HAKİKATİ ARA(LA)YAN EDEBİYAT

21.04.2021

1. Hafta - Modern dünyanın yeraltı insanları: Modern bireylik halinin karanlığını eserlerinde ince ince işleyen Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar romanındaki “Yeraltı İnsanı”nı ele alacak; Bakhtin’in diyaloji kavramı etrafında Dostoyevski karakterlerinden Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar’ına uzanan bir edebi çizgiyi inceleyeceğiz. 

2. Hafta - Sosyalist/toplumcu gerçekçi roman ve araçsallaşan edebiyat: György Lukacs’ın sosyalist realizm kavramını, eleştirel gerçekçilikten nasıl ayrıldığını Maxim Gorky, Tolstoy, Charles Dickens gibi yazarların eserlerinden bahisle ele alacak ve Türk edebiyatının en güçlü edebi hareketlerinden toplumcu gerçekçiliğe etkisini Orhan Kemal’in Bereketli Topraklar Üstünde romanı ile örnekleyeceğiz.


3. Hafta - Olmayan ülkelere özlem ya da ütopyalar: Edebiyatın alternatif dünyaları arayışının, her şeyin mükemmel olduğu bir cennete duyulan arzu ve merakın ifadesi olarak ütopyaları inceleyecek, Plato’nun Devlet’ini, Campanella’nın Güneş Ülkesi’ni, Charlotte Perkins Gilman’ın Kadınlar Ülkesi’ni Ursula K. Le Guin’in Mülksüzler’ini ve nihayet Molla Erzurumi’nin Rüyada Terakki ve Medeniyet-i İslamiye-yi Rüyet’ini ele alarak farklı zaman ve coğrafyalarda ütopik tahayyülün dönüşümünü göreceğiz. 

4. Hafta - Dünyanın karanlığı ya da distopyalar: Ütopyanın diğer yüzünde insanın yaşadığı dünyadan korkusunu, insan ruhunun kötücüllüğünü bir felaket-mekanında cisimleştiren, baskıcı rejimlerin, ülkelerin karanlığının ifadesi olarak distopyaları George Orwell’in 1984 ve Kazuo Ishiguro’nun Beni Asla Bırakma romanları üzerinden inceleyeceğiz. 

5. Hafta - Gerçek ve gerçeküstünün sınırında büyülü gerçekçilik: Latin Amerika edebiyatının ve özellikle Gabriel Garcia Marquez’in etkisiyle biçimlenen büyülü gerçekçiliğin kült eseri Yüzyıllık Yalnızlık’ı inceleyecek ve ardından Latife Tekin’in Berci Kristin Çöp Masalları romanında yoksulların büyülü dünyasına değineceğiz. 


6. Hafta -  Varoluşçuluk ve saçmanın edebiyatı: İnsanın kendine ve dünyaya yabancılaşmasını, varoluş sancısının somutlanmış halini Albert Camus’nün Yabancı romanı ile ele alacak, Yusuf Atılgan ve Vüsat Bener’in öykülerinden örneklerle birlikte tartışacağız. 

7. Hafta - Sanatçının romanı ya da bir büyüme hikayesi: Karakterin olgunlaşmasının, isyandan uyuma geçişinin hikayesini anlatan bildungsroman’ın ve künstlerroman’ın örneği olarak James Joyce’un Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi’ni inceleyeceğiz. 

8. Hafta - Çerçeve hikayeden meta-kurmacaya: Postmodernist edebiyatın en bilinen edebi araçlarından biri olan meta-kurmaca/üstkurmaca kavramının çerçeve hikaye ve gömülü hikayelerle ilerleyen geleneksel anlatılardan nasıl ayrıldığını, anlatıcının değişen rolünü, oyuncu ve ironik tonunu John Fowles’in Fransız Teğmenin Kadını adlı romanı ile örnekleyeceğiz.
 

9. Hafta - 2000’ler, yeni modernizm, yeni gerçekçilik: Postmodernist edebiyatın 80’ler ve 90’larda yükselişinin ardından 11 Eylül felaketinin damgasını vurduğu 2000’ler edebiyatının değişimini ve bugüne uzanan dönüşümünü dünya edebiyatının yanı sıra günümüz Türkçe edebiyatın öne çıkan eserleri ile inceleyeceğiz. 


ZEYNEP UYSAL, Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında Marmara Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü Yeni Türk Edebiyatı anabilim dalından doktora derecesini aldı. 2001-2003 yılları arasında Oxford Üniversitesi Şarkiyat Enstitüsü’nde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. Makaleleri çeşitli dergilerde yayımlandı. Olağanüstü Masaldan Çağdaş Anlatıya: Muhayyelat-ı Aziz Efendi adlı kitabı 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Yayınları’ndan çıktı. Edebiyatın Omzundaki Melek: Edebiyatın Tarihle İlişkisi Üzerine Yazılar adlı derlemesi 2011 yılında, Metruk Ev: Halit Ziya Romanında Modern Osmanlı Bireyi adlı çalışması 2014 yılında İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. 2001 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde öğretim üyesi, 2014 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi müdür yardımcısıdır. 

9 Hafta Boyunca Her Çarşamba
14.00 - 16.00
4. Hafta

Seminerimizin ücreti aylık 650 TL'dir.
Programa paket katılımlarla dahil olmak mümkündür.
Her bir seminer iki saat sürmektedir ve tek katılımlık ücret 200 TL'dir.
9 haftayı peşin ödemek isteyen misafirlerimiz için ücret 1400 TL'dir.

Kesin kayıt yaptıran misafirlerimize whatsapp üzerinden nasıl bağlantı kuracakları, bağlantı linki, ID ve şifre gibi bilgiler iletilecektir.

KAYIT ve KATILIM SÜRECİ


1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize bağlantı ve katılım bilgilendirmesi gelecektir.
4) Seminer başlangıcına 20 dakika kala tarafınıza ID kodu ve şifre gönderilecektir.

ZOOM programı web tabanlıdır, Aynı zamanda mobil telefonlarınızdan uygulama indirerek kullanabilirsiniz,
Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.

YASAL UYARI
SOFOS tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması, para karşılığı satılması, izinsiz olarak tamamının veya bir kısmının herhangi bir mecrada kullanılması, yayımlanması, paylaşılması kişisel ve kurumsal haklarımız ile kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS ve anlatımı yapan kişiler her türlü hukuki ve tazminat hakkını saklı tutmaktadır. ©️ SOFOSTarih: 21.04.2021

Saat: 14:00 - 16:00

Yer:ONLINE olarak ZOOM

Katılım Ücreti: 650 TL