergah       Uçuş Kodu      Kalkış        Varış
THY                  24 Eylül 2024         ISTIFN            TK892             21.10         01.10
THY                  30 Eylül 2024         SYZIST            TK885            02.00         05.35

Notlar:
•Taksit imkânları için lütfen SOFOS TURİZM ile iletişime geçiniz.
• 24 Haziran 2024 tarihine kadar tek seferde gezi bedelinin banka havalesi ile ödenmesi durumunda toplam gezi bedeli üzerinden %2 indirim yapılmaktadır. %2 kampanyası SOFOS TURİZM yurt dışı grup gezilerini kapsamaktadır. Başka hiçbir kampanya ile birleştirilemez.
•Ödemelerinizi döviz cinsi üzerinden yaparsanız olası bir iptalde varsa iade hakkınız (gerekli hesaplamalar yapılarak kesinti uygulanabilir), ödeme yaptığınız döviz cinsi üzerinden, TL (havale veya tüm kredi kartı ödemeleri) olarak yaparsanız TL üzerinden yapılacaktır.

Kayıt:
Kaydınız, yukarıda belirtilen tutarın tamamının ödenmesi durumunda oluşturulacaktır. Ödemenin yapıldığı tarihten 24 saat sonrasına kadar Tur Sözleşmesi ve Tura Katılım Formu imzalanmazsa Seyahatin İptali Teminatı ve Seyahat Sağlık Sigortası geçerli olmayacaktır.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler:
• Grubumuza özel araçlar ile ulaşım ve transferler,
• Yukarıda belirtilen oteller veya eş değerlerinde kişi başı 5 gece konaklama,
• 5 kahvaltı – 5 akşam yemeği,
• Yemeklerde alınacak soft içecekler,
• SOFOS İSTANBUL tur liderliği ve rehberliği hizmeti,
• Tüm müze ve ören yeri girişleri,
• Seyahat sağlık ve acente iflas sigortası,
• Bahşiş (SOFOS Turizm bahşiş toplamamaktadır).

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:
• İstanbul – İsfahan / Şiraz - İstanbul uçak biletleri,
• Programda dahil olduğu açıkça belirtilmemiş tüm hizmetler,
• Şahsi harcamalar,
• Yurt dışı çıkış harcı,
• Programda olmayan tur ve transferler,
• Programda belirtilmeyen yemekler (öğle yemekleri),
• Yemeklerde alınacak soft içecekler dışındaki içecekler,
• Fazla bagaj ücreti,
• 70 yaş üstü İptal ve Sağlık Teminatlı Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası, (80 USD)

Konaklama:
• İki kişilik odada kalmak isteyip “iki kişilik odada kişi başı” ücreti üzerinden rezervasyonu yapılan misafirlerimizin yanına geziye 60 gün kala bir oda arkadaşı bulunamadığı durumda bu misafirlerimizin “tek kişilik oda” ücretinin farkını ödemek ya da geziyi iptal etmek zorunda kalacaklarını bildiririz.
• Her otelde üç kişilik (triple) oda konaklaması söz konusu değildir. Bu seçeneği sunan otellerdeyse genelde standart iki kişilik (double/twin) odalar, bir yatak eklenerek üç kişilik odaya dönüştürülmektedir. Üç kişilik odada konaklamalarda üçüncü yatak standart olmayıp açılır-kapanır portatif yatak ya da çekyat şeklinde olabilmektedir.

Ulaşım:
Uçak bileti:
• Uçak biletlerinin temini konusunda SOFOS TURİZM’e danışabilirsiniz.
• Bu gezi için SOFOS TURİZM tarafından önerilen uçuş yukarıdaki gibidir.
• SOFOS TURİZM yolcu adına koltuk seçimi, check in, biniş kartı işlemleri yapmamaktadır.
• Havaalanları ve havayollarının gündeme aldığı bir takım yeni kurallar vardır. Bu kurallara koşulsuz riayet etmek mecburidir. Uyulmadığı takdirde terminale veya uçağa alınmama durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durumda oluşacak zararlardan SOFOS TURİZM sorumlu değildir. İlgili ülkede resmi makamlar tarafından uygulanan sağlık ve/veya güvenlik tedbirlerine katılımcı tarafından uyulması mutlaktır, söz konusu resmi duyuru veya uygulamalara uymayan katılımcı, gezi rehberi tarafından gezinin ilgili bölümüne ve/veya güzergaha dahil edilmekten men edilebilir. İlgili ülkede resmi makamlar tarafından uygulanan sağlık ve/veya güvenlik tedbirlerine katılımcı tarafından uyulmaması nedeniyle diğer katılımcı zarara uğraması, gezinin bir kısmı veya tamamının burada belirtildiği şekilde icra edilememesi gibi durumlarda SOFOS TURİZM’in uğrayacağı tüm zarar, ziyan ve masraflardan katılımcı doğrudan sorumlu olup, SOFOS TURİZM tarafından katılımcıya rücu edilecektir.

Sigorta:
• Gezi bedeline, Acentenin iflasına karşı tüketiciyi koruyan “Zorunlu Paket Tur Sigortası” ve 70 yaşa kadar olan misafirlerimiz için mücbir sebepler karşısında 6.000 Euro’ya kadar Seyahatin İptali Teminatını da içeren Yurt Dışı Seyahat Sigortası dahildir. 70 yaş ve üzerindeki misafirlerimiz fiyata dahil olmayan hizmetler bölümünde belirtilen farkı ödeyerek bu hizmetten faydalanacaktır.
• Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası seyahatin başlangıç ve bitiş tarihleri arasında geçerli olup gezi esnasında olabilecek yaralanma ve hastalık durumlarında tüm dünyada 30.000 Euro’ya kadar sağlık ve tedavi giderlerini sigorta poliçesindeki genel istisnalar haricinde karşılamaktadır.
• Seyahatin İptali Teminatı maksimum 6.000 Euro’ya kadar olup, 2.000 Euro üstündeki gezilerde vize reddinden %15, diğer hallerde %10 muafiyet uygulanmaktadır. Bu muafiyet, sigorta teminatında belirtilen nedenlerden dolayı seyahatin iptalini kapsar.
• Uçak biletleri iptal teminatlı seyahat sigortalarında kapsam dışıdır. Biletler için herhangi bir iade talep edilememektedir.
• Sigortanın geçerliliği açısından önemli olan rezervasyon/ödeme ile birlikte/en kısa sürede sertifika düzenlenmiş olmasıdır.
• Söz konusu sigorta herhangi bir salgın kaynaklı olayını, pandemi veya hastalık rizikosunu ve/veya karantina ve sair kısıtlamalar nedeniyle gezi öncesi iptalleri kapsamamaktadır.

Önemli Notlar:
• Gezi programı kapsamında gidilecek olan ülkeler, turizm faaliyetleri açısından yeni kurallar belirlemiştir ve sürekli olarak güncellenmektedir. Bu kurallara uyulması zorunludur. Uyulmaması durumunda maddi para cezası veya bir servisten faydalanamama gibi sonuçlar olabilir. Böyle bir durumda SOFOS TURİZM herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.
• Dış nedenlerden dolayı SOFOS TURİZM program akşını her zaman değiştirme hakkına sahiptir.

Ödeme Bilgileri:
Türk Lirası EFT - Havale Ödemeleri İçin Hesap Bilgilerimiz:
SOFOS DANIŞMANLIK TURİZM ORGANİZASYON LTD ŞTİ.
T.GARANTİ BANKASI
Üsküdar Şubesi: 166
Hesap No: 6295787
IBAN: TR10 0006 2000 1660 0006 2957 87

Euro Havale Ödemeleri İçin Hesap Bilgilerimiz:
SOFOS DANIŞMANLIK TURİZM ORGANİZASYON LTD. ŞTİ.
T.GARANTİ BANKASI
Üsküdar Şubesi: 166
Hesap No: 9083245
IBAN: TR71 0006 2000 1660 0009 0832 45

*Türk Lirası ve kredi kartı ile yapılacak ödemelerde ödeme günündeki ilgili döviz kuru dikkate alınacaktır.

Önemli:
Uçak biletini kendi imkanları ile temin eden misafirlerimizin bilet numaraları / bilet görüntülerini tarafımıza göndermelerini;
- Biletlerini SOFOS üzerinden almak isteyen misafirlerimizin bunu kayıt esnasında belirtmelerini rica ederiz.
- Biletlerini kendi imkanları ile alan misafirlerimiz için tüm uçuş işlemleri / koltuk seçimi / bilet iptali / bilet iade gibi konularda kendileri sorumludur.
-Tura katılacak misafirlerimizin geçerlilik tarihi 30 Mart 2025 tarihinden uzun olan pasaportunun olması gereklidir.

Genel Bilgiler:

• Transfer araçlarımızın türü Minibüs, Midibüs ve Otobüs olarak değişmektedir.
• Ödemeler kredi kartı veya havale ile yapılmakta olup tüm bakiye tur satış esnasında tahsil edilmektedir.
• SOFOS öngörülen asgari katılımın sağlanamaması nedeniyle tur iptal bilgisini en geç 30 gün öncesinden yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile katılımcıya bildirerek turu iptal etme hakkına sahiptir.
• Tur rehberlerimiz Turist Rehberleri Hizmetlerine ilişkin yönetmelikte yer alan maddeler ışığında çalıştırılmaktadır.
• Tüketicinin, paket tur sözleşmesinin imzalanmasından itibaren 7 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin cayma hakkı bulunmaktadır.
• Genel Şartlar tur programının ayrılmaz bir parçasıdır ve tur programından bağımsız düşünülemez.
• Gezi süresi 5 gece 5 gündür.
• Tur esnasında rehberimiz belirtilen programa mümkün olduğunca uymak kaydı ile beklenmeyen hava ve yol şartlarına göre tur programında değişiklik yapabilir.
• Tur esnasında SOFOS sözleşmeye aykırılığın; katılımcının kusurunun bulunması, sözleşme ifa sürecine dahil olmayan üçüncü bir kişinin beklenmeyen ve önlenemez bir davranışının bulunması, mücbir sebep, paket tur düzenleyicisinin gerekli tüm özeni göstermelerine rağmen öngöremedikleri ve engelleyemedikleri bir olayın meydana gelmesi durumu hallerinde sorumlu değildir.
• Bu broşürde yer alan bilgiler paket tur düzenleyicisi için bağlayıcıdır.

Ödeme ve İptal Koşulları:

• İptal durumunda “SOFOS DANIŞMANLIK VE TURİZM ORGANİZASYON LTD ŞTİ HİZMET SATIŞ SÖZLEŞMESİ KOŞULLARI” geçerlidir.
• İlk ödemeyi yapanlar gezi programını ve “SOFOS DANIŞMANLIK VE TURİZM ORGANİZASYON LTD ŞTİ HİZMET SATIŞ SÖZLEŞMESİ KOŞULLARI”nı kabul etmiş sayılırlar.
• Müşteri tarafından gezinin başlangıcına 31 gün kalana kadar yapılan iptallerde gezi bedelinin %40’ı, 30 - 16 gün kala olan iptallerde %65’i, 15 gün ve daha az kala olan iptallerde ise gezi bedelinin % 100’ü kesilir. Ek Protokol yapılan gezilerde, Ek Protokol’ün İptal ve İade Koşulları geçerli olacaktır.
• İptal durumunda “SOFOS DANIŞMANLIK VE TURİZM ORGANİZASYON LTD ŞTİ HİZMET SATIŞ SÖZLEŞMESİ KOŞULLARI” geçerlidir. Ödeme yapanlar gezi programını ve “SOFOS DANIŞMANLIK VE TURİZM ORGANİZASYON LTD ŞTİ HİZMET SATIŞ SÖZLEŞMESİ KOŞULLARI”nı kabul etmiş sayılırlar.
• Paket turun düzenlenmesi için asgari katılımcı sayısı 15’tir.
• Bu sayıya ulaşılamadığı takdirde katılımcıya paket turun iptalinin bildirileceği son tarih 24 Ağustos 2024’tür.
Dış nedenlerden dolayı SOFOS TURİZM program akşını her zaman değiştirme hakkına sahiptir.

Önemli Not:
SOFOS TURİZM, havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, özel talepleri yerine getirmekle yükümlü değildir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan sorumlu tutulamaz. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yurt dışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. SOFOS TURİZM gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergahını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. SOFOS TURİZM, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/günler dışında başka bir gün yapılabilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından SOFOS TURİZM sorumlu tutulamaz. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup 3. yatak standart yataktan küçüktür.

SOFOS, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı A10432 numaralı işletme belgesi sahibi ve TÜRSAB üyesi seyahat acentesidir.