image descriprion

SUR DIŞINDAN SUR İÇİNE: İSTANBUL’UN SÜNBÜLİLERİ, RİFAİLERİ, MEVLEVİLERİ

Profesyonel Rehber ile900 TR

Prof. Dr. Semih CEYHAN eşliğinde Mevlanakapı'da yer alan farklı tekkeleri keşfediyoruz.

01.06.2024-01.06.2024 İSTANBUL AVCUMUN İÇİNDE

1453’den 1925’e kadar İstanbul şehri 554 adet tekkeyi sinesinde barındırmakla dünya coğrafyasında sufi kültürün en önemli ana merkezlerinden biri olmuştur. 260’ı sur içinde, kalanı sur dışında olan bu dergâhlar şehrin dini nabzının attığı mekânlar idi.

İstanbul tarikat ve tekke kültürüne anlamlı bir projeksiyon ve canlı bir kesit sunmayı amaçlayan gezimiz, sur dışı tekkelerinden biri olan ve İstanbul’un çokça ziyaret edilen Merkez Efendi Külliyesi’nden hareketle başlıyor. Şehrin en eski tarikatı olan Halvetiyye’nin Sünbüliyye yoluna mensup külliye, Kocamustafapaşa’dan sonra tarikatın ikinci merkezi konumundadır. Külliye haziresi aynı zamanda Kenan Rifai ve Samiha Ayverdi gibi son dönem Rifailerine ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul Sünbüli ve Rifai kültürü sur dışı Merkez Efendi dergâhında olduğu üzere sur içi Mevlanakapı tekkelerinde de harmanlanarak devam etmiştir. Tarsusi, Kılınçcı ve Acem Ali Tekkeleri uğranılacak mistik mekânlar. Prof. Dr. Semih Ceyhan’ın vereceği bilgilerle İstanbul tasavvuf, tarikat ve tekke hayatında Sünbüli ve Rifai yollarının izini takip edeceğimiz yürüyüşümüz, sur dışına intikal ederek şehrin en geniş âsitânesi olan Yenikapı Mevlevihânesi’nde nihayete erecek. Mevlevihane ziyaretine İstanbul Mevleviliği, tekkeleri, adap ve erkânı, ritüelleri ve estetiği üzerine bir anlatım eşlik edecek.

Görülecek Yerler:
Merkez Efendi Külliyesi
Tarsusi Tekkesi
Kılınçcı Tekkesi
Acem Ali Tekkesi
Yenikapı Mevlevihanesi
Kara Surları
Gezi Hakkında
Yürümeli İstanbul Turu
1 Haziran Cumartesi 11.00 - 14.00
Profesyonel Rehberimiz ile & Prof. Dr. Semih CEYHAN eşliğinde

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:

Rehberlik ve Anlatım,
Kulaklık,

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

Kişisel Harcamalar,
Öğle Yemeğİ.

Misafirlerimizin kimliklerini mutlaka yanlarında getirmelerini rica ederiz.


SOFOS günübirlik İstanbul gezileri, çevrim içi veya yüz yüze etkinlikleri ve seminerleri için 72 saat öncesine kadar olan iptallerde bakiye iadesi yapılır yahut SOFOS'un başka bir programına aktarım mümkündür, 48 saat kala olan iptallerde ödemenin %60’ı kesilir ve kalan %40 iade edilir. Veya % 40 tutara denk gelen meblağ SOFOS'un başka bir etkinliğine aktarılabilir. Son 24 saat içerisindeki iptallerde iade yahut bir başka bir programa aktarım söz konusu olmaz. Ödeme yapan veya kesin kayıt yaptıran katılımcılar bu süreleri ve şartları kabul etmiş sayılırlar. Katılımınız iptal etmeniz durumunda yukarıdaki süreleri dikkate alarak info@sofos.com.tr adresine e-posta olarak ya da 0 546 568 11 43 numaralı telefona detayları SMS mesajı veya whatsapp mesajı ile bildirmeniz gerekmektedir.

SOFOS gereklilik halinde programı iptal etme, erteleme, mekanı veya konuşmacıları değiştirme hakkını saklı tutar. Bu sebeplerden doğacak zararlardan sorumlu tutulamaz.


SOFOS, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı A 10432 numaralı işletme belgesi sahibi ve TURSAB üyesi seyahat acentesidir.