SEYYAHLAR VE SEYAHATNAMELER (çevrimiçi)

05.10.2022

HAŞİM ŞAHİN, 1978 yılında Bolu’da doğdu. Üniversiteyi Eskişehir’de okudu. Sakarya Üniversitesi’nde yüksek lisansını; Marmara Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. 2001- 2008 yılları arasında Marmara Üniversitesi’nde görev yaptı. 2012 yılında doçent, 2018’de profesör oldu. Anadolu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesidir. Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde çalışmış, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde misafir öğretim üyesi olarak ders vermiştir.

SEMİNER İÇERİĞİ:

Seyahat insanoğlunun tarihi ile eş zamanlı gelişen bir kavramdır. İnsanoğlu dünyaya geldiği zamandan itibaren muhtelif vesilelerle seyahat etmiş, kendisinden farklı olanı tanımaya gayret etmiş, bilinmezi bilmeyi arzu etmiştir. Eskiçağdan itibaren macera, diplomatik görevler, bilimsel araştırma, istihbarat elde etmek, farklı kültürleri tanımak, Yüce yaratıcının ihtişamını idrak etmek, temsil ettiği dini farklı toplumlara yaymak gibi gayelerle, farklı meslek grupları yahut toplumların fertleri tarafından seyahatler gerçekleştirilmiş, bu seyahatler günlük yahut seyahaname adı verilen metinler vasıtasıyla yazıya dökülmüştür. Bu eserler toplumların gündelik hayatı, adet ve gelenekleri, siyasi ve kültürel yapıları, dini karakterleri gibi konularda bilgi vermekte ve ilgili dönemin kültür hayatına ışık tutan eşsiz metinler olma özelliğini taşımaktadırlar. Bu seminerde bilhassa MS 800-1400 tarihler arasında Doğu dünyasına yapılan seyahatler ele alınacak, İslam toplumlarının altın çağını yaşadığı dönemde doğulu ve batılı seyyahların bu sürece tanıklıkları ve hissiyatları, verdikleri bilgiler çerçevesinde o devrin kültür hayatı, siyasi kırılma noktaları, mistik ve ezoretik dünyaları, ölümsüzlük arayışları, inançlar, adetler ve gelenekler gibi konular ele alınacaktır. Cengiz Han, Moğollar, Timur, Abbasiler, Selçuklular, Beylikler devrinin Anadolu’su gibi konular da aynı şekilde bu süreçte değerlendirilecektir.

Egzotik Dünya, Mistikler, Sultanlar, Âlimler, Bilinmeze Yolculuk, Esaret, Şatafat ve Merak

1. Hafta - 05 Ekim Çarşamba - Seyahate Neden Çıkılır?

2. Hafta - 12 Ekim Çarşamba - Süleyman el-Tacir: İpek Yolu, Çinliler ve Hindliler

3. Hafta - 19 Ekim Çarşamba - İbn Fadlan Seyahatnamesi: Bağdat’tan İdil Bulgar Ülkesine Yolculuk

4. Hafta - 26 Ekim Çarşamba - Ebu Dülef: Orta Çağ’da Türkler ve İranlılar

5. Hafta - 02 Kasım Çarşamba - Ch’ang-Ch’un: Cengiz Han’ın Taoist Rahibinin Gözlemleri

6. Hafta - 09 Kasım Çarşamba - Simon de Saint Quentin: Moğolların Gizemli Dünyasına Seyahat

7. Hafta - 16 Kasım Çarşamba - Marco Polo: Haşhaşiler, Moğollar ve Türkler

8. Hafta - 23 Kasım Çarşamba - İbn Cübeyr: Endülüs’ten Kutsal Topraklara Yolculuk

9. Hafta - 30 Kasım Çarşamba - İbn Battuta Seyahatnamesi: Afrika’dan Hindistan’a Dünya Seyahati

10. Hafta - 07 Aralık Çarşamba - Willem van Ruysbroeck: Mengü Han’ın Huzurunda

11. Hafta - 14 Aralık Çarşamba - Ruj Gonzales de Clavijo: İspanya’dan Semerkand’a

12. Hafta - 21 Aralık Çarşamba - Johannes Schiltberger: Yıldırım Bayezid, Timur ve Yılanların Savaşı

5 Ekim Çarşamba'dan İtibaren
11.00 - 12.30

Seminerlerimizin aylık ücreti 1200 TL'dir. Belli aylarda hafta sayısına göre 3 hafta olursa 900 TL, 5 hafta olursa 1500 TL'dir.
Tek oturumluk seminer ücreti 350 TL'dir.
Etkinliğimiz ZOOM üzerinden gerçekleştirilecektir.
Etkinliğimize katılacak misafirlerimize Whatsapp üzerinden nasıl bağlantı kuracakları, bağlantı linki, ID ve şifre gibi bilgiler iletilecektir.
Her oturumun kaydı, oturum sonlandıktan sonra misafirlerimize iletilecektir, katılımcılar bu kayıtlara 1 hafta süre ile erişebilecektir.
Seminer programını bitiren misafirlerimize katılım belgesi verilecektir.


KAYIT ve KATILIM SÜRECİ
1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize bağlantı ve katılım bilgilendirmesi gelecektir.
4) Seminer başlangıcına 20 dakika kala tarafınıza ID kodu ve şifre gönderilecektir.
ZOOM programı web tabanlıdır, Aynı zamanda mobil telefonlarınızdan uygulama indirerek kullanabilirsiniz,

Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.

SOFOS günübirlik İstanbul gezileri, çevrim içi veya yüz yüze etkinlikleri ve seminerleri için 72 saat öncesine kadar olan iptallerde bakiye iadesi yapılır yahut SOFOS'un başka bir programına aktarım mümkündür, 48 saat kala olan iptallerde ödemenin %60’ı kesilir ve kalan %40 iade edilir. Veya % 40 tutara denk gelen meblağ SOFOS'un başka bir etkinliğine aktarılabilir. Son 24 saat içerisindeki iptallerde iade yahut bir başka bir programa aktarım söz konusu olmaz. Ödeme yapan veya kesin kayıt yaptıran katılımcılar bu süreleri ve şartları kabul etmiş sayılırlar. Katılımınız iptal etmeniz durumunda yukarıdaki süreleri dikkate alarak info@sofos.com.tr adresine e-posta olarak ya da 0 546 568 11 43 numaralı telefona detayları SMS mesajı veya whatsapp mesajı ile bildirmeniz gerekmektedir.

YASAL UYARI

SOFOS tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması, para karşılığı satılması, izinsiz olarak tamamının veya bir kısmının herhangi bir mecrada kullanılması, yayımlanması, paylaşılması kişisel ve kurumsal haklarımız ile kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS ve anlatımı yapan kişiler her türlü hukuki ve tazminat hakkını saklı tutmaktadır. ©️ SOFOS©️HAŞİM ŞAHİN

Online gerçekleştirilen seminerler ile ilgili olarak SOFOS dijital arşiv, kayıt linki ve bilgi paylaşma konusunda herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir. Seminerlere zamanında katılmak, kayıt paylaşımı yapılan seminerlerde kayıtları zamanında dinlemek – izlemek ve link mesajlarındaki yasal uyarılara göre hareket etmek tamamen sizlerin sorumluluğundadır.Tarih: 05.10.2022

Saat: 11:00 - 12:30

Yer:ZOOM ile ONLINE

Katılım Ücreti: 1200 TL