BELGELERLE LOZAN

20.06.2021

Osmanlıca adıyla “Düvel-i Muazzama” denilen Batı'nın büyük devletleri son 150-200 yıldır uluslararası ilişkilerin ana gündem maddesi olan “Şark Meselesi” ni çözmek üzere politikalar üretmekteydi. “Hasta adam” olarak tanımlanan Osmanlı İmparatorluğu’nu nasıl bir sonun beklediği konusunda uzunca bir süre uzlaşıya varamadılar. Çözülme sürecine girmiş imparatorluğun paylaşımı önemli bir sorun olarak gündemi meşgul etmekteydi. Gelinen noktada sorunun çözümü Birinci Dünya Savaşı ile mümkün olacaktı.

İmparatorluğa dayatılan Sevr Barış Antlaşması bu konuya son noktayı koyacak, ve 600 yıllık imparatorluk ömrünü tamamlayacaktı. Büyük devletlerin bu paylaşım planı, Anadolu’da yükselen Milli Mücadele anlayışı ile engellenecek ve askeri zaferin kazanılmasıyla uygulanmak istenen plan devre dışı kalacaktı. Artık yapılması gereken meydanlarda kazanılan bu askeri zaferi bir de masa başında taçlandırmaktı. İşte Lozan bunu gerçekleştirmek amacıyla diplomasi alanında verilen mücadelenin öyküsüdür.

Bu seminerde Sevtap DEMİRCİ ile birincil kaynaklar yani İngiliz ve Osmanlı/Türk arşiv belgeleri üzerinden Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum belgesi olan masa başı mücadelesi ele alınacaktır.

SEVTAP DEMİRCİ, İstanbul'da doğmuştur. Marmara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'nden mezun olmuştur. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans yapmıştır. 1990'da Cambridge Üniversite'sinden Uluslararası İlişkiler master derecesi almıştır ve 1998'de London School of Economics and Political Science'ta Diplomasi Tarihi alanında doktorasını tamamlamıştır. Bu süre zarfında Cambridge, Faculty of Oriental Studies'te yarı zamanlı okutmanlık yapan Demirci'nin, tarih alanına yaptığı üstün katkıdan ötürü Celal Bayar Vakfı tarafından ödüllendirilen doktora tezi Strategies and Struggles - British Rethoric and Turkish Response: The Lausanne Conference 1922-1923 2005'te ISIS Press tarafından yayımlanmıştır. Demirci'nin, aynı yayınevinden, diğer kitabı, British Public Opinion Towards the Ottoman Empire During the Two Crises ise 2006'da yayımlanmıştır. Doç. Dr. Demirci, Boğaziçi Üniversitesi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü'nde öğretim üyesidir.

3 Haftalık Paket Program
2. Hafta
12.00 - 14.00

Etkinliğimiz ZOOM üzerinden canlı yayın ile yapılacaktır.
Bu seminerimizde ses ve video kaydı yapılmayacak, ZOOM kayıt linki paylaşılmayacaktır.
Misafirlerimize Whatsapp üzerinden nasıl bağlantı kuracakları, bağlantı linki, ID ve şifre gibi bilgiler iletilecektir.

KAYIT ve KATILIM SÜRECİ

1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize bağlantı ve katılım bilgilendirmesi gelecektir.
4) Seminer başlangıcına 20 dakika kala tarafınıza ID kodu ve şifre gönderilecektir.
ZOOM programı web tabanlıdır, Aynı zamanda mobil telefonlarınızdan uygulama indirerek kullanabilirsiniz,

Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.

YASAL UYARI

SOFOS tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması, para karşılığı satılması, izinsiz olarak tamamının veya bir kısmının herhangi bir mecrada kullanılması, yayımlanması, paylaşılması kişisel ve kurumsal haklarımız ile kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS ve anlatımı yapan kişiler her türlü hukuki ve tazminat hakkını saklı tutmaktadır. ©️ SOFOSTarih: 20.06.2021

Saat: 12:00 - 14:00

Yer:ZOOM ile ONLINE

Katılım Ücreti: 450 TL