PERA PALAS'TA ÇAY SAATİ

08.12.2023

İstanbul’un en etkileyici manzaraları karşısında 130 yıldır ihtişamıyla duran Pera Palace Hotel aynı zamanda İstanbul’da ilk çay saatlerinin yapıldığı mekan olma özelliğini taşıyor. Keyifli piyano melodileri eşliğinde sunulan akşamüstü çayı ve çok özel lezzetler haftanın her günü saat 15.00 – 18.00 arasında Kubbeli Salon’da konuklarını ağırlıyor.

Pera Palace Hotel “Kubbeli Salon” Michelin Guide’da yerini aldı!

Tarihi ve ikonik Pera Palace Hotel “Kubbeli Salon”‘un Michelin Guide’ın tavsiye edilen restoranlar listesinde yerini aldığını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

Pera Palas'ın şefi İbrahim Özçiftçi’ye teşekkür eder ve çok değerli Kubbeli Salon servis ekibini tebrik ederiz.

Orient Express’in 1888’de Paris-İstanbul seferlerine başlaması üzerine İstanbul’da üst sosyal kesime mensup Avrupalıları misafir edebilecek bir otele ihtiyaç duyulmuştur. İstanbul’da yaşayan Levanten mimar Alexandre Vallaury tarafından tasarlanan Pera Palas Oteli bu amaçla 1892’de inşa edilmeye başlanmış, 1895’te de görkemli bir baloyla açılmıştır.

Otel küçük Avrupa olarak da bilinen Pera’nın Tepebaşı bölgesindedir. Şehrin en ihtişamlı yapılarından biri olan Pera Palas eşsiz Haliç manzarası ile dikkati çeker. İstanbul’da saraylardan sonra elektriğin verildiği, asansörün kullanıldığı, akar sıcak suyun bulunduğu ilk binalardandır. Açıldığı günden itibaren İstanbul’un en renkli sembollerinden biri olmuş, başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere Türk ve dünya tarihinin siyasi ve sosyal anlamda çok önemli isimlerini konuk etmiştir.

Atatürk’ün 1917’den sonra, özellikle cephe dönüşlerinde kaldığı 101 numaralı odası, doğumunun 100. yılı olan 1981’den itibaren şahsi eşyaları, müzayedelerden temin edilen yerli ve yabancı Atatürk kitapları, dönemin dergileri ve kıymetli belgeler ile zenginleştirilerek müze hâline getirilmiş ve Pera Palas’a ‘müze-otel’ unvanını kazandırmıştır.

Dünyanın en ünlü polisiye yazarı olan Agatha Christie de 1926-32 yılları arasında defalarca burada konaklamış, hatta Doğu Ekspresinde Cinayet adlı romanının bazı bölümlerini bu ziyaretleri sırasında Pera Palas’ta kaleme almıştır. 411 numaralı odada kalmayı tercih eden yazarın kayıp günlüğünün esrarı da bu odada bulunan ve günlüğe ait olduğu sanılan bir anahtar ile daha gizemli hâle gelmiştir. Bugün 411 numaralı odada anahtarın bir replikası ve yazar anısına eski tip bir daktilo ile değişik dillerde ve farklı yıllarda basılmış Agatha Christie kitapları sergilenmektedir.

Pera Palas'ta Çay Saati
15.00 - 18.00

Pera Palas'ta Çay Saati etkinliğinin ücreti kişi başı 900 TL'dir.
Misafirlerimiz haftanın her günü 15.00 - 18.00 saatleri arasında Pera Palas'ın etkileyici Kubbeli Salonu'nda çay saatine katılabilir.Tarih: 08.12.2023

Saat: 15:00 - 18:00

Yer:PERA PALAS

Katılım Ücreti: 900 TL