EŞ ZAMANLI TARİH 1 (çevrimiçi)

27.01.2022

FERİDE BOZCU, 1974 yılında İstanbul’da doğdu. Erenköy Kız Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Sanat Tarihi kürsüsünden mezun oldu. Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Yüksek Lisans Programına kabul edildi. Heath W. Lowry danışmanlığında “14.-15. Yüzyıl Erken Dönem Osmanlı Tarihinde Bir Saray Şehri Dimetoka” başlıklı yüksek lisans tezini hazırladı. Yüksek lisans tezi ''Bir Saray Şehri Dimetoka Özelinde Balkanlar ve Osmanlı’nın Kuruluş Yılları” başlığıyla 2018 yılında Beyan Yayınları tarafından kitap olarak yayınlandı. Seminer etkinlikleri düzenleyen ve turizm acentası olan SOFOS’u 2016 yılında kurdu. SOFOS çatısı altında tarih ve sanat tarihi alanındaki çalışmalarını sürdürmektedir. Yanı sıra 2020 yılından bu tarafa Habitat TV bünyesinde Konuşan Tarih adlı belgesel programın hazırlanması ve sunumunu yapmaktadır.

İnsanın, evrimsel sürecini konuşarak başladığımız, tarihini Paleolitik dönemden modern zamanlara kadar takip ettiğimiz seminer programımız farklı uzunluklardaki 9 periyottan oluşur.

2021 – 2022 sezonunda Ekim’de başlayıp Haziran’ın sonuna kadar devam eden seminer programımızda milattan, kaldığımız yerden, devam edilerek  5. ve 6. periyotlar tamamlanacak ve 7. periyoda geçilecektir.

1. Periyot: En Uzun Devir – Tarih Öncesi Çağlar (3 Haftalık Seminer Programı)
2. Periyot: Medeniyetlerin Doğuşu (3 Haftalık Seminer Programı)
3. Periyot: Büyük Göçler ve Keşifler (6 Haftalık Seminer Programı)
4. Periyot: Medeniyetlerin Yayılması (12 Haftalık Seminer Programı)

5. Periyot: Antik Çağ’ın Sonu (10 Haftalık Seminer Programı) (Tamamlandı)

Mezopotamya’da Roma İmparatorluğu’nun İran’da önce Partlar sonra Sasaniler ile yürüttüğü mücadele devam ederken diğer taraftan Erken Hristiyanlık dönemine tanıklık edilir. Konstantinapolis’in başkent ilan edilmesiyle Roma hakimiyetinin Anadolu’ya kaydığı, Hindistan’ın Kuşan ve Gupta Krallıklarıyla Altın Çağı’nı yaşadığı dönemde Orta Asya’da Akhun ve Avrupa Hun Devletleri tarihin akışını etkileyen güçlere dönüşür. Çin’de Han Hanedanlığı’nın İpek Yolu’nu açması ve keşiflerine tanıklık edilirken Avrupa’da Kavimler Göçü’ne bağlı değişimden söz edilir. Son olarak Amerika’da Maya Uygarlığı ve Moche kültürü konuşularak MS 0 – 500 periyodu tamamlanmış olur.
16 Haftalık Ücret: 1750 TL (peşin) Aylık ödeme: 700 TL

6. Periyot: Erken Orta Çağ – Yeni Dünya (16 Haftalık Seminer Programı)
MS 500 – 1000 tarih aralığı Orta Doğu’da İslamiyet’in yayılması ve ilk İslam devletleriyle başlar. Hindistan’da merkezi egemenlikten yoksun zengin prenslikler dönemi, Çin’de Tang Hanedanlığı ile Altın Çağ yaşanır. Orta Asya’da önce Göktürk ve Uygurlar ardından Türklerin İslamiyet’i kabullerine bağlı ilk Türk devletleri takip edilir. Anadolu’da Doğu Roma İmparatorluğu, Afrika’da İdrisiler, Aglebiler ve Tolunoğulları, Avrupa’da Karolenj dönem, feodalizm, Viking ve Macar akınları konuşulduktan sonra İber Yarımadası’nda Endülüs Emevi Devleti’nin ilk yarısı çalışılır. Amerika’da ise Maya Uygarlığı devam etmektedir.
16 Haftalık Ücret: 2800 TL (peşin) Aylık ödeme: 700 TL

7. Periyot: Geç Orta Çağ – Yükseliş ve Kriz (16 Haftalık Seminer Programı)
MS 1000 – 1500 tarih aralığı Orta Doğu’daki Abbasiler ile Kuzey Afrika’da Fatimilerin çekişmesi ve Haçlı Seferleri ile başlar. İran’da Selçuklular ve Moğollar, Çin’de ve Orta Asya’da Moğollar devletler kurar. Hindistan’da ilk İslam devleti Delhi Sultanlığı ile kurulurken Anadolu’da Doğu Roma İmparatorluğu Norman, Selçuklu ve Moğol akınlarına uğrar. Anadolu Bizans ve Selçuklular arasında paylaşılır, dönemin sonunda Osmanlılar tarih sahnesine çıkar. Afrika’da Eyyübi ve Memlük hakimiyetleri görülürken, Avrupa’da Kutsal Roma Germen İmparatorluğu ve feodal düzenin krallıklarına tanıklık edilir. Endülüs Emevi Devleti yıkılırken Avrupa’da Erken Rönesans başlar. Amerika’da Aztek ve İnka Uygarlıkları kıtanın son yerli devletleri olur.
16 Haftalık Ücret: 2800 TL (peşin) Aylık ödeme: 700 TL

8. Periyot: İmparatorluklar Çağı (16 Haftalık Seminer Programı)
9. Periyot: Yakın Dönem Tarihi (32 Haftalık Seminer Programı)

Her Perşembe
14.00 - 16.00
37. Hafta

Seminerimize yüz yüze katılım 7 kişi ile sınırlıdır.(YÜZ YÜZE KONTENJANIMIZ DOLMUŞTUR)
Yüz yüze katılım sağlayacak misafirlerimizin HES kodlarını ve çift doz aşı olduklarına dair belgeyi paylaşmalarını ve etkinlik boyunca maske takmalarını rica ederiz.
Çevrimiçi olarak devam etmek için kaydınızı oluşturabilirsiniz

Programa paket katılımlarla dahil olmak mümkündür.
Seminerimizin aylık (4 haftalık) ücreti 700 TL'dir.
Seminerler iki saat sürmektedir ve tek katılım ücreti 200 TL'dir. 
KAYIT ve KATILIM SÜRECİ


1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize bağlantı ve katılım bilgilendirmesi gelecektir.
4) Seminer başlangıcına 20 dakika kala tarafınıza ID kodu ve şifre gönderilecektir.
ZOOM programı web tabanlıdır, Aynı zamanda mobil telefonlarınızdan uygulama indirerek kullanabilirsiniz,

Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.

YASAL UYARI


SOFOS tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması, para karşılığı satılması, izinsiz olarak tamamının veya bir kısmının herhangi bir mecrada kullanılması, yayımlanması, paylaşılması kişisel ve kurumsal haklarımız ile kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS ve anlatımı yapan kişiler her türlü hukuki ve tazminat hakkını saklı tutmaktadır. ©️ SOFOS ©️FERİDE BOZCU

Online gerçekleştirilen seminerler ile ilgili olarak SOFOS dijital arşiv, kayıt linki ve bilgi paylaşma konusunda herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir. Seminerlere zamanında katılmak, kayıt paylaşımı yapılan seminerlerde kayıtları zamanında dinlemek – izlemek ve link mesajlarındaki yasal uyarılara göre hareket etmek tamamen sizlerin sorumluluğundadır.Tarih: 27.01.2022

Saat: 14:00 - 16:00

Yer:ZOOM ile ONLINE

Katılım Ücreti: 700 TL