DÜNYANIN KAPILARI (çevrimiçi)

06.10.2022

ZAFER DUYGU, Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden lisans (2007), aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstirüsi'nden mastır (2010) ve doktora (2015) dereceleri almıştır. ABD North Carolinada Duke Üniversitesi'nin Religious Studies Bölümü'nde TÜBİTAK destegiyle post-doktora yapmıştır. Felsefe ve Din Bilimleri alanında Doçent olmustur (2018). Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde ögretim üyesi olarak görev yapmaktadir. Evli ve bir çocuk babasıdır. Hristiyanlık konulu çalışmalar, seminerler, konferanslar ve katıldığı programlarla kamuoyunda tanınmaktadır. Ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmıs birçok makalenin yazarıdır.

SEMİNER İÇERİĞİ:

Bilimsel kanıtı olan verilere olgu denilir. İnsan; din, devlet gibi başlıklar açıldığında olgulardan hareket etmek, ispatlanmış temeller üzerinden gitmek bir yanıyla güvenli bir yol tercih etmek ister. Olguların nasıl okunması gerektiği konusuyla başlayacağımız “Dünyanın Kapıları” adını verdiğimiz seminer programımızda yüzümüzü kadim topraklara çeviriyor ve iki bin yıl önceye gidiyoruz.

Filistin coğrafyasının Roma hakimiyetinde olduğu bir dünyayı tasavvur ediyor, Romalılar, Herodesler, Pavlus ve Hristiyanlığın doğuşu bağlamında insan, din, devlet ilişkisini konuşuyoruz. Hristiyanlığın ilk üç yüzyılında Roma yönetimi ile ilk inananların ilişkileri, Roma’nın Hristiyanlığı neden devlet dini yaptığı ve bu bağlamda ürettiği politikalar ile devam ediyoruz. Geç Antik Çağ’da Roma’nın Orta Doğu’daki önemli rakibi Sasanilerde insan, din ve devlet ilişkisine göz attıktan sonra İslamiyet’in doğuş ortamı üzerine eğiliyoruz.

Programda İslamiyet karşısında Hristiyanlığın aldığı reaksiyonlarda önemli bir başlık olarak açılıyor. Haçlılar Çağı’nın olguları, Sömürgecilik dönemi ve Hristiyan Kilisesi, bunun karşısında Orta Çağ boyunca İslam dünyası ve Osmanlı hakimiyetinde cihan imparatorluğu mefkuresi diğer karşılaştıracağımız başlıklar olacaktır.

16 hafta sürecek olan programımız fundamentalizm, islamofobi ile sona ererken tüm konuşulanlardan hareketle, “Din mi insanı ve tarihi şekillendirmiştir; yoksa insan mı dini?” sorusu üzerinde yeniden düşünemeye davet ederek programı sonlandırıyoruz.

Modern zamanlarda “Orta Doğu” denilen bu coğrafyadan açılan kapıların insanoğlunun ürettiği politikalar, siyaset, göçler, savaşlar ve sömürgecilikle dünyayı en uç noktalarına kadar nasıl etkilediğini gösteren seminer programımıza bekliyoruz.

1. Hafta - 06 Ekim Perşembe - Metodoloji Sorunu veya Olgular Nasıl Okunmalıdır?

2. Hafta - 13 Ekim Perşembe - Romalılar, Herodesler, Pavlus ve Hristiyanlığın Doğuşu

3. Hafta - 20 Ekim Perşembe -  İlk Üç Yüzyılda Roma Yönetimi ile Hristiyanların İlişkileri

4. Hafta - 27 Ekim Perşembe - Kilisenin Roma Yönetimiyle Entegrasyonu Meselesi

5. Hafta - 03 Kasım Perşembe - Romalıların Din Politikaları ve Hristiyanlığın Parçalanması

6. Hafta - 10 Kasım Perşembe - Sâsânîlerin Din Siyaseti: Nestûrîlik vs Miafizitizm

7. Hafta - 17 Kasım Perşembe - Doğu Hristiyanlığı Ayırımı ve Yeni Yaklaşımlar

8. Hafta - 24 Kasım Perşembe - İslâm’ın Yükselişi Karşısında Hristiyanların Reaksiyonları

9. Hafta - 01 Aralık Perşembe - İslâm Tarihinde İlk Ayrılıklar: Ali-Muaviye Mücadelesi

10. Hafta - 08 Aralık Perşembe - Katolik-Ortodoks Bölünmesi ve Haçlılar Çağı’nın Olguları

11. Hafta - 15 Aralık Perşembe - Katolik Kilisesi ve Sömürgecilik Çağı’nın Gelişmeleri

12. Hafta - 22 Aralık Perşembe - Ortaçağ’da İslâm Dünyasının Parçalanması Meselesi

13. Hafta - 29 Aralık Perşembe - Dinler Tarihinde İnsan ve Devlet Paradigması: Osmanlı İmparatorluğu’nda Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi

14. Hafta - 05 Ocak Perşembe - Modern Dönemde Fundamentalizm ve İslamofobi

15. Hafta - 12 Ocak Perşembe - Din mi İnsanı ve Tarihi şekillendirmiştir; yoksa İnsan mı Dini?

16. Hafta - 19 Ocak Perşembe - Genel Değerlendirme ve Öne Çıkan Olguların Detayları

6 Ekim Perşembe'den İtibaren
16 Hafta Boyunca
11.00 - 12.30

Seminerimiz 16 hafta sürecektir.
Programımız ZOOM üzerinden online olarak gerçekleştirilecektir.
Seminerlerimizin aylık ücreti 1200 TL'dir. Belli aylarda hafta sayısına göre 3 hafta olursa 900 TL, 5 hafta olursa 1500 TL'dir.
Seminerimizin tek katılım ücreti 350 TL'dir.
Seminerler bir buçuk saat sürmektedir.
Her oturumun kaydı, oturum sonlandıktan sonra misafirlerimize iletilecektir, katılımcılar bu kayıtlara 1 hafta süre ile erişebilecektir.
Seminer programını bitiren misafirlerimize katılım belgesi verilecektir.


KAYIT ve KATILIM SÜRECİ


1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize bağlantı ve katılım bilgilendirmesi gelecektir.
4) Seminer başlangıcına 20 dakika kala tarafınıza ID kodu ve şifre gönderilecektir.
ZOOM programı web tabanlıdır, Aynı zamanda mobil telefonlarınızdan uygulama indirerek kullanabilirsiniz,

Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.


SOFOS günübirlik İstanbul gezileri, çevrim içi veya yüz yüze etkinlikleri ve seminerleri için 72 saat öncesine kadar olan iptallerde bakiye iadesi yapılır yahut SOFOS'un başka bir programına aktarım mümkündür, 48 saat kala olan iptallerde ödemenin %60’ı kesilir ve kalan %40 iade edilir. Veya % 40 tutara denk gelen meblağ SOFOS'un başka bir etkinliğine aktarılabilir. Son 24 saat içerisindeki iptallerde iade yahut bir başka bir programa aktarım söz konusu olmaz. Ödeme yapan veya kesin kayıt yaptıran katılımcılar bu süreleri ve şartları kabul etmiş sayılırlar. Katılımınız iptal etmeniz durumunda yukarıdaki süreleri dikkate alarak info@sofos.com.tr adresine e-posta olarak ya da 0 546 568 11 43 numaralı telefona detayları SMS mesajı veya whatsapp mesajı ile bildirmeniz gerekmektedir.

YASAL UYARI

SOFOS  tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması, para karşılığı satılması, izinsiz olarak tamamının veya bir kısmının herhangi bir mecrada kullanılması, yayımlanması, paylaşılması kişisel ve kurumsal haklarımız ile kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS ve anlatımı yapan kişiler her türlü hukuki ve tazminat hakkını saklı tutmaktadır. ©️SOFOS ©️ZAFER DUYGU

Online gerçekleştirilen seminerler ile ilgili olarak SOFOS dijital arşiv, kayıt linki ve bilgi paylaşma konusunda herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir. Seminerlere zamanında katılmak, kayıt paylaşımı yapılan seminerlerde kayıtları zamanında dinlemek – izlemek ve link mesajlarındaki yasal uyarılara göre hareket etmek tamamen sizlerin sorumluluğundadır.Tarih: 06.10.2022

Saat: 11:00 - 12:30

Yer:ZOOM ile ONLINE

Katılım Ücreti: 1200 TL