ZAMANIN ÖTESİNDEKİLER - LEONARDO DA VİNCİ (çevrimiçi)

15.04.2024

FERİDE BOZCU, 1974 yılında İstanbul’da doğdu. Erenköy Kız Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Sanat Tarihi kürsüsünden mezun oldu. Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Yüksek Lisans Programına kabul edildi. Heath W. Lowry danışmanlığında “14.-15. Yüzyıl Erken Dönem Osmanlı Tarihinde Bir Saray Şehri Dimetoka” başlıklı yüksek lisans tezini hazırladı. Yüksek lisans tezi Bir Saray Şehri Dimetoka Özelinde Balkanlar ve Osmanlı’nın Kuruluş Yılları” başlığıyla 2018 yılında Beyan Yayınları tarafından kitap olarak yayınlandı. Seminer etkinlikleri düzenleyen ve turizm acentesi olan SOFOS’u 2016 yılında kurdu. SOFOS çatısı altında tarih ve sanat tarihi alanındaki çalışmalarını sürdürmektedir. Yanı sıra 2020 yılından bu tarafa Habitat TV’de yayında olan Konuşan Tarih adlı belgesel programın hazırlanması ve sunumunu yaptı. 2021 yılında Jülide Bozcu ile beraber ''İnsanlığın Eş Zamanlı Tarihi'' kitabını yazdı. Üç cilt olarak tasarlanan kitabın ilk cildi Şubat 2022’de ilk baskısını, Eylül 2022’de ikinci baskısını yaptı. Uzun yıllar emek verilen “Eş Zamanlı Tarih” ve “Eş Zamanlı Sanat Tarihi” seminerlerini yapmakta, “Yanımıza Kalan Seyahatler” ve “Sanata Seyirci Olmak” seminer ve seyahatlerini tasarlamaktadır.

SEMİNER İÇERİĞİ:
İyi bildiğimizi düşündüğümüz tarihe yön veren büyük isimlerin yaşam öykülerinin peşine düşeceğimiz bir seminer programı.. Biyografik bir çalışma olarak planlanmış olan etkinlik ayda bir konu edilen dehanın doğum ya da ölüm yıldönümleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yaşam öyküleri, kişilik özellikleri, tarihe yön vermeleri ve dehaları… Fazla bilinmeyen ama bizi onlara daha fazla yakınlaştıracak anekdotlar ve detaylı bir okuma ile uzmanları tarafından görsel sunumlar eşliğinde online olarak anlatılacaktır.

Zamanın Ötesindekiler serimizin bu ayki konuğu Leonardo Da Vinci!

Leonardo Da Vinci, Rönesans döneminin şekillenmesindeki en büyük isimlerden biridir. Dönemin dikkat çeken dehalarından biri olan Da Vinci, resim, heykel, bilim, mimari, mühendislik, müzik ve anatomi gibi alanlarda öne çıkmıştır. Evlilik dışı bir çocuk olan Leonardo Da Vinci, dönemin şartları sebebiyle üniversiteye gidemez fakat küçük yaşlardan itibaren resim yapmaya başlar. Leonardo Da Vinci sanat hayatına heykeltıraş Andrea del Verrocchio’nun yanında çırak olarak başlar. 1482’de ustasının yanından ayrılan Da Vinci, Milano’ya gider ve ilk işi olan ‘’Kayalıklar Madonnası’’ tablosunu yapar. Leonardo Da Vinci bu dönemde Michelangelo ile tanışır, hatta ikili arasında çekişme yaşanmaya başlar. Ayrıca anatomiye ilgi duyan Da Vinci, parçalanmış organlar ile saatler geçirip detaylı notlar alır. Sanat dehası, 1512’de Vatikan Sarayı’nda Medici Ailesi için çalışmaya başlar. Leonardo Da Vinci hiç şüphesiz Mona Lisa, Son Akşam Yemeği, Vaftizci Yahya gibi eserleriyle sanat dünyasında çığır açan isimlerden olmuştur.

Sofos olarak Leonardo Da Vinci’yi doğum gününde, 15 Nisan, Sanat Tarihçisi Feride BOZCU ile konuşuyoruz.

Tek Oturum
15 Nisan Pazartesi
20.30-22.00

Seminerimiz sadece çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.
Tek oturumluk seminer ücreti 750 TL'dir.
SOFOS gereklilik halinde programı iptal etme, erteleme, mekanı veya konuşmacıları değiştirme hakkını saklı tutar. Bu sebeplerden doğacak zararlardan sorumlu tutulamaz.

Kesin kayıt yaptıran misafirlerimize whatsapp üzerinden nasıl bağlantı kuracakları, bağlantı linki, ID ve şifre gibi bilgiler iletilecektir.

KAYIT ve KATILIM SÜRECİ

1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize bağlantı ve katılım bilgilendirmesi gelecektir.
4) Seminer başlangıcına 20 dakika kala tarafınıza ID kodu ve şifre gönderilecektir.

ZOOM programı web tabanlıdır, Aynı zamanda mobil telefonlarınızdan uygulama indirerek kullanabilirsiniz,
Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.

YASAL UYARI

SOFOS tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması, para karşılığı satılması, izinsiz olarak tamamının veya bir kısmının herhangi bir mecrada kullanılması, yayımlanması, paylaşılması kişisel ve kurumsal haklarımız ile kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS ve anlatımı yapan kişiler her türlü hukuki ve tazminat hakkını saklı tutmaktadır. ©️ SOFOS©️FERİDE BOZCU

Online gerçekleştirilen seminerler ile ilgili olarak SOFOS dijital arşiv, kayıt linki ve bilgi paylaşma konusunda herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir. Seminerlere zamanında katılmak, kayıt paylaşımı yapılan seminerlerde kayıtları zamanında dinlemek – izlemek ve link mesajlarındaki yasal uyarılara göre hareket etmek tamamen sizlerin sorumluluğundadır.

SOFOS günübirlik İstanbul gezileri, çevrim içi veya yüz yüze etkinlikleri ve seminerleri için 72 saat öncesine kadar olan iptallerde bakiye iadesi yapılır yahut SOFOS'un başka bir programına aktarım mümkündür, 48 saat kala olan iptallerde ödemenin %60’ı kesilir ve kalan %40 iade edilir. Veya % 40 tutara denk gelen meblağ SOFOS'un başka bir etkinliğine aktarılabilir. Son 24 saat içerisindeki iptallerde iade yahut bir başka bir programa aktarım söz konusu olmaz. Ödeme yapan veya kesin kayıt yaptıran katılımcılar bu süreleri ve şartları kabul etmiş sayılırlar. Katılımınız iptal etmeniz durumunda yukarıdaki süreleri dikkate alarak info@sofos.com.tr adresine e-posta olarak ya da 0 546 568 11 43 numaralı telefona detayları SMS mesajı veya whatsapp mesajı ile bildirmeniz gerekmektedir.Tarih: 15.04.2024

Saat: 20:30 - 22:00

Yer:ZOOM ile ONLINE

Katılım Ücreti: 750 TL