İSTANBUL TARİHİ YARIMADA MODEL SERGİSİ'NDE BİR GECE

04.06.2024

FERİDE BOZCU,1974 yılında İstanbul’da doğdu. Erenköy Kız Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Sanat Tarihi kürsüsünden mezun oldu. Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Yüksek Lisans Programına kabul edildi. Heath W. Lowry danışmanlığında “14.-15. Yüzyıl Erken Dönem Osmanlı Tarihinde Bir Saray Şehri Dimetoka” başlıklı yüksek lisans tezini hazırladı. Yüksek lisans tezi Bir Saray Şehri Dimetoka Özelinde Balkanlar ve Osmanlı’nın Kuruluş Yılları” başlığıyla 2018 yılında Beyan Yayınları tarafından kitap olarak yayınlandı. Seminer etkinlikleri düzenleyen ve turizm acentesi olan SOFOS’u 2016 yılında kurdu. SOFOS çatısı altında tarih ve sanat tarihi alanındaki çalışmalarını sürdürmektedir. Yanı sıra 2020 yılından bu tarafa Habitat TV’de yayında olan Konuşan Tarih adlı belgesel programın hazırlanması ve sunumunu yaptı. 2021 yılında Jülide Bozcu ile beraber ''İnsanlığın Eş Zamanlı Tarihi'' kitabını yazdı. Üç cilt olarak tasarlanan kitabın ilk cildi Şubat 2022’de ilk baskısını, Eylül 2022’de ikinci baskısını yaptı. Uzun yıllar emek verilen “Eş Zamanlı Tarih” ve “Eş Zamanlı Sanat Tarihi” seminerlerini yapmakta, “Yanımıza Kalan Seyahatler” ve “Sanata Seyirci Olmak” seminer ve seyahatlerini tasarlamaktadır.

Feride BOZCU ile İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi’nde 1600’lerde büyük bir ihtişamla yönetilen dört farklı saraya eş zamanlı bakıyoruz!

Odağımızı Osmanlı ile aynı dönemde hüküm süren diğer büyük hanedanların saray hayatlarına ve yaşam tarzlarına çeviriyoruz. 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar 400 yıllık tarihi bizlere sunan bu model sergisi üzerinden Osmanlı İmparatorluğu'nun Topkapı Sarayı, Safevi İmparatorluğu’nun Ali Kapu Sarayı, Babür İmparatorluğu'nun Agra Kalesi ve Fransız Krallığı'nın Versay Sarayı'ndaki yaşamı eş zamanlı olarak inceliyoruz. Sergi hareketli figürler, detaylı minyatürler ve canlı sahneler eşliğinde geçmişin ihtişamlı atmosferini size en gerçekçi şekilde yaşatıyor. Saraydaki cülus töreninden elçi kabullerine, çarşıda dolaşan at arabalarından pazarda alışveriş yapan insanlara kadar her detayı gerçek boyutundan 87 kez küçültülerek modellenen sergide Feride BOZCU anlatımıyla buluşuyor ve Eş Zamanlı Tarihi bu kez İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi’nde konuşuyoruz.

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi, dünyada ilk kez kültür, sanat ve eğitimi birleştiren devasa bir model sergisi olarak yapılmıştır. 10.000 figür ve 50.000 led ışığı; yüzlerce insan, at arabası, yangınlar, meşaleler ve dumanları tüten bacalar gibi hareketli figürler ile tarihi günümüze taşıyan sergi, 400.000m²’lik bir alanının 1/87 oranında küçültülmesiyle yapılmıştır. Detayları ile insanı büyüleyen İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi, 16. yüzyıl ile 19. yüzyıl arasındaki 400 yıllık bir dönemde Topkapı Sarayı’ndan Sultanahmet Camii’ne kadar olan bölgede yaşanan hayatı canlandırıyor.

4 Haziran Salı
19.00-21.00

04 Haziran 2024 Salı 19.00 - 21.00
Etkinlik ücreti 1800 TL'dir.

Etkinliğimiz Sanat Tarihçisi Feride BOZCU eşliğinde gerçekleştirilecektir.
Program 0-7 yaş pusetli çocuklar için uygun değildir.

SOFOS günübirlik İstanbul gezileri, çevrim içi veya yüz yüze etkinlikleri ve seminerleri için 72 saat öncesine kadar olan iptallerde bakiye iadesi yapılır yahut SOFOS'un başka bir programına aktarım mümkündür, 48 saat kala olan iptallerde ödemenin %60’ı kesilir ve kalan %40 iade edilir. Veya % 40 tutara denk gelen meblağ SOFOS'un başka bir etkinliğine aktarılabilir. Son 24 saat içerisindeki iptallerde iade yahut bir başka bir programa aktarım söz konusu olmaz. Ödeme yapan veya kesin kayıt yaptıran katılımcılar bu süreleri ve şartları kabul etmiş sayılırlar. Katılımınız iptal etmeniz durumunda yukarıdaki süreleri dikkate alarak info@sofos.com.tr adresine e-posta olarak ya da 0 546 568 11 43 numaralı telefona detayları SMS mesajı veya whatsapp mesajı ile bildirmeniz gerekmektedir.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:


Rehberlik ve Anlatım,
Müze Girişleri,
Kulaklık.
Çay / Kahve & Aperitif İkramı

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

Ulaşım,
Kişisel Harcamalar,
Müze İçinde Yapılan Ekstra Harcamalar.

SOFOS, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı A 10432 belge sahibi ve TURSAB üyesi seyahat acentesidir.Tarih: 04.06.2024

Saat: 19:00 - 21:00

Yer:İSTANBUL TARİHİ YARIMADA MODEL SERGİSİ

Katılım Ücreti: 1800 TL