EŞ ZAMANLI SANAT TARİHİ 1 (çevrimiçi)

29.05.2022

FERİDE BOZCU, 1974 yılında İstanbul’da doğdu. Erenköy Kız Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Sanat Tarihi kürsüsünden mezun oldu. Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Yüksek Lisans Programına kabul edildi. Heath W. Lowry danışmanlığında “14.-15. Yüzyıl Erken Dönem Osmanlı Tarihinde Bir Saray Şehri Dimetoka” başlıklı yüksek lisans tezini hazırladı. Yüksek lisans tezi ''Bir Saray Şehri Dimetoka Özelinde Balkanlar ve Osmanlı’nın Kuruluş Yılları” başlığıyla 2018 yılında Beyan Yayınları tarafından kitap olarak yayınlandı. Seminer etkinlikleri düzenleyen ve turizm acentası olan SOFOS’u 2016 yılında kurdu. SOFOS çatısı altında tarih ve sanat tarihi alanındaki çalışmalarını sürdürmektedir. Yanı sıra 2020 yılından bu tarafa Habitat TV bünyesinde Konuşan Tarih adlı belgesel programın hazırlanması ve sunumunu yapmaktadır.

İnsanın günümüzden 35 bin yıl önce mağara duvarına çizdiği resimlerle ya da 25 bin yıl önce yonttuğu bereket idolleriyle başlayan sanatla yolculuğunu 21. yüzyıla kadar takip ettiğimiz seminer programımız farklı uzunluktaki 9 periyottan oluşur.

2021 – 2022 sezonunda Ekim’de başlayıp Haziran sonuna kadar devam eden seminer programımızda ilk 5 periyot tamamlanmaktadır.

1. Periyot: Tarih Öncesi Sanat (2 Haftalık Seminer Programı) (Tamamlandı)
Bu seminer programında Paleolitik Çağ’ın ezber bozan ve insanı şaşırtan olağanüstü güzellikteki mağara resimlerini Fransa’daki Lascaux Mağarası’ndan Hindistan’daki Bhimbetka Mağarası’na kadar eş zamanlı olarak değerlendiriyor ve bu en erken sanat üzerinden dönemin izini sürüyoruz. İkinci haftasında ise MÖ 10.000’de başlatılan Neolitik Çağ sanatının, ilk konutların, ilk tapınakların, ilk yerleşimlerin peşine düşüyoruz.
2 Haftalık Ücret: 350 TL

2. Periyot: Egemenin Sanatı (4 Haftalık Seminer Programı) (Tamamlandı)
MÖ 3000 – 2000 tarih aralığında Mezopotamya’dan başlayan ve Amerika’ya kadar devam eden 9 ayrı coğrafyada eş zamanlı olarak üretilen sanatı karşılaştırıyor, devletin ve kayıt altına almanın ortaya çıktığı bu bin yılda söz konusu gelişmelerin sanata etkisini tartışıyoruz.
4 Haftalık Ücret: 700 TL

3. Periyot: Sanatın Sürekliliği (6 Haftalık Seminer Programı) (Tamamlandı)
Mezopotamya’da yaklaşık 4 bin yıl önce inşa edilen ve bilinen ilk yedi tepeli şehir olan Babil’in öyküsüyle başlayarak, Nil Nehri kıyısında yapılan görkemli tapınaklara, Anadolu’da karşımıza çıkan muhteşem Hitit sanatından Orta Asya’daki göçer sanata, Minos saraylarından Orta Amerika’daki Olmek sanatına uzanan ve MÖ 2000 – 1000 tarih aralığına yayılan eş zamanlı ve etkileyici bir okuma yapıyoruz.
6 Haftalık Ücret: 1050 TL

4. Periyot: Sanatın Birleştirici Gücü (16 Haftalık Seminer Programı)
Asur ve Pers’in etkileyici sarayları, Çin’de binlerce heykelin yer aldığı görkemli bir mezar, Orta Hindistan’da dünyanın bilinen ilk kubbeli yapısı, Lidyalıların ve Friglerin Bin Tepeleri, Anadolu’nun kadim şehirleri Efes ve Pergamon’un öyküsü, Antik Yunan şehirlerinin cazibesi, Helenistik dönemin ünlü heykelleri ve Roma şehrinin kuruluşu MÖ 1000 – 0 tarih aralığında karşılaştırmalı olarak eş zamanlı çalışılacaktır.
16 Haftalık Ücret: 2.800 TL (peşin) Aylık ödeme: 700 TL

5. Periyot: Geç Antik Çağ’da Sanat (12 Haftalık Seminer Programı)
Mezopotamya, Anadolu, Kuzey Afrika, Akdeniz havzası ve Avrupa’nın hakim gücü Roma’nın imparatorluk ve eyalet sanatlarını, Hristiyanlık öncesi pagan dönemini, Hristiyanlığın kabulüyle başlayan ve yeni dine bağlı ortaya çıkan sanatsal biçimlerini ve sembollerini inceliyor, tüm bu gelişmelerle eş zamanlı olarak Asya ve Amerika’da oluşan sanatı MÖ 0 – 500 tarih aralığında takip ediyoruz.
12 Haftalık Ücret: 2100 TL (peşin) Aylık ödeme: 700 TL

6. Periyot: İslam Sanatının Doğuşu (16 Haftalık Seminer Programı)
7. Periyot: Rönesanslar Çağı (16 Haftalık Seminer Programı)
8. Periyot: İmparatorlukların Sanatı (16 Haftalık Seminer Programı)
9. Periyot: Modern Sanat (16 Haftalık Seminer Programı)

Her Pazar
19.00 - 21.00
32. Hafta

Seminerimiz sezon boyunca online olarak gerçekleştirilecektir.
Programa paket katılımlarla dahil olmak mümkündür.
Seminerler iki saat sürmektedir ve tek katılım ücreti 200 TL'dir.
Seminerimizin aylık (5 hafta) ücreti 875 TL'dir.
KAYIT ve KATILIM SÜRECİ


1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize bağlantı ve katılım bilgilendirmesi gelecektir.
4) Seminer başlangıcına 20 dakika kala tarafınıza ID kodu ve şifre gönderilecektir.
ZOOM programı web tabanlıdır, Aynı zamanda mobil telefonlarınızdan uygulama indirerek kullanabilirsiniz,

Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.

YASAL UYARI


SOFOS tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması, para karşılığı satılması, izinsiz olarak tamamının veya bir kısmının herhangi bir mecrada kullanılması, yayımlanması, paylaşılması kişisel ve kurumsal haklarımız ile kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS ve anlatımı yapan kişiler her türlü hukuki ve tazminat hakkını saklı tutmaktadır. ©️ SOFOS ©️FERİDE BOZCU

Online gerçekleştirilen seminerler ile ilgili olarak SOFOS dijital arşiv, kayıt linki ve bilgi paylaşma konusunda herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir. Seminerlere zamanında katılmak, kayıt paylaşımı yapılan seminerlerde kayıtları zamanında dinlemek – izlemek ve link mesajlarındaki yasal uyarılara göre hareket etmek tamamen sizlerin sorumluluğundadır.Tarih: 29.05.2022

Saat: 19:00 - 21:00

Yer:ZOOM ile ONLINE

Katılım Ücreti: 875 TL