Arap Yarımadası'ndaki Dini Durum: Cahiliyye ve Sonrası

02.02.2021

İslam öncesi Arap Yarımadası'nda yer alan dini inanışlar, Kur’an’ın muhatap kitlesini anlamak için önemlidir. Zira İslam’ın temel kaynağı olan Kur’an’ın bir çok ayetinde diğer dinlere atıfta bulunulur. Yahudilik, Hristiyanlık, Mecusilik, Haniflik, Sabiilik ve Putperestlikle ilgili bilgiler yer almaktadır. Kur’an haricinde Hz. Peygamber’in hayatında da bazı başka din mensuplarıyla karşılaştığından söz edilir. Dolayısıyla İslam öncesi Arap Yarımadası'ndaki genel dini durum hakkında bilgi sahibi olmak Kur’an ve İslam’ın oluşum sürecini anlamak için büyük önem arz etmektedir. Risaletin başlamından sonra da diğer din mensuplarının erken dönem İslam kaynakları ve tarihi için belirleyici olmuştur.

Bu seminerde İslam öncesi dinî durum - Cahiliyye dönemin dinsel, sosyal ve hukuki yapısı, Hz. Peygamber’in ilk muhataplarından, Emeviler - Abbasiler dönemine kadar uzanan süreç hakkında bilgi verilecektir.

TUĞRUL KURT, 1989’da Almanya’da doğmuştur. 2014’te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde lisans, 2016’da yüksek lisans eğitimi tamamlamıştır. 2016-2017’e kadar 29 Mayıs Üniversitesi’nde Uluslararası İslam ve Din Bilimleri bölümünde, 2017-2018’e kadar Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimlerinde araştırma görevliliği yapmıştır. Nisan 2018’den beri Frankfurt Goethe Üniversitesi Protestan İlahiyat Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak görev almakta, aynı zamanda, 2019’dan itibaren Hamburg Üniversitesi Dünya Dinleri Akademisi’nde öğretim görevlisi olarak İslam İlahiyatı kürsüsünü vekaleten temsil etmektedir. ‘’Kur’an Tefsirlerinin Süryanî Hristiyan Kaynakları - Adem kıssası örneği“ adlı doktora tezi üzerinde çalışmaktadır. Almanca, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca gibi Batı dillerine, Arapça, Latince, Grekçe, İbranice ve Süryanice gibi kaynak dillerine vakıf olup, dinler tarihi ve tefsir alanında araştırmalarda bulunmuştur. ‘’Anadolu’da Hıristiyanlığın Erken Dönemleri -Theosebesler“, adlı kitabının yanında, Türkçe, İngilizce ve Almanca makaleleri bulunmaktadır.

Tek Oturumluk Seminer
2 Şubat Salı
20.00 - 21.30

Etkinliğimiz ZOOM üzerinden canlı yayın ile yapılacaktır.
Misafirlerimize Whatsapp üzerinden nasıl bağlantı kuracakları, bağlantı linki, ID ve şifre gibi bilgiler iletilecektir.

Özel İndirimler:


Öğrenci (lise - üniversite - yüksek lisans) ve Öğretmenlere %25,
Sağlık Çalışanlarına %50
(Öğrenci belgesi ve kurum kimlik kartı ibraz etme şartı vardır.)
İndirimlerden yararlanmak için 0 546 568 11 43 numaralı whatsapp hattımız ile iletişime geçebilirsiniz.

KAYIT ve KATILIM SÜRECİ

1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize bağlantı ve katılım bilgilendirmesi gelecektir.
4) Seminer başlangıcına 20 dakika kala tarafınıza ID kodu ve şifre gönderilecektir.
ZOOM programı web tabanlıdır, Aynı zamanda mobil telefonlarınızdan uygulama indirerek kullanabilirsiniz,

Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.

SOFOS tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler ve SOFOS tarafından izin verilen aile fertleri dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS her türlü hakkını saklı tutmaktadır. © SOFOSTarih: 02.02.2021

Saat: 20:00 - 21:30

Yer:ZOOM ile ONLINE

Katılım Ücreti: 200 TL