İMPARATORLUKLAR ŞEHRİNDE GEÇMİŞİN İZLERİ (çevrimiçi / yüz yüze)

28.02.2024

AKİF BAHADIR KAYNAK, 1973 Ankara doğumludur. Lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden almış, mezuniyetten sonra 12 yıl özel sektörde çalışmıştır. 2012 yılında İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde doktorasını tamamlayarak akademik kariyere yönelmiş, aynı yıl Altınbaş (Kemerburgaz) Üniversitesi’ne Uluslararası İlişkiler bölümünde Yardımcı Doçent olarak göreve başlamıştır. Ağırlıklı olarak ekonomi politik ve siyasi/diplomatik tarih alanında dersler verdikten sonra son beş yıldır kendi tasarladığı İstanbul tarihi dersini de sürdürmektedir. İki dönemlik ders kapsamında ilk bölüm Bizans ve Klasik Osmanlı, ikinci bölüm uzun 19. Yüzyıl Osmanlı dönemlerine aittir. 2022 yılında Uluslararası İlişkiler Doçenti unvanını da almıştır. Son 3 senedir Diken internet sitesinde haftalık olarak dış politika yazıları yazmaktadır. Kaynak aynı zamanda ruhsatlı rehberdir ve İstanbul ağırlıklı çalışmaktadır. Bunun yanında Avrupa kentleri ve tarihi de ilgi alanına girmektedir.

Seminer programımız 6 haftadan oluşmaktadır. Bizans İstanbulu’nu konuşarak başlayacağımız seminerimizde ilk iki hafta hibrit olarak programımızı gerçekleştiriyoruz. Üçüncü haftada ise İstanbul turu için sahaya iniyoruz. Programımızın dördüncü haftasında Osmanlı İstanbulu’nu konuşmaya başlıyoruz. İki hafta boyunca hibrit olarak seminerimizi yaptıktan sonra yine son haftamızı İstanbul turu şeklinde sahada gerçekleştiriyoruz. Seminerlerden bağımsız olarak tura katılım sağlamak mümkündür.

ŞEHRİN KONSTANTİNOPOLİS DÖNEMİ

1. HAFTA: 07.02.2024 Çarşamba / 11.00-12.30 (Hibrit seminer olarak tasarlanmıştır.) (Tamamlandı)
'''Boğazın Sularında Yeni Roma Yükselirken’’
Byzas’ın kurduğu mütevazi şehir devletinin dünyanın en muhteşem başkentine dönüşmesinin hikayesini konuşacağız. Büyük Konstantin’le beraber Hristiyan bir İmparatorluğa dönüşen Roma’nın kalbi artık Boğaz’ın incisidir. Yeni adıyla Konstantinopolis bu dönemde Theodosius, Justinianus, Heraklius gibi tarih yazan dev kişiliklerin tahtı olmaya hazırdır.

2. HAFTA 14.02.2024 Çarşamba / 11.00-12.30 (Hibrit seminer olarak tasarlanmıştır.) (Tamamlandı)
“İhtişamlı Bir İmparatorluğun Son Perdesi”
7.yüzyılda İslamiyet’in siyasi bir güç olarak ortaya çıkması Doğu Roma’nın uzun ama görkemli düşüşünün başlangıcıdır. İkona kırıcılık gibi İmparatorluk’u alt üst eden tartışmalardan, Makedonya hanedanıyla beraber yeniden yükselişe, Selçukluların Anadolu’ya girişinden Haçlı seferlerine büyük dönüşümlerin izleri Konstantinopolis’te de görülür. Komnenos hanedanıyla yeniden ayağa kalkan İmparatorluk, Latin İstilası ile ölümcül bir darbe alacaktır. Geç Bizans’ın son demleri bile İmparatorluk’un ihtişamıyla gelir. Şehir bu muhteşem hikâyenin en güzel şahididir.

3. HAFTA 21.02.2024 Çarşamba / 11.00-15.00 (İstanbul Turu olarak hazırlanmıştır.) (Tamamlandı)
“İstanbul’da Konstantinopolis’in İzleri”
Yerebatan sarnıcı, Ayasofya, Hipodrom ve Küçük Ayasofya rotası
(Seminerleri almayan misafirlerimiz için dışardan katılıma uygundur.)

ŞEHRİN OSMANLI DÖNEMİ

4. HAFTA 28.02.2024 Çarşamba / 11.00-12.30 (Hibrit seminer olarak tasarlanmıştır.)
“Fatihlerin Başkentinde Klasik Osmanlı Çağı”
Şehrin yeni hâkimi II. Mehmet, hayallerini süsleyen bu kadim şehri imparatorluğunun en kıymetli mücevheri haline getirecektir. Osmanlı hanedanının aşkla sahiplendiği Konstantiniyye üç kıtaya yayılan bir medeniyetin kalbi olurken, şehre kondurdukları yapılar bu görkemli tarihin tanığıdır. Klasik Osmanlı çağında başkente kendi damgalarını vururken devasa bir coğrafyaya kendi nizamlarını götürdükleri bir zaman dilimi olacaktır.

5. HAFTA 06.03.2024 Çarşamba / 11.00-12.30 (Hibrit seminer olarak tasarlanmıştır.)
“Aşkın, İsyanın ve Lalelerin Şehri”
17. yüzyılla beraber isyanlar Osmanlı başkentini de sarsan bir dizi alt üst oluşu beraberinde getirir. İç çalkantılar ve savaş meydanlarında alınan yenilgiler bu büyük medeniyetin İstanbul’da muhteşem izler bırakmasına engel değildir. Osmanlılar, reform çabasıyla Avrupa’ya yöneldikçe kendilerine özgü bir medeniyet tasavvurunu başkentlerini süslerken de ortaya koyacaklardır.

6. HAFTA 13.03.2024 Çarşamba / 11.00-12.30 (Hibrit seminer olarak tasarlanmıştır.)
''Yeni Nizam, Yepyeni bir İmparatorluk''
Uzun 19. yüzyılın yıkıcı sarsıntıları karşısında radikal reformlar devletin ayakta kalabilmesinin tek yolu haline gelmektedir. Önce orduyu modernleştirme çabası olarak başlayan yenilikler kısa sürede devletin yapısını, sosyal hayatı, sanatı, mimariyi baştan aşağı etkisine alan kapsamlı bir dönüşüme kapı aralayacaktır. Sadece 19. yüzyıl sarayları değil, yeni sınırlarına doğru genişleyen başkentin caddeleri, sokakları, apartmanları da böylesi çarpıcı bir değişime şahitlik edecektir.

6 Hafta Boyunca
4. Hafta
11.00-12.30

Seminerimiz hem yüz yüze hem çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.
6 haftalık seminer ücretimiz 4000 TL'dir.
6 haftalık programımızın 5 haftası hibrit seminer, 1 haftası İstanbul turu şeklinde gerçekleşecektir. Program ücreti olan 4000 TL'yi ödeyen katılımcılarımız İstanbul turunu da ödemiş olur.
Seminerimize tek oturum katılım ücretimiz 800 TL'dir.
Sadece İstanbul turuna katılmak isteyen misafirlerimizin ödemesi gereken ücret 850 TL'dir.
SOFOS gereklilik halinde programı iptal etme, erteleme, mekanı veya konuşmacıları değiştirme hakkını saklı tutar. Bu sebeplerden doğacak zararlardan sorumlu tutulamaz.

KAYIT ve KATILIM SÜRECİ

1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup ödemenizi tamamlayıp KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize seminer öncesinde kesin kayıt mesajı iletilecektir.

Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.

YASAL UYARI

SOFOS tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması, para karşılığı satılması, izinsiz olarak tamamının veya bir kısmının herhangi bir mecrada kullanılması, yayımlanması, paylaşılması kişisel ve kurumsal haklarımız ile kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS ve anlatımı yapan kişiler her türlü hukuki ve tazminat hakkını saklı tutmaktadır. ©️ SOFOS ©️BAHADIRKAYNAK

Online gerçekleştirilen seminerler ile ilgili olarak SOFOS dijital arşiv, kayıt linki ve bilgi paylaşma konusunda herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir. Seminerlere zamanında katılmak, kayıt paylaşımı yapılan seminerlerde kayıtları zamanında dinlemek – izlemek ve link mesajlarındaki yasal uyarılara göre hareket etmek tamamen sizlerin sorumluluğundadır.

SOFOS günübirlik İstanbul gezileri, çevrim içi veya yüz yüze etkinlikleri ve seminerleri için 72 saat öncesine kadar olan iptallerde bakiye iadesi yapılır yahut SOFOS'un başka bir programına aktarım mümkündür, 48 saat kala olan iptallerde ödemenin %60’ı kesilir ve kalan %40 iade edilir. Veya % 40 tutara denk gelen meblağ SOFOS'un başka bir etkinliğine aktarılabilir. Son 24 saat içerisindeki iptallerde iade yahut bir başka bir programa aktarım söz konusu olmaz. Ödeme yapan veya kesin kayıt yaptıran katılımcılar bu süreleri ve şartları kabul etmiş sayılırlar. Katılımınız iptal etmeniz durumunda yukarıdaki süreleri dikkate alarak info@sofos.com.tr adresine e-posta olarak ya da 0 546 568 11 43 numaralı telefona detayları SMS mesajı veya whatsapp mesajı ile bildirmeniz gerekmektedir.Tarih: 28.02.2024

Saat: 11:00 - 12:30

Yer:SOFOS / ZOOM ile ONLINE

Katılım Ücreti: 2250 TL