SOFOS GENÇ: TEFSİR (çevrimiçi)

13.12.2023

TUĞRUL KURT,1989’da Almanya’da doğmuştur. 2014’te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde lisans, 2016’da yüksek lisans eğitimi tamamlamıştır. 2016-2017’e kadar 29 Mayıs Üniversitesi’nde Uluslararası İslam ve Din Bilimleri bölümünde, 2017-2018’e kadar Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimlerinde araştırma görevliliği yapmıştır. Nisan 2018’den beri Frankfurt Goethe Üniversitesi Protestan İlahiyat Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak görev almakta, aynı zamanda, 2019’dan itibaren Hamburg Üniversitesi Dünya Dinleri Akademisi’nde öğretim görevlisi olarak İslam İlahiyatı kürsüsünü vekaleten temsil etmektedir. ‘’Kur’an Tefsirlerinin Süryanî Hristiyan Kaynakları - Adem kıssası örneği“ adlı doktora tezi üzerinde çalışmaktadır. İngilizce, Fransızca ve İspanyolca gibi Batı dillerine, Arapça, Latince, Grekçe, İbranice ve Süryanice gibi kaynak dillerine vakıf olup, dinler tarihi ve tefsir alanında araştırmalarda bulunmuştur. ‘’Anadolu’da Hıristiyanlığın Erken Dönemleri -Theosebesler“, adlı kitabının yanında, Türkçe, İngilizce ve Almanca makaleleri bulunmaktadır.

SEMİNER İÇERİĞİ:

Bu seminer, Kur'ân'ın anlatıldığı medeniyetlere, kültürlere ve sıkça kullanılan ifade kalıplarına Dinler Tarihi çalışmalarının perspektifinden yaklaşmaktadır. Sofos’un geliştirdiği ''Eş Zamanlı Tarih“ metodolojisi kullanılarak, Kur'ân’ın temel konuları mukayeseli bir inceleme ile ele alınır. Bu yaklaşım, nüzul döneminin anlam dünyasını yeniden inşa etmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda, Kur’ân’ın temel konularının günümüzdeki anlamını sorgulama ve özüne uygun bir şekilde ele alma fırsatı sunar. Seminer aynı zamanda, Kur'ân'ın ele aldığı temel konuların farklı tefsir geleneği içindeki karşılaştırmalı analizini sunar. Kur'ân'ın nüzul ortamındaki anlamı ile sonraki dönemlerde değişen bağlam içindeki yorumları detaylı bir şekilde inceler. Katılımcılara, seminerde ele alınan konularla ilgili zihinlerindeki soruları sorma fırsatı verilerek, derinlemesine bir akademik tartışma ortamı amaçlanmaktadır.


1. Hafta - 29 Kasım Çarşamba - Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam'da Vahiy ve Peygamber Anlayışı (Tamamlandı)

2. Hafta - 13 Aralık Çarşamba - Vahiy-Siyer İlişkisi Bağlamında Kur'an’da ''yeselûneke'' (sana soruyorlar) ibaresi

3. Hafta - 27 Aralık Çarşamba - Yahudilik, Hıristiyanlık’ta ve İslam’da İnsan’ın Yaratılışı

4. Hafta - 10 Ocak Çarşamba - Kutsal Kitaplar’da Kadın’ın Yaratılışı, Konumu ve Değeri

5. Hafta - 24 Ocak Çarşamba - Kur’ân ve İsrâiliyyat Rivayetlerinde Cinler, Sihir ve Büyü

6. Hafta - 07 Şubat Çarşamba - Kur'ân'a Göre İnanç, Hurafe ve Bidat

7. Hafta - 21 Şubat Çarşamba - Kur’ân’a Göre Ritüeller: Namaz, Hacc, Kurban ve Oruç

8. Hafta - 06 Mart Çarşamba - Kur'an Arabîliği ve Tercüme Sorunsalı

9. Hafta - 20 Mart Çarşamba - Müzik ve Resim-Sanat

10. Hafta - 03 Nisan Çarşamba - Kur’ân’da Helaller ve Haramlar (Helal Gıda)

11. Hafta - 17 Nisan Çarşamba - Gender Studies bağlamında Kur’ân’a yaklaşımlar (Eşcinsellik, Feminist, Trans:bireycilik gibi konular)

12. Hafta - 01 Mayıs Çarşamba - Kur’ân ve Tefsirlerde Huriler ve Cariyelik

12 Hafta Boyunca
21.00-22.30
2. Hafta

Seminerimiz sadece çevrimiçi ve 15 günde bir olarak gerçekleştirilecektir.
Seminerimizin 2 haftalık ücreti 1500 TL'dir. 3 hafta olan aylarda ücretimiz 2.250 TL'dir.
Seminerimize tek oturum katılım ücretimiz 750 TL'dir.
SOFOS gereklilik halinde programı iptal etme, erteleme, mekanı veya konuşmacıları değiştirme hakkını saklı tutar. Bu sebeplerden doğacak zararlardan sorumlu tutulamaz.

KAYIT ve KATILIM SÜRECİ

1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup ödemenizi tamamlayıp KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize seminer öncesinde kesin kayıt mesajı iletilecektir.

Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.

YASAL UYARI

SOFOS tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması, para karşılığı satılması, izinsiz olarak tamamının veya bir kısmının herhangi bir mecrada kullanılması, yayımlanması, paylaşılması kişisel ve kurumsal haklarımız ile kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS ve anlatımı yapan kişiler her türlü hukuki ve tazminat hakkını saklı tutmaktadır. ©️ SOFOS ©️TUĞRUL KURT

Online gerçekleştirilen seminerler ile ilgili olarak SOFOS dijital arşiv, kayıt linki ve bilgi paylaşma konusunda herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir. Seminerlere zamanında katılmak, kayıt paylaşımı yapılan seminerlerde kayıtları zamanında dinlemek – izlemek ve link mesajlarındaki yasal uyarılara göre hareket etmek tamamen sizlerin sorumluluğundadır.

SOFOS günübirlik İstanbul gezileri, çevrim içi veya yüz yüze etkinlikleri ve seminerleri için 72 saat öncesine kadar olan iptallerde bakiye iadesi yapılır yahut SOFOS'un başka bir programına aktarım mümkündür, 48 saat kala olan iptallerde ödemenin %60’ı kesilir ve kalan %40 iade edilir. Veya % 40 tutara denk gelen meblağ SOFOS'un başka bir etkinliğine aktarılabilir. Son 24 saat içerisindeki iptallerde iade yahut bir başka bir programa aktarım söz konusu olmaz. Ödeme yapan veya kesin kayıt yaptıran katılımcılar bu süreleri ve şartları kabul etmiş sayılırlar. Katılımınız iptal etmeniz durumunda yukarıdaki süreleri dikkate alarak info@sofos.com.tr adresine e-posta olarak ya da 0 546 568 11 43 numaralı telefona detayları SMS mesajı veya whatsapp mesajı ile bildirmeniz gerekmektedir.



Tarih: 13.12.2023

Saat: 21:00 - 22:30

Yer:ZOOM ile ONLINE

Katılım Ücreti: 2250 TL