SANATA SEYİRCİ OLMAK - L.H.O.O.Q (çevrimiçi / yüz yüze)

04.05.2024

FERİDE BOZCU, 1974 yılında İstanbul’da doğdu. Erenköy Kız Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Sanat Tarihi kürsüsünden mezun oldu. Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Yüksek Lisans Programına kabul edildi. Heath W. Lowry danışmanlığında “14.-15. Yüzyıl Erken Dönem Osmanlı Tarihinde Bir Saray Şehri Dimetoka” başlıklı yüksek lisans tezini hazırladı. Yüksek lisans tezi Bir Saray Şehri Dimetoka Özelinde Balkanlar ve Osmanlı’nın Kuruluş Yılları” başlığıyla 2018 yılında Beyan Yayınları tarafından kitap olarak yayınlandı. Seminer etkinlikleri düzenleyen ve turizm acentesi olan SOFOS’u 2016 yılında kurdu. SOFOS çatısı altında tarih ve sanat tarihi alanındaki çalışmalarını sürdürmektedir. Yanı sıra 2020 yılından bu tarafa Habitat TV’de yayında olan Konuşan Tarih adlı belgesel programın hazırlanması ve sunumunu yaptı. 2021 yılında Jülide Bozcu ile beraber ''İnsanlığın Eş Zamanlı Tarihi'' kitabını yazdı. Üç cilt olarak tasarlanan kitabın ilk cildi Şubat 2022’de ilk baskısını, Eylül 2022’de ikinci baskısını yaptı. Uzun yıllar emek verilen “Eş Zamanlı Tarih” ve “Eş Zamanlı Sanat Tarihi” seminerlerini yapmakta, “Yanımıza Kalan Seyahatler” ve “Sanata Seyirci Olmak” seminer ve seyahatlerini tasarlamaktadır.

SEMİNER İÇERİĞİ:


Çağlar boyunca sanat dünyayı değiştirmiş, görme biçimlerimize yön vermiştir. Kimi eserler önemli tartışmalara, fikirlere, savaşlara ya da devrimlere ilham olmuştur. Sanat yatıştıran kimi zaman kışkırtan, kimi zaman umutlandıran, aydınlatan rolünü üstlenmiş, bireysel olarak yaşamlarımızı zenginleştirirken, kendimizle yüzleşmeye davet eden, sorgulamanın kapısını aralayan olmuştur. Çağımızın önemli alanlarından biri hiç şüphesiz yaratıcılık, yaratıcı fikirlerin geliştirilmesidir. Sanatçılar çığır açan, uygarlığı sarsan eserlerini nasıl yaptı? Motivasyonları neydi? Kendi çağlarını aşan eserler nasıl ortaya çıktı?

Bu seminerimizde daha çok resim, zaman zaman da heykel sanatı üzerine yoğunlaşıyoruz. Bazen bir gotik resim, bazen oryantalist bir tablo ya da modern bir eserin okumasını yapmaya çalışıyoruz. Eser üzerine yoğunlaşarak, eserin yapıldığı dönemin özelliklerini ya da yapılmasının üzerinden geçen zamana rağmen güncelliğini korumasını, neden çok ünlü olduğunu tartıyoruz. Sanatın yaşamı olumlayıcı ve ödüllendirici tarafını hep birlikte yaşamlarımıza katmak istiyoruz.

Sanata Seyirci Olmak seminerimizde Marcel Duchamp'nın ''L.H.O.O.Q'' eserini konuşuyoruz.

4 Mayıs Cumartesi
11.00-12.30
Çevrimiçi / Yüz Yüze

Seminerimiz Zoom üzerinden online ve yüz yüze olarak gerçekleştirilecektir.
Yüz yüze katılmak isteyen misafirlerimizin rezervasyon formuna ''yüz yüze katılım'' olarak belirtmelerini rica ederiz.
Seminerler bir buçuk saat sürmektedir ve katılım ücreti 750 TL'dir.
SOFOS gereklilik halinde programı iptal etme, erteleme, mekanı veya konuşmacıları değiştirme hakkını saklı tutar. Bu sebeplerden doğacak zararlardan sorumlu tutulamaz.


KAYIT ve KATILIM SÜRECİ


1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize bağlantı ve katılım bilgilendirmesi gelecektir.
4) Seminer başlangıcına 20 dakika kala tarafınıza ID kodu ve şifre gönderilecektir.
ZOOM programı web tabanlıdır, Aynı zamanda mobil telefonlarınızdan uygulama indirerek kullanabilirsiniz,

Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.

YASAL UYARI


SOFOS tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması, para karşılığı satılması, izinsiz olarak tamamının veya bir kısmının herhangi bir mecrada kullanılması, yayımlanması, paylaşılması kişisel ve kurumsal haklarımız ile kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS ve anlatımı yapan kişiler her türlü hukuki ve tazminat hakkını saklı tutmaktadır. ©️ SOFOS ©️FERİDE BOZCU

Online gerçekleştirilen seminerler ile ilgili olarak SOFOS dijital arşiv, kayıt linki ve bilgi paylaşma konusunda herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir. Seminerlere zamanında katılmak, kayıt paylaşımı yapılan seminerlerde kayıtları zamanında dinlemek – izlemek ve link mesajlarındaki yasal uyarılara göre hareket etmek tamamen sizlerin sorumluluğundadır.

SOFOS günübirlik İstanbul gezileri, çevrim içi veya yüz yüze etkinlikleri ve seminerleri için 72 saat öncesine kadar olan iptallerde bakiye iadesi yapılır yahut SOFOS'un başka bir programına aktarım mümkündür, 48 saat kala olan iptallerde ödemenin %60’ı kesilir ve kalan %40 iade edilir. Veya % 40 tutara denk gelen meblağ SOFOS'un başka bir etkinliğine aktarılabilir. Son 24 saat içerisindeki iptallerde iade yahut bir başka bir programa aktarım söz konusu olmaz. Ödeme yapan veya kesin kayıt yaptıran katılımcılar bu süreleri ve şartları kabul etmiş sayılırlar. Katılımınız iptal etmeniz durumunda yukarıdaki süreleri dikkate alarak info@sofos.com.tr adresine e-posta olarak ya da 0 546 568 11 43 numaralı telefona detayları SMS mesajı veya whatsapp mesajı ile bildirmeniz gerekmektedir.Tarih: 04.05.2024

Saat: 11:00 - 12:30

Yer:ZOOM ile ONLINE & SOFOS

Katılım Ücreti: 750 TL