KUTSALIN TECRÜBESİ (çevrimiçi & yüz yüze)

03.10.2022

KÜRŞAD DEMİRCİ, İstanbul'da Pertevniyal ve Vatan liselerinde okumuştur. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Proto-Historiya ve Eski Ön Asya Arkeolojisi Anabilim dalından mezun olmuştur. Aynı yıl Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi olmuştur. Yüksek lisans, doktora, doçentlik ve profesörlük unvanlarını aynı üniversitede almıştır. Dinler Tarihi'nin Meseleleri, Yahudi Mistisizmi, Eski Mezopotamya Dinlerine Giriş, Hinduizmin Kutsal Kitapları, Yahudilik ve Dinî Çoğulculuk adında telif eserleri, çok sayıda akademik dergi ve ansiklopedilerde makalesi ve maddeleri bulunmaktadır.

SEMİNER İÇERİĞİ:


Fenomen terimi Grekçe Phainomenon “kendini gösteren şey” veya “gözüken, zuhur eden şey” anlamına gelir. Fenomoloji terimi ise “bilme yolunu bilmenin” metodunu sunar. Fenomoloji tabii bilimlerde, felsefede ve din alanında kullanılır. Din olgusu ise insanın hayatının en temel gerçeğidir. Konumuz olan Din Fenomolojisi dinlerin tanımlayıcı, sistematik ve karşılaştırmalı çalışmalarında öne çıkar. Dinler Tarihi ile de etkileşim içindedir. Tecrübenin, görünen ve zihnimizde oluşan şeylerin peşine düşer. Öncelikle herhangi bir fenomen ile karşılaşıldığında bu karşılaşmadan önce oluşmuş tüm değer yargıları, kanaat ve ön kabulleri paranteze ya da askıya alarak işe başlanır. Fenomenlerin kimi ölçütlere tabii tutulmadan orijinal biçimleriyle ve en saf halleriyle incelemek önemlidir. Seçilen fenomenlerin “içeriden anlaşılması tecrübesi” çalışmanın bel kemiğini oluşturur. İnançların tarihi seyir içinde nasıl değiştiğinin, birbiri içine geçtiğinin, başkalaştığının ya da inancın orijinal biçiminin başka bir dinin içinde orijinal halini koruyarak nasıl yaşadığının peşine düşer. Çalışmanın eşya ve tabiatın ledünniliğine vakıf, varlık ve varlığın metafizik boyutuna sağ duyuyla yaklaşan, kendi iç dünyasında savaşı olmayan, kendisiyle ve çevresiyle barışık birey olmak yolunda katkı sağlaması öngörülmektedir.

1 ve 2. Hafta - 03-10 Ekim Pazartesi - Din Fenomenolojisi nedir?

3 ve 4. Hafta -17 - 24 Ekim Pazartesi - Din Fenomonolojisi, Arketipler ve Bilinçaltı İlişkisi

5 ve 6. Hafta - 31 Ekim - 07 Kasım Pazartesi - Doğum arketipleri, mucizevi doğum motifleri, bakire doğumlar, mağara ve ağaçta doğumlar, anne arketipinden ana tanrıçaya geçiş, metamorfoz hikayeleri

7 ve 8. Hafta - 14 - 21 Kasım Pazartesi - Kozmoloji ve Kozmogoni Arketipleri; Evreni Ayakta Tutan Hayat Ağacı ve Baba Dağ Motifleri.

9 ve 10. Hafta - 28 Kasım - 05 Aralık Pazartesi - Özgürleşen Çocuk Arketipi, Tanrıların Doğuşu, İnsanların Doğuşu, İlk İnsan Anlatıları

11 ve 12. Hafta - 12 -19 Aralık Pazartesi - Ölüm Arketipleri, Ölüm Korkusundan Kaynaklanan Arayış Efsaneleri, Kahramanlık Mitleri, Kurtarıcı Motiflerinin Doğuşu.

13 - 16. Hafta - 26 Aralık 16 Ocak Pazartesi - Su ve Arınma Arketipleri; Bireysel Arınma ve Kitlesel Arınma, Tufan Anlatımlarındaki Arketipler

03 Ekim Pazartesi'den İtibaren
13.30 - 15.00

Seminerlerimizin aylık ücreti 1200 TL'dir. Belli aylarda hafta sayısına göre 3 hafta olursa 900 TL, 5 hafta olursa 1500 TL'dir.
Programa paket katılımlarla dahil olmak mümkündür ve tek katılımlık ücret 350 TL'dir.
Yüz yüze katılım sağlamak isteyen misafirlerimizin kesin kaydını oluştururken rezervasyon formundaki mesaj kısmına ''yüz yüze katılmak istiyorum'' yazmaları bir karışıklık yaşanmaması adına önemle rica olunur.
Yüz yüze seminerlerimizde ilgili dönemdeki pandemi kurallarına uyulacaktır.
Her oturumun kaydı, oturum sonlandıktan sonra misafirlerimize iletilecektir, katılımcılar bu kayıtlara 1 hafta süre ile erişebilecektir.
Seminer programını bitiren misafirlerimize katılım belgesi verilecektir.


Kesin kayıt yaptıran misafirlerimize whatsapp üzerinden nasıl bağlantı kuracakları, bağlantı linki, ID ve şifre gibi bilgiler iletilecektir.
Seminerimizde ZOOM kaydı alınmamaktadır.

KAYIT ve KATILIM SÜRECİ

1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize bağlantı ve katılım bilgilendirmesi gelecektir.
4) Seminer başlangıcına 20 dakika kala tarafınıza ID kodu ve şifre gönderilecektir.

ZOOM programı web tabanlıdır, Aynı zamanda mobil telefonlarınızdan uygulama indirerek kullanabilirsiniz,
Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.

SOFOS günübirlik İstanbul gezileri, çevrim içi veya yüz yüze etkinlikleri ve seminerleri için 72 saat öncesine kadar olan iptallerde bakiye iadesi yapılır yahut SOFOS'un başka bir programına aktarım mümkündür, 48 saat kala olan iptallerde ödemenin %60’ı kesilir ve kalan %40 iade edilir. Veya % 40 tutara denk gelen meblağ SOFOS'un başka bir etkinliğine aktarılabilir. Son 24 saat içerisindeki iptallerde iade yahut bir başka bir programa aktarım söz konusu olmaz. Ödeme yapan veya kesin kayıt yaptıran katılımcılar bu süreleri ve şartları kabul etmiş sayılırlar. Katılımınız iptal etmeniz durumunda yukarıdaki süreleri dikkate alarak info@sofos.com.tr adresine e-posta olarak ya da 0 546 568 11 43 numaralı telefona detayları SMS mesajı veya whatsapp mesajı ile bildirmeniz gerekmektedir.

YASAL UYARI

SOFOS tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması, para karşılığı satılması, izinsiz olarak tamamının veya bir kısmının herhangi bir mecrada kullanılması, yayımlanması, paylaşılması kişisel ve kurumsal haklarımız ile kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS ve anlatımı yapan kişiler her türlü hukuki ve tazminat hakkını saklı tutmaktadır. ©️ SOFOS ©️KÜRŞAD DEMİRCİ

Online gerçekleştirilen seminerler ile ilgili olarak SOFOS dijital arşiv, kayıt linki ve bilgi paylaşma konusunda herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir. Seminerlere zamanında katılmak, kayıt paylaşımı yapılan seminerlerde kayıtları zamanında dinlemek – izlemek ve link mesajlarındaki yasal uyarılara göre hareket etmek tamamen sizlerin sorumluluğundadır.Tarih: 03.10.2022

Saat: 13:30 - 15:00

Yer:ZOOM ile ONLINE & SOFOS

Katılım Ücreti: 1500 TL