ATLANTİS: Efsane'den Gerçeğe Uzanan Işık

02.02.2021

Ünlü şair Olson’un “Kingfisher” şiirinde söylediği gibi “Efsaneler, efsanedir.'' 

Ve efsanelerin gerçekle ilişkisini kurmak oldukça zordur. Hele ki söz konusu olan “Atlantis” gibi büyük olanlardan biriyse. İnsanlık tarihinde ilk kez, Platon’un Timeos ve Critias diyaloglarında karşımıza çıkan Atlantis efsanesi, günümüze gelinceye dek pek çok farklı versiyonla süregelmiş ve merak uyandırmıştır. Son yıllarda yapılan disiplinler arası kapsamlı bilimsel araştırmalarsa belki de ilk defa, Platon’un Atlantis anlatımıyla ilişki kurabileceğimiz veriler sunmaktadır. Buna göre Akdeniz’deki Girit Adası’nda Bronz Çağı'nda kurulmuş Minos Uygarlığı, Atlantis ile özdeşleştirilmeye adaydır. “Atlantis: Efsane'den Gerçeğe Uzanan Işık” başlıklı seminerimizde bu konu irdelenmeye çalışılacaktır.

EMRE ÖNCÜ, ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Ardından Klasik Arkeoloji ihtisas alanında sırasıyla Trakya Üniversitesi’nde lisans, Adnan Menderes Üniversitesi’nde yüksek lisans, İstanbul Üniversitesi’nde doktora eğitimi aldı. Doktora çalışması, ilgili dönemde sosyal bilimler alanında, Türk Petrol Vakfı ve ARIT burslarıyla desteklenen tek proje oldu. 2000-2005 yılları arasında Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştıktan sonra, 2007 yılından bu yana İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde arkeolog olarak görev yürümektedir. Ayrıca İstanbul Aydın Üniversitesi Turizm Rehberlik Bölümü’nde 2007 yılından bu yana dersler vermektedir. 2000 yılından itibaren uzman arkeolog olarak Kırklareli-Vize, Aydın-Tralleis ve Alabanda ve Antalya-Olympos kazılarında görevler yürütmüş olup, 2007 yılından günümüze Antalya-Olympos Kazıları Roma mimarisi araştırmaları konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Bunların yanı sıra Aiolis Bölgesi Arkaik Dönem mimarisi, Ionia Bölgesi mimarisinde çatı tasarımları, Karia savunma mimarisi, Batı Anadolu ölü gömme gelenekleri, İstanbul arkeolojisi ve Lykia Bölgesi Roma Dönemi mimarisi konusunda uzmanlaşmış olup çeşitli projelerde yer almıştır. İstanbul Arkeoloji Müzeleri uzmanı olarak İstanbul’da süren büyük projelere ait arkeolojik kazılarında alan sorumluluğu görevlerini yerine getirmektedir.

Tek Oturumluk Seminer
2 Şubat Salı
12.00 - 13.30

Etkinliğimiz ZOOM üzerinden canlı yayın ile yapılacaktır.
Misafirlerimize Whatsapp üzerinden nasıl bağlantı kuracakları, bağlantı linki, ID ve şifre gibi bilgiler iletilecektir.

Özel İndirimler:
Öğrenci (lise - üniversite - yüksek lisans) ve Öğretmenlere %25,
Sağlık Çalışanlarına %50
(Öğrenci belgesi ve kurum kimlik kartı ibraz etme şartı vardır.)
İndirimlerden yararlanmak için 0 546 568 11 43 numaralı whatsapp hattımız ile iletişime geçebilirsiniz.

KAYIT ve KATILIM SÜRECİ
1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize bağlantı ve katılım bilgilendirmesi gelecektir.
4) Seminer başlangıcına 20 dakika kala tarafınıza ID kodu ve şifre gönderilecektir.
ZOOM programı web tabanlıdır, Aynı zamanda mobil telefonlarınızdan uygulama indirerek kullanabilirsiniz,

Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.

SOFOS tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler ve SOFOS tarafından izin verilen aile fertleri dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS her türlü hakkını saklı tutmaktadır. © SOFOSTarih: 02.02.2021

Saat: 12:00 - 13:30

Yer:ONLINE olara ZOOM

Katılım Ücreti: 200 TL