ZAMANIN ÖTESİNDEKİLER - FRANZ KAFKA - (çevrimiçi)

03.06.2024

AYŞE MELDA ÜNER,Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. Yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda tamamladı. Doktora derecesini Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’ndan aldı. Tanzimat ve Servet-i Fünun Romanında Musiki Teması başlıklı tezi 2006’da Roman ve Musiki adıyla kitaplaştı. Doçentlik çalışması 19.Yüzyıl Türk Hikâye ve Romanında Zevk ve Eğlence Kadınları 2012’de yayımlandı. 2020’de profesör oldu. 2005’ten beri Almanya Duisburg-Essen, Marburg, Giessen, İtalya Venedik Ca’foscari ve Polonya Krakow Jagellenion üniversitelerinin Türkoloji bölümlerinde davet üzerine veya Erasmus kapsamında bildiri sunmakta, seminerler düzenlemektedir. 1997’den bugüne Yeditepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesidir. Türk Dili ve Edebiyatı lisans, Karşılaştırmalı Edebiyat yüksek lisans ve Yeni Türk Edebiyatı doktora programlarında edebiyat tarihi, hikâye ve roman incelemesi, Batı Edebiyatı Akımları, Edebiyat Kuramları, Çağdaş Eleştiri, Modernizm ve Postmodernizm dersleri vermektedir.

SEMİNER İÇERİĞİ:

İyi bildiğimizi düşündüğümüz tarihe yön veren büyük isimlerin yaşam öykülerinin peşine düşeceğimiz bir seminer programı.. Biyografik bir çalışma olarak planlanmış olan etkinlik ayda bir konu edilen dehanın doğum ya da ölüm yıldönümleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yaşam öyküleri, kişilik özellikleri, tarihe yön vermeleri ve dehaları… Fazla bilinmeyen ama bizi onlara daha fazla yakınlaştıracak anekdotlar ve detaylı bir okuma ile uzmanları tarafından görsel sunumlar eşliğinde online olarak anlatılacaktır.

Zamanın Ötesindekiler serimizin bu ayki konuğu Franz Kafka!

Modern edebiyatın en önemli yazarlarından biri olan Franz Kafka, sanayi sonrası batı toplumunun içinde bulunduğu yabancılaşmayı ve hissettiği varoluşsal endişeleri eserlerinde oldukça iyi ifade etmiştir. Yazarın babası ile çatışmalı ilişkisi de eserlerine önemli ölçüde yansımıştır. Sigorta şirketinde çalışırken tanıştığı Max Brod sayesinde dönemin önemli edebiyatçıları ile tanışmış ve 1923 yılında özgürce yazmak için ailesinin yanından ayrılarak Berlin’e taşınmıştır. Ölmeden önce yakın arkadaşı Brod’a verdiği birçok eserinin önemsiz olduğunu düşünen yazar vasiyetinde bunların yok edilmesini istediğini dile getirmiş ancak arkadaşı bunu dinlemeyerek Kafka’nın eserlerini yayınlamıştır. Bu sayede ölümünden sonra dünyaca üne kavuşmuş ve Alman edebiyatını önemli ölçüde etkilemiştir.

Sofos olarak Franz Kafka’yı vefat ettiği günde, 03 Haziran, Prof. Dr. Melda Üner ile konuşuyoruz.

Tek Oturum
03 Haziran Pazartesi
20.30-22.00

Seminerimiz sadece çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.
Tek oturumluk seminer ücreti 750 TL'dir.
SOFOS gereklilik halinde programı iptal etme, erteleme, mekanı veya konuşmacıları değiştirme hakkını saklı tutar. Bu sebeplerden doğacak zararlardan sorumlu tutulamaz.


Kesin kayıt yaptıran misafirlerimize whatsapp üzerinden nasıl bağlantı kuracakları, bağlantı linki, ID ve şifre gibi bilgiler iletilecektir.

KAYIT ve KATILIM SÜRECİ

1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize bağlantı ve katılım bilgilendirmesi gelecektir.
4) Seminer başlangıcına 20 dakika kala tarafınıza ID kodu ve şifre gönderilecektir.

ZOOM programı web tabanlıdır, Aynı zamanda mobil telefonlarınızdan uygulama indirerek kullanabilirsiniz,
Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.

YASAL UYARI

SOFOS tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması, para karşılığı satılması, izinsiz olarak tamamının veya bir kısmının herhangi bir mecrada kullanılması, yayımlanması, paylaşılması kişisel ve kurumsal haklarımız ile kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS ve anlatımı yapan kişiler her türlü hukuki ve tazminat hakkını saklı tutmaktadır. ©️ SOFOS©️MELDA ÜNER

Online gerçekleştirilen seminerler ile ilgili olarak SOFOS dijital arşiv, kayıt linki ve bilgi paylaşma konusunda herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir. Seminerlere zamanında katılmak, kayıt paylaşımı yapılan seminerlerde kayıtları zamanında dinlemek – izlemek ve link mesajlarındaki yasal uyarılara göre hareket etmek tamamen sizlerin sorumluluğundadır.

SOFOS günübirlik İstanbul gezileri, çevrim içi veya yüz yüze etkinlikleri ve seminerleri için 72 saat öncesine kadar olan iptallerde bakiye iadesi yapılır yahut SOFOS'un başka bir programına aktarım mümkündür, 48 saat kala olan iptallerde ödemenin %60’ı kesilir ve kalan %40 iade edilir. Veya % 40 tutara denk gelen meblağ SOFOS'un başka bir etkinliğine aktarılabilir. Son 24 saat içerisindeki iptallerde iade yahut bir başka bir programa aktarım söz konusu olmaz. Ödeme yapan veya kesin kayıt yaptıran katılımcılar bu süreleri ve şartları kabul etmiş sayılırlar. Katılımınız iptal etmeniz durumunda yukarıdaki süreleri dikkate alarak info@sofos.com.tr adresine e-posta olarak ya da 0 546 568 11 43 numaralı telefona detayları SMS mesajı veya whatsapp mesajı ile bildirmeniz gerekmektedir.Tarih: 03.06.2024

Saat: 20:30 - 22:00

Yer:ZOOM ile ONLINE

Katılım Ücreti: 750 TL