KUR'AN'DAKİ TEMEL KONULARIN TEFSİRLERDE DEĞERLENDİRİLİŞİ (çevrimiçi)

11.12.2023

TUĞRUL KURT,1989’da Almanya’da doğmuştur. 2014’te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde lisans, 2016’da yüksek lisans eğitimi tamamlamıştır. 2016-2017’e kadar 29 Mayıs Üniversitesi’nde Uluslararası İslam ve Din Bilimleri bölümünde, 2017-2018’e kadar Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimlerinde araştırma görevliliği yapmıştır. Nisan 2018’den beri Frankfurt Goethe Üniversitesi Protestan İlahiyat Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak görev almakta, aynı zamanda, 2019’dan itibaren Hamburg Üniversitesi Dünya Dinleri Akademisi’nde öğretim görevlisi olarak İslam İlahiyatı kürsüsünü vekaleten temsil etmektedir. ‘’Kur’an Tefsirlerinin Süryanî Hristiyan Kaynakları - Adem kıssası örneği“ adlı doktora tezi üzerinde çalışmaktadır. İngilizce, Fransızca ve İspanyolca gibi Batı dillerine, Arapça, Latince, Grekçe, İbranice ve Süryanice gibi kaynak dillerine vakıf olup, dinler tarihi ve tefsir alanında araştırmalarda bulunmuştur. ‘’Anadolu’da Hıristiyanlığın Erken Dönemleri -Theosebesler“, adlı kitabının yanında, Türkçe, İngilizce ve Almanca makaleleri bulunmaktadır.

SEMİNER İÇERİĞİ:

Seminer programı klasik tefsir çalışmalarından farklı bir bakış açışı ile hazırlanmıştır. Öncelikle Kur’an’da anlatılan medeniyetlere, kültürlere, sıklıkla tercih edilen ifade kalıplarına Dinler Tarihi alanında yapılan çalışmaların sunduğu imkanlarla yaklaşılır. Eş Zamanlı Tarih metodolojisi kullanılarak mukayeseli bir okuma yapılır. Böylelikle nüzul dönemindeki anlam havuzu yeniden inşa edilirken günümüzdeki anlama biçimimizi sorgulama ve metnin özüne uygun şekilde yeniden üzerine düşünme ve değerlendirme imkanı elde edilir.

Yanı sıra Kur‘an’nın ele aldığı temel konuların farklı tefsirlerdeki karşılaştırması yapılır. Kur’an’ın nüzul ortamındaki anlamıyla sonraki dönemlerde değişen kontekst çerçevesinde yer alan yorumlarının tahlili yapılır. Seminerde belirlenen konularla ilgilenenlerin zihinlerinde yer alan sorulara da temas edilerek çalışma tamamlanır.

Geleneksel tefsir çalışmalarından önemli bir farkı da her hafta ayrı bir konunun değerlendirilmesi ve tek haftalık katılıma ya da sezon başından ilan edilen konular arasından seçim yaparak katılıma uygun olmasıdır. Sezon boyunca takip edildiği takdirde ise belirlenen metot ve amacın her hafta yapılan takiple pekiştiği ve Kur’an’a içten bir anlama ve yakınlaşmanın tesis edildiği bir süreç yaşanacaktır.


1. Hafta - 02 Ekim Pazartesi - Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam'da Vahiy Anlayışı (Tamamlandı)

2. Hafta - 09 Ekim Pazartesi - Kur'an Tarihsel Bağlamı ve ''yeselûneke'' (sana soruyor) ibaresi (Tamamlandı) 

3. Hafta - 16 Ekim Pazartesi - Kutsal Kitap Kritisizmi (Tamamlandı) 

4. Hafta - 23 Ekim Pazartesi - Kur'an'a Göre İnsan Vasıfları (Tamamlandı) 

5. Hafta - 30 Ekim Pazartesi - Kur'an'a Göre İnanç, Hurafe ve Bidat (Tamamlandı) 

6. Hafta - 06 Kasım Pazartesi - Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam'da Peygamber Algısı (Tamamlandı)

7. Hafta - 13 Kasım Pazartesi - Kur'an Arabîliği ve Tercüme Sorunsalı (Tamamlandı) 

8. Hafta - 27 Kasım Pazartesi - Kur'an ve Tefsirlerde Sâbîler ve Mecûsîler (Tamamlandı)

9. Hafta - 04 Aralık Pazartesi - Huruf-u Mukatta'anın Kur'an'daki Kullanımı ve Tefsirlerdeki Anlamlandırma Çabaları (Tamamlandı) 

10. Hafta - 11 Aralık Pazartesi - Kur'an ve İşarî Tefsire Göre Ruh, Beden, Nefis

11. Hafta - 18 Aralık Pazartesi - Kur'an'da ''de ki'' ifadesinin anlamı ve kapsamı 

12. Hafta - 25 Aralık Pazartesi - Kur'an'dan Dualar ve Anlamları, Dua'nın Önemi ve Mahiyeti  

13. Hafta - 08 Ocak Pazartesi - Kur'an'daki ''ey iman edenler'' ve ''ey insanlar'' Hitabının Tahlili 

14. Hafta - 15 Ocak Pazartesi - Kur'an'da Yeminler

15. Hafta - 22 Ocak Pazartesi - Yasin Suresinin Tefsiri

16. Hafta - 29 Ocak Pazartesi - İsrailiyyât Rivayetleri Bağlamında Tıbbı-ı Nebevî Yorumları

17. Hafta - 05 Şubat Pazartesi - Kur'an Arkeolojisi 3 (Serap ERMİŞ ile)

18. Hafta - 12 Şubat Pazartesi - Kur'an ve Tefsirde Nazar

19. Hafta - 19 Şubat Pazartesi - Kur'an Temel İlkeleri (iyilik, hasbîlik, tevekkül, infak)

20. Hafta - 26 Şubat Pazartesi - Kur'an'da Nesneler, Bitkiler, Hayvanlar

21. Hafta - 04 Mart Pazartesi - Ayetel Kürsî'nin Tefsiri

22. Hafta - 11 Mart Pazartesi - Kur'an'daki ''akletmez misiniz'' Hitabı

23. Hafta - 18 Mart Pazartesi - ''Erkek kız gibi değildir'' İbaresinin Tahlili

24. Hafta - 25 Mart Pazartesi - Havâssü'l Kur'ân ve Fezâilü'l Kur'ân Meselelerinin Tahlili

25. Hafta - 01 Nisan Pazartesi - Batılı Kaynaklarda Kur'an'a Yaklaşımlar

26. Hafta - 08 Nisan Pazartesi - Maide 116 ve Tevbe 30 Bağlamında Arap Yarımadası'nda Apokrif Yahudi ve Hristiyan Metinlerin Kur'an Vahyine Etkisi

27. Hafta - 15 Nisan Pazartesi - Kur'an ve Tefsirde Pavlus ve Yahudi-Hristiyanlığı

28. Hafta - 22 Nisan Pazartesi - Buruç Suresinin Tefsiri

29. Hafta - 29 Nisan Pazartesi - Zeyd ve Zeynep Meselesi

30. Hafta - 06 Mayıs Pazartesi - Kur'an ve Israiliyyat Rivayetlerinde Kıyamet

11.00-12.30
10. Hafta

Seminerimiz sadece çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.
4 haftalık seminer ücretimiz 3000 TL'dir. 5 hafta olan aylarda ücretimiz 3.750 TL'dir.
Seminerimize tek oturum katılım ücretimiz 750 TL'dir.
SOFOS gereklilik halinde programı iptal etme, erteleme, mekanı veya konuşmacıları değiştirme hakkını saklı tutar. Bu sebeplerden doğacak zararlardan sorumlu tutulamaz.

KAYIT ve KATILIM SÜRECİ

1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup ödemenizi tamamlayıp KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize seminer öncesinde kesin kayıt mesajı iletilecektir.

Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.

YASAL UYARI

SOFOS tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması, para karşılığı satılması, izinsiz olarak tamamının veya bir kısmının herhangi bir mecrada kullanılması, yayımlanması, paylaşılması kişisel ve kurumsal haklarımız ile kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS ve anlatımı yapan kişiler her türlü hukuki ve tazminat hakkını saklı tutmaktadır. ©️ SOFOS ©️TUĞRUL KURT

Online gerçekleştirilen seminerler ile ilgili olarak SOFOS dijital arşiv, kayıt linki ve bilgi paylaşma konusunda herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir. Seminerlere zamanında katılmak, kayıt paylaşımı yapılan seminerlerde kayıtları zamanında dinlemek – izlemek ve link mesajlarındaki yasal uyarılara göre hareket etmek tamamen sizlerin sorumluluğundadır.

SOFOS günübirlik İstanbul gezileri, çevrim içi veya yüz yüze etkinlikleri ve seminerleri için 72 saat öncesine kadar olan iptallerde bakiye iadesi yapılır yahut SOFOS'un başka bir programına aktarım mümkündür, 48 saat kala olan iptallerde ödemenin %60’ı kesilir ve kalan %40 iade edilir. Veya % 40 tutara denk gelen meblağ SOFOS'un başka bir etkinliğine aktarılabilir. Son 24 saat içerisindeki iptallerde iade yahut bir başka bir programa aktarım söz konusu olmaz. Ödeme yapan veya kesin kayıt yaptıran katılımcılar bu süreleri ve şartları kabul etmiş sayılırlar. Katılımınız iptal etmeniz durumunda yukarıdaki süreleri dikkate alarak info@sofos.com.tr adresine e-posta olarak ya da 0 546 568 11 43 numaralı telefona detayları SMS mesajı veya whatsapp mesajı ile bildirmeniz gerekmektedir.Tarih: 11.12.2023

Saat: 11:00 - 12:30

Yer:ZOOM ile ONLINE

Katılım Ücreti: 3000 TL