MELDA ÜNER İLE EDEBİYATTA İZ BIRAKAN KADINLAR (çevrimiçi)

31.05.2022

Türk edebiyatının iki önemli kadın yazarını sizinle tartışmayı dört gözle bekliyoruz!

FATMA ALİYE - 10 Mayıs & 17 Mayıs (Tamamlandı)
Türk edebiyatının ilk kadın romancısı kabul edilen Fatma Aliye, 9 Ekim 1862’de âlim Ahmet Cevdet Paşa’nın büyük kızı olarak İstanbul’da dünyaya gelir. Ağabeyi Sedat Bey’in hocalarından Türkçe, Fransızca, felsefe, din, hatta fizik ve kimya dersleri alır. Babasının ileri görüşlülüğü sayesinde döneminde hiçbir kadına nasip olmayan çok üst düzey bir eğitim gören genç kız, edebiyat âlemine Georges Ohnet’in meşhur Volonté’sinin Meram adını verdiği tercümesiyle adım atar, felsefe, İslam epistomolojisi, kadın hakları üzerine romanlar yazar.

Ahmet Midhat Efendi ile tanışması da hayatındaki en önemli dönüm noktalarındandır. Efendi Hazretleri onu manevi kızı ilân eder. Mektuplaşmaları pek meşhurdur. Hatta Hayal ve Hakikat adlı bir eser kaleme alırlar birlikte.

Hakkında monografi yazılan ve yurtdışına davet edilen ilk kadın yazar olması da Fatma Aliye’yi ilgi çekici kılan hususlardandır.

Kimi araştırmacılara göre feminist kimileri içinse muhafazakâr bir kişiliktir Fatma Aliye.

Abdülhamit’in yaveri Faik Paşa’yla evliliği, aile hayatı, ve en küçüğü başta olmak üzere kızları onu hayli yıpratır.

Avrupalı kadınlarla İslam üzerine tartıştığı Nisvân-ı İslam, sürükleyici hikâyesiyle Muhazarat, merak uyandıran Udi üzerinde en çok konuşulan eserleridir.

Tatlı bir heyecan içindeyiz yine! Bakalım bizi neler bekliyor Fatma Aliye üzerine konuşacağımız bölümlerde. Her detayı ilmek ilmek dokuyalım. Dilerseniz yüz yüze, isterseniz ZOOM çatısı altında.


HALİDE EDİP ADIVAR - 24 Mayıs & 31 Mayıs
Halide Edip Adıvar! 1884’te İstanbul’da doğar. Annesi Bedrifem Hanım’ı küçük yaşında kaybetmiştir. Abdülhamit’in Hazine Kâtibi olan babası Mehmet Edip Bey’in sıkı İngiliz terbiyesiyle yetişir. Son derece disiplinli bir insan olan babasının çok eşliliği onu üzer, üvey annelerinin mutsuzluğuna şahitlik eder. Anneannesi ve dedesinin Mor Salkımlı Ev’inde mutluluğu bulur. Bu sevgi dolu, sıcak evde yaşamayı daha çok sever. Üsküdar Amerikan Lisesi’ne devam eder. Batılıları tanır ve anlamaya çalışır. “Milletlerin dost, devletlerin düşman olduğu”nu bu yıllarda öğrenmeye başlar.

Türk siyasi, sosyal ve kültürel hayatının en önemli isimlerinden biri olan Halide Edip gerçek bir vatanperverdir. Savaşta Onbaşı ünvanıyla cephede, İstanbul’da mitinglerdedir.

İlk eşi Salih Zeki’nin de babası gibi çok eşli bir hayat sürmek istemesi Halide Edip’i ondan uzaklaştırır. Müthiş bir bunalıma sürüklenen yazarı, sakin, bilge bir karaktere sahip olan ikinci eşi Adnan Adıvar yumuşatır.

Halide Edip hakkında konuşacaklarımız da en az Fatma Aliye hakkındakiler kadar ilgi çekici.

Aile hayatı, Atatürk’le olan iletişimi, siyasetteki yeri ve Handan’dan, Vurun Kahpeye’ye, Sinekli Bakkal’dan Akile Hanım Sokağı’na romanları arasında yolculuk yapalım mı?

4 Hafta Boyunca
4. Hafta
11.00 - 12.30

AYŞE MELDA ÜNER, Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. Yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda tamamladı. Doktora derecesini Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’ndan aldı. Tanzimat ve Servet-i Fünun Romanında Musiki Teması başlıklı tezi 2006’da Roman ve Musiki adıyla kitaplaştı. Doçentlik çalışması 19.Yüzyıl Türk Hikâye ve Romanında Zevk ve Eğlence Kadınları 2012’de yayımlandı. 2020’de profesör oldu. 

Etkinliğimizin 4 haftalık ücreti 700 TL'dir.
Tek oturumluk seminer ücreti 200 TL'dir.
Etkinliğimiz hem ZOOM üzerinden hem de yüz yüze gerçekleştirilecektir.
ZOOM üzerinden katılacak misafirlerimize Whatsapp üzerinden nasıl bağlantı kuracakları, bağlantı linki, ID ve şifre gibi bilgiler iletilecektir.


KAYIT ve KATILIM SÜRECİ
1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize bağlantı ve katılım bilgilendirmesi gelecektir.
4) Seminer başlangıcına 20 dakika kala tarafınıza ID kodu ve şifre gönderilecektir.
ZOOM programı web tabanlıdır, Aynı zamanda mobil telefonlarınızdan uygulama indirerek kullanabilirsiniz,

Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.

YASAL UYARI


SOFOS tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması, para karşılığı satılması, izinsiz olarak tamamının veya bir kısmının herhangi bir mecrada kullanılması, yayımlanması, paylaşılması kişisel ve kurumsal haklarımız ile kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS ve anlatımı yapan kişiler her türlü hukuki ve tazminat hakkını saklı tutmaktadır. ©️ SOFOS©️MELDA ÜNER

Online gerçekleştirilen seminerler ile ilgili olarak SOFOS dijital arşiv, kayıt linki ve bilgi paylaşma konusunda herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir. Seminerlere zamanında katılmak, kayıt paylaşımı yapılan seminerlerde kayıtları zamanında dinlemek – izlemek ve link mesajlarındaki yasal uyarılara göre hareket etmek tamamen sizlerin sorumluluğundadır.Tarih: 31.05.2022

Saat: 11:00 - 12:30

Yer:ZOOM ile ONLINE

Katılım Ücreti: 175 TL