ENDÜLÜS'TE İSLAM FELSEFESİ - EŞ ZAMANLI FELSEFE 3 (çevrimiçi)

04.10.2022

ENİS DOKO, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik ve Felsefe bölümlerinden 2010 yılında derece ile mezun oldu. Koç Üniversitesi’nde hazırladığı “Adiyabatik Dönen Spin-Momentum Bağlı Fermi Gazlar” başlıklı tezi ile 2016 yılında kuramsal fizik alanında doktor unvanını almaya hak kazandı. 2020 yılında Felsefe alanında Doçentlik unvanını aldı. Doko’nun felsefe ve popüler bilim alanında kaleme aldığı 7 kitabı, kuramsal fizik ve felsefe alanında yayınlanmış çok sayıda akademik makalesi mevcuttur. Her yıl çeşitli kurumlarda bilim ve felsefe ile ilgili 50’den fazla konuşma yapmakta, bu disiplinlerin en temel metot ve sonuçlarını uzman olmayanlara aktarmaya çalışmaktadır. Akademik ilgi ve araştırma alanları arasında Bilim Felsefesi, Din Felsefesi, Fizik Felsefesi, Analitik Metafizik, Mantık, Zihin Felsefesi, Ultra Soğuk Atom Fiziği, Çok Parçacıklı Kuantum Fiziği gibi konular bulunmaktadır. Enis Doko 2017-2019 yılları arasında Sabah gazetesi pazar eki için haftalık Bilim ve Yaşam sayfasını hazırlamıştır. Doko halen İbn Haldun Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde çalışmalarına devam etmektedir.

SEMİNER İÇERİĞİ:

Felsefe hayatımız ve hakikatle ilgili en temel soruları soran ve akli yöntemlerle cevap vermeye çalışan disiplindir. Tanrı var mı? Hayatın anlamı var mı? Ölümden sonra ne olacak? Nasıl bir hayat yaşamalıyım? Zamanın doğası nedir? Bu ve benzeri soruları felsefecileri asılar boyunca meşgul etmiştir.

Seminerimize geçen yılda bıraktığımız yerden devam ediyoruz. Birinci bölümde Endülüse gidecek, büyük Sufi düşünür İbn Arabi, İbn Haldun, İbn Rüşd, İbn Bace gibi düşünürleri tanıyacağız. İkinci bölümde Yahudi felsefesi ile tanışacak, Maimonides, Gersonides gibi meşhur Yahudi düşünürleri tanıyacak, yahudi misticizmi kabalanın felsefi temellerini tanıyacağız. Seminerlerimizin üçüncü bölümünde Orta Çağ Skolastik Hristiyan felsefesini tartışacak, modern düşünceye giden yolun nasıl yüründüğünü anlayacağız. Dördüncü bölümde 1100-1500 yılları arasında Orta Doğu’da gelişen İslam düşüncesine göz atacak, günümüzü hala etkileyen felsefi sufiliğin meşhur ismi Mevlana’yı, Selefiliğin en ünlü ismi İbn Teymiyye’yi, yepyeni bir islam düşünce geleneği kuran Sühreverdi gibi isimleri ele alacağız. Son bölümde aydınlanmayı ve çağdaş düşünce dünyasına şekil veren modern felsefeyi tartışacak, Descartes, Leibnitz, Spinoza, Hobbes, Locke, Hume, Berkeley ve Kant gibi felsefe devlerini tanıyacağız.

Seminerimizde antik fikirlerin günümüze yansımalarını ve bize bıraktığı mirası özellikle Türk-İslam kültürü ile ilişkisini anlamaya çalışacağız. Katılımcıların herhangi bir ön bilgiye sahip olması gerekmemektedir. Her ders sonunda katılımcılara dersi özetleyen notlar verilecektir.


Endülüs'te İslam Felsefesi (1000-1400) (5 Hafta)
04 Ekim 2022 - 01 Kasım 2022

Endülüs'te Felsefeye Giriş, İbn Hazm
İbn Bacce ve İbn Tufeyl
İbn Rüşd
Sufiliğe Giriş ve İbn Arabi
İbn Haldun

Yahudi Felsefesi (5 Hafta)
08 Kasım 2022 - 06 Aralık 2022

Erken Dönem Yahudi Felsefesi, Saadia Gaon
İbn Gabriol, Judah Hallevi
Maimonides 1
Maimonides 2, Gersonides
Kabala ve Yahudilikte astroloji

Orta Çağ Hristiyan Felsefesi ve Rönesans (1000-1500) (10 Hafta)
13 Aralık 2022 - 14 Şubat 2023

Skolasticizm ve Orta Çağ Hristiyan Felsefesine Giriş
Anselm
Abelard
Roger Bacon, Bonevarture
Aquinas 1
Aquinas 2
Latin İbn Rüşdçülüğü
Duns Scotus, Williamlı Ockham
Rönesansta Platonizm ve Hümanizm
Rönesansta siyaset düşüncesi, Machiavelli

Geç Dönem Orta Doğu İslam Felsefesi (1100-1500) (5 Hafta)
21 Şubat 2023- 21 Mart 2023

Ebu'l-Berekât Bağdâdi, Fahreddin Razi
Sühreverdi ve İşrakilik
El Tusi
Mevlana ve Felsefi Sufilik
İbn Teymiyye
Molla Sadra

Modern Felsefe (1600-1800) (11 Hafta)
28 Mart 2023 - 06 Haziran 2023

Modernizme Giriş, Francis Bacon
Rene Descartes
Thomas Hobbes
Baruch Spinoza
John Locke
George Berkeley
Gotffried Leibnitz
David Hume
Jean Jacques Rousseau
Kant ve Aydınlanma 1
Kant ve Aydınlanma 2

04 Ekim Salı'dan İtibaren
14.00 - 15.30

Programımız ZOOM üzerinden online olarak gerçekleştirilecektir.
Seminerlerimizin aylık ücreti 1200 TL'dir. Belli aylarda hafta sayısına göre 3 hafta olursa 900 TL, 5 hafta olursa 1500 TL'dir.
Seminerimizin tek katılım ücreti 350 TL'dir.
Seminerler bir buçuk saat sürmektedir.
Her oturumun kaydı, oturum sonlandıktan sonra misafirlerimize iletilecektir, katılımcılar bu kayıtlara 1 hafta süre ile erişebilecektir.
Seminer programını bitiren misafirlerimize katılım belgesi verilecektir.


KAYIT ve KATILIM SÜRECİ


1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize bağlantı ve katılım bilgilendirmesi gelecektir.
4) Seminer başlangıcına 20 dakika kala tarafınıza ID kodu ve şifre gönderilecektir.
ZOOM programı web tabanlıdır, Aynı zamanda mobil telefonlarınızdan uygulama indirerek kullanabilirsiniz,

Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.


SOFOS günübirlik İstanbul gezileri, çevrim içi veya yüz yüze etkinlikleri ve seminerleri için 72 saat öncesine kadar olan iptallerde bakiye iadesi yapılır yahut SOFOS'un başka bir programına aktarım mümkündür, 48 saat kala olan iptallerde ödemenin %60’ı kesilir ve kalan %40 iade edilir. Veya % 40 tutara denk gelen meblağ SOFOS'un başka bir etkinliğine aktarılabilir. Son 24 saat içerisindeki iptallerde iade yahut bir başka bir programa aktarım söz konusu olmaz. Ödeme yapan veya kesin kayıt yaptıran katılımcılar bu süreleri ve şartları kabul etmiş sayılırlar. Katılımınız iptal etmeniz durumunda yukarıdaki süreleri dikkate alarak info@sofos.com.tr adresine e-posta olarak ya da 0 546 568 11 43 numaralı telefona detayları SMS mesajı veya whatsapp mesajı ile bildirmeniz gerekmektedir.

YASAL UYARI

SOFOS  tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması, para karşılığı satılması, izinsiz olarak tamamının veya bir kısmının herhangi bir mecrada kullanılması, yayımlanması, paylaşılması kişisel ve kurumsal haklarımız ile kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS ve anlatımı yapan kişiler her türlü hukuki ve tazminat hakkını saklı tutmaktadır. ©️SOFOS ©️ENİS DOKO

Online gerçekleştirilen seminerler ile ilgili olarak SOFOS dijital arşiv, kayıt linki ve bilgi paylaşma konusunda herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir. Seminerlere zamanında katılmak, kayıt paylaşımı yapılan seminerlerde kayıtları zamanında dinlemek – izlemek ve link mesajlarındaki yasal uyarılara göre hareket etmek tamamen sizlerin sorumluluğundadır.Tarih: 04.10.2022

Saat: 14:00 - 15:30

Yer:ZOOM ile ONLINE

Katılım Ücreti: 1200 TL