EŞ ZAMANLI FELSEFE - YENİ GRUP (çevrimiçi)

27.01.2022

Felsefe hayatımız ve hakikatle ilgili en temel soruları soran ve akli yöntemlerle cevap vermeye çalışan disiplindir. Tanrı var mı? Hayatın anlamı var mı? Ölümden sonra ne olacak? Nasıl bir hayat yaşamalıyım? Zamanın doğası nedir? Bu ve benzeri soruları felsefecileri asılar boyunca meşgul etmiştir.

Seminerimizde bu ve benzeri felsefi sorulara farklı kültürlerde yaşayan düşünürlerin verdikleri cevapları kronolojik bir şekilde ele alacağız. Önce ilk yazıların çıkması ile MÖ 1000’den önce ortaya çıkan kadim felsefe eserlerine göz atacağız. Yolculuğumuza Mezopotamya’da ortaya çıkan felsefi içerikli metinlerle (Hamurabi kanunları, Gılgamış destanı, Bilgelik edebiyatı), Mısır yazıtları (Ptanhotep’in öğütleri, Belagatlı köylü, Yazarların ölümsüzlüğü ve diğer bilgelik yazıları), Antik Çin felsefi kavram ve metinler (Yin-Yang, Tao, Qi, Değişim kitabı), Antik İran Zerdüşt düşüncesi ve Vedalarda ortaya çıkan antik Hindistan düşüncesini incelemekle başlayacağız. Ondan Vedalardan İsa’nın doğuşuna kadar Hint düşüncesini ele alacağız. Hinduizm’in en felsefi metinleri sayılan Upanişadlar, Mahavira ve onun felsefi düşüncesi, Buda ve erken dönem Budist düşüncesi ile ünlü Hint desten Mahabarata’nın ünlü Bhagavat Gita bölümünü inceleyeceğiz. Oradan MÖ 600-MÖ 300 dönemini kapsayan Antik Yunan felsefesine geçiş yapacak, özellikle tüm felsefe tarihini derinden etkileyecek Platon ve Aristo’nun fikirlerini detaylı şekilde inceleceğiz. Dördüncü kısmımızda Antik Çin düşüncesini, özelde Konfüçyüs ve Konfüçyüsçülük, Mozi ve Mohizm, Laozi ve Taoizm gibi kadim Çin öğretilerini tartışacağız. Son bölümde Helenistik dönem felsefe okulları olan Epikürcülük, Stoik düşünce, Kinikler ve Septikleri tanıyacağız.

Seminerimizde antik fikirlerin günümüze yansımalarını ve bize bıraktığı mirası özellikle Türk-İslam kültürü ile ilişkisini anlamaya çalışacağız. Katılımcıların herhangi bir ön bilgiye sahip olması gerekmemektedir. Her ders sonunda katılımcılara dersi özetleyen notlar verilecektir.

Felsefeye Giriş (1 Hafta) (Tamamlandı)
Felsefeye Giriş (Felsefe Nedir? Din, Bilim ve Sanattan farkı nedir? Felsefe ne işe yarar?)

MÖ 1000’e kadar Felsefe (5 Hafta) (Tamamlandı)
Antik Mezopotamya'da Felsefe (Gılgamış Destanı, Hamurabi Yasaları, Şupe-Ameli Diyaloğu, Babil Teodisesi, Kötümserlik Diyaloğu)
Antik Mısır’da Felsefe (Ölüler Kitabı, Aten’e büyük İlahi, Yazarların Ölümsüzlüğü, Bilgelik edebiyatı)
Antik Çin’de Felsefe (Yang-Ying, Dao, Qi, Yijing/Değişim Kitabı)
Antik Pers'te Felsefe (Zerdüşt)
Antik Hindistan'da Felsefe (Vedalar)

Klasik Dönem Yunan Felsefesi (MÖ 600 - MÖ 285) (14 Hafta)

Milet Okulu ve Yunan Felsefesinin Kökeni (Homeros, Tales, Anaksimander, Anaksimenes)
Ksenofanes, Pisagor ve Pisagorculuk
Herakleitus, Parmenides ve Zenon
Empedokles, Anaksagoras ve Atomculuk (Democritus)
Hipokrates ve Sofistler
Sokrates
Platon ve Diyalogları 1
Platon ve Diyalogları 2
Platon ve Diyalogları 3
Platon ve Diyalogları 4
Aristo 1
Aristo 2
Aristo 3
Aristo 4
Aristo ve Platon’un takipçileri

Erken Dönem Klasik Hint Felsefesi (4 Hafta)

Hindu Felsefesinin Temel Kavramlarnı (Atman, Karma) ve Upanişadlar
Çarvaka, Ajivika ve Mahavira ile Jainizm
Buda ve Budizm
Bhagavad Gita

Klasik Çin Felsefesi (MÖ 500 - MÖ 200) (4 Hafta)

Confucius (Kongzi) ve Konfüçyüsçülük
Laozi (Lao Tzu), Zhuangzi (Chuang Tzu) ve Taoizm’e giriş
Mozi (Mo Tzu) ve Mohizme giriş
Mencius (Mengzi)
Xunzi (Hsün Tzu)
Hanfeizi (Han Fei Tzu)

Helenistik Felsefe (MÖ 300 - MS 200) (5 Hafta)
Helenistik Felsefeye Giriş
Kinikler (Sinikler)
Epikür ve Epikürcülük
Lucretius ve Stoik Felsefe
Seneca, Epictetus, Marcus Aurelius
Septikler, Cicero, Sectus Empiricus, Galen


Eş Zamanlı Felsefe seminerine katılan misafirlerimiz Enis Doko ile iki haftada bir gerçekleştirdiğimiz ‘film okumaları’na ücretsiz katılabilmektedir.

Her Perşembe
20.30 - 22.30
16. Hafta

ENİS DOKO, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik ve Felsefe bölümlerinden 2010 yılında derece ile mezun oldu. Koç Üniversitesi’nde hazırladığı “Adiyabatik Dönen Spin-Momentum Bağlı Fermi Gazlar” başlıklı tezi ile 2016 yılında kuramsal fizik alanında doktor unvanını almaya hak kazandı. 2020 yılında Felsefe alanında Doçentlik unvanını aldı. Doko’nun felsefe ve popüler bilim alanında kaleme aldığı 7 kitabı, kuramsal fizik ve felsefe alanında yayınlanmış çok sayıda akademik makalesi mevcuttur. Her yıl çeşitli kurumlarda bilim ve felsefe ile ilgili 50’den fazla konuşma yapmakta, bu disiplinlerin en temel metot ve sonuçlarını uzman olmayanlara aktarmaya çalışmaktadır. Akademik ilgi ve araştırma alanları arasında Bilim Felsefesi, Din Felsefesi, Fizik Felsefesi, Analitik Metafizik, Mantık, Zihin Felsefesi, Ultra Soğuk Atom Fiziği, Çok Parçacıklı Kuantum Fiziği gibi konular bulunmaktadır. Enis Doko 2017-2019 yılları arasında Sabah gazetesi pazar eki için haftalık Bilim ve Yaşam sayfasını hazırlamıştır. Doko halen İbn Haldun Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde çalışmalarına devam etmektedir.

Seminerimiz sezon boyunca online olarak gerçekleştirilecektir.
Seminerimizin 5 haftalık ücreti 875 TL'dir.
Programa paket katılımlarla dahil olmak mümkündür.
Her bir seminer iki saat sürmektedir ve tek katılımlık ücret 200 TL'dir.
Kesin kayıt yaptıran misafirlerimize whatsapp üzerinden nasıl bağlantı kuracakları, bağlantı linki, ID ve şifre gibi bilgiler iletilecektir.

KAYIT ve KATILIM SÜRECİ

1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize bağlantı ve katılım bilgilendirmesi gelecektir.
4) Seminer başlangıcına 20 dakika kala tarafınıza ID kodu ve şifre gönderilecektir.

ZOOM programı web tabanlıdır, Aynı zamanda mobil telefonlarınızdan uygulama indirerek kullanabilirsiniz,
Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.

YASAL UYARI

SOFOS tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması, para karşılığı satılması, izinsiz olarak tamamının veya bir kısmının herhangi bir mecrada kullanılması, yayımlanması, paylaşılması kişisel ve kurumsal haklarımız ile kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS ve anlatımı yapan kişiler her türlü hukuki ve tazminat hakkını saklı tutmaktadır. ©️ SOFOS ©️ENİS DOKO

Online gerçekleştirilen seminerler ile ilgili olarak SOFOS dijital arşiv, kayıt linki ve bilgi paylaşma konusunda herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir. Seminerlere zamanında katılmak, kayıt paylaşımı yapılan seminerlerde kayıtları zamanında dinlemek – izlemek ve link mesajlarındaki yasal uyarılara göre hareket etmek tamamen sizlerin sorumluluğundadır.Tarih: 27.01.2022

Saat: 20:30 - 22:30

Yer:ZOOM ile ONLINE

Katılım Ücreti: 875 TL