image descriprion

SOFOSLA MAVERAUNNEHİR SEYAHATİ

Kazakistan & Özbekistan (Uçak ve Oda Müsaitliği İçin Mutlaka İrtibata Geçiniz)3640 USD

Semerkant'tan Buhara'ya, Hive'den Nukus'a büyüleyici bir yolculuk sizi bekliyor

29.09.2022-7.10.2022
 1. 1.Gün İstanbul - Türkistan - Taşkent

  Harizm-Maveraünnehir bölgelerine yolculuğumuz Türk Hava Yolları’nın 01.10’daki uçuşuyla Kazakistan’ın Türkistan şehrine inişimizle başlıyor. Yerel saatle saat 07.10’da Türkistan Hazret Sultan Uluslararası Havalimanı’na varışımız sonrasında pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından güne güzel bir kahvaltı ile başlıyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan, Türk tarihi açısından önemi bilinen ve Kazakistan’a gelme nedenimiz olan Piri Türkistan Ahmet Yesevi Türbesi ziyareti ile gezimize başlıyoruz. Antik Türkistan Yerleşkesi, Eski Kabristan, Kale ve Halvet Yeraltı Camisi günün diğer durakları olacak. Kazakistan – Özbekistan sınırına gelerek pasaport ve gümrük işlerinden sonra Özbekistan’a geçiyor ve Taşkent’e doğru hareket ediyoruz. Taşkent’te alacağımız akşam yemeği sonrasında otelimizde dinlenmeye çekiliyoruz..

 2. 2.Gün Taşkent - Semerkant

  Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında Orta Asya’nın en düzenli başkenti sayılan Taşkent’deki şehir turumuza başlıyoruz. Halklar Dostluğu Parkı, Bağımsızlık Meydanı, Timur ve Ali Şir Nevai Anıtları’nı ziyaret ederek yeni inşa edilen Büyük Cuma Camisi’ni görüyoruz. Semerkant ve Buharalı ustaların medreselerle donattığı şehirde ünlü Taşkent medreselerinden Barak Han ve Kökeldaş Medreselerini geziyoruz. 10. yüzyılın önemli alimlerinden Kaffal Şaşi’nin türbesini ziyaret ederek Hz. Osman dönemi Kur’an nüshası olduğu belirtilen Kur’an-ı Kerim’i görmek için Özbekistan Diyanetİşleri Başkanlığı’na gidiyoruz. Özbekistan mutfağından leziz yemekleri tadacağımız erken akşam yemeği sonrası Semerkant’a gitmek için tren istasyonuna geçiyoruz. 18.45’te hızlı tren Afrosiyab ile Semerkant’a hareket ediyor, 21.00’da varışımız sonrasında dinlenmek üzere otelimize geçiyoruz.

 3. 3.Gün Semerkant

  Tarihi Soğdiana bölgesinin iki önemli şehrinden biri olan Semerkant’ta tam gün sürecek şehir turumuza başlıyoruz. Şehrin kalbi Registan Meydanı, Uluğ Bey Medresesi, Şirdar Medresesi, Tilla Kari Medresesi’nin görülmesinin ardından muhteşem çini bezemeleriyle ünlü Timur Türbesi’ni ziyaret ediyoruz. Uluğ Bey’in yaptırdığı ihtişamlı kapının ardında bizi bekleyen dünyanın en zarif ve en zengin sultanlar kabristanı Şahi Zinda’yı geziyoruz. Sünni kelam ekollerinin en önemlilerinden birinin kurucusu olan İmam-i Maturidi’nin türbesini ziyaret ediyor, Uluğ Bey Rasathanesi’ni görerek günü sonlandırıyoruz. Ünlü Siyab Bazaar’da serbest zaman sonrası akşam yemeğimizi alarak otelimize yerleşiyoruz.

 4. 4.Gün Semerkant - Buhara

  Kahvaltı sonrası Soğdiana bölgesinin bir diğer tarihi şehri Buhara’ya hareket ediyoruz. Semerkant çıkışında hadis ilminin önde gelen ismi İmam Buhari’nin külliyesini ve Buhara girişinde de Yusuf Hemedani’nin Ahmet Yesevi ile birlikte iki önemli öğrencisinden biri olan Hacegan Yolu’nun banisi Abdulhalik Gucduvani’yi ziyaret ediyoruz. Türk-İslam sanatının en erken eserlerinin görüleceği Buhara’ya varıyor, otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğinin ardından otelimizde dinlenmeye çekiliyoruz.

 5. 5.Gün Buhara

  Kahvaltı sonrası Orta Asya’nın yüzlerce yıl sanat ve bilim merkezi olarak tanımlanan Buhara’da bu coğrafyadan Hindistan’a, İran’a, Anadolu’ya ve Balkan coğrafyasına taşınacak olan Türk-İslam eserlerinin ortaya çıkış öykülerinin peşine düşüyoruz. Anadolu’yu mayalayan önemli tarikatlerden biri olan Nakşibendiliğin doğum şehrinde Emir Külal ve Şah-ı Nakşibend ziyaretleri ile güne başlıyoruz. Ark Kalesi, Lebi Havuz Camisi, İsmail Samani Türbesi ziyaretleri sonrasında Poyi Kalon kompleksine geçiyoruz. Burada Kalan Minaresi, Cuma Camisi ve Mir Arap Medresesi üzerinden Orta Asya Türk İslam sanatının gelişiminden söz ediyoruz. Antik Çağ’da yerinde bir ay tapınağı olduğu bilinen (Mokh) Mogaki Attar Medresesi’ni de ziyaret ettikten sonra İpek Yolu Çarşıları’nın görülmesi ve alışveriş için serbest zaman alıyoruz. Buhara mutfağının leziz yemeklerinin alınacağı akşam yemeğinin ardından otelimize geçiyoruz.

 6. 6.Gün Buhara - Hive

  Otelde alacağımız sabah kahvaltısı sonrası açık hava müzesi olarak nitelendirilen Hive’ye doğru hareket ediyoruz (480 km.). Kazakistan ve Özbekistan arasında yer alan ve dünyanın en büyük çöllerinden biri olan Kızılkum Çölü’nün ortasından 6-7 saat sürecek yolculuğumuzda çölün egzotik manzaraları, gezici develer, göçebe yurtlar ve Amudarya (Oxus) Nehri bize benzersiz manzaralar sunacaktır. Hive’nin şafağı ve gün batımını izleyebileceğimiz, tarihi şehrin merkezinde yer alan otelimize yerleşiyor ve yerel bir restoranda akşam yemeğimizi alıyoruz.

 7. 7.Gün Hive

  Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında zamanda yolculuğa çıkıyor ve Orta Çağ’ın İpek Yolu hattı üzerindeki Harezm’in büyülü şehri Hive’yi adımlamaya başlıyoruz. Kusursuz bir şekilde korunmuş kerpiç surlarla çevrilmiş Hive’de İçhan Kale, Hive hükümdarlarının kalesi Kunya-Ark (Eski Kale), ahşap ayaklı bin yıllık Cuma Camisi, Said Alaaddin Mozolesi, Arab Han ve Muhammad Amin Inak Medreseleri, Ak Camisi, Allakulik Han Medresesi, görkemli iç dekorasyonuyla Taş Hovli Sarayı, muhteşem avlusu ve çinileriyle ünlü Pehlivan Mahmud Mozolesi ve Orta Asya geleneğini yansıtan şehrin simgesi İslam Hoca Minaresi görülecekler arasında. Gece ışıklarıyla tam bir masal şehrine dönüşen Hive’de gün akşam yemeği ile sona eriyor. Dinlenmek için otelimize çekiliyoruz.

 8. 8.Gün Hive - Nukus - Hive

  Kahvaltının ardından Özbekistan’a bağlı özerk cumhuriyet Karakalpakistan’ın başkenti Nukus’a hareket ediyoruz. Orta Asya’da kurulmuş Türk devletlerinden Harzemşahlıların yurdu Nukus’ta çok önemli iki koleksiyonu görüyoruz: Dünyanın ikinci büyük Avangard Sanat akımı resim koleksiyonu ve Orta Asya’nın en büyük arkeoloji koleksiyonlarından birine sahip Nukus Müzesi. Hive’ye dönüş sırasında Harzemşahlılar döneminden kalma kilden inşa edilmiş Ayazkale ve Toprakkale’yi geziyoruz. Selçuklu dönemi eserlerinden Köhne Fahreddin Razi Türbesi, Orta Asya’da yaygın olarak insanların intisap ettiği Kübreviyya Tarikatı büyüklerinden Necmeddin Kübra’yı ve Tekeş türbelerini ziyaret ederek bölgedeki tasavuf anlayışını ve Anadolu’yla ilişkisini konuşuyoruz. Hive’de alacağımız akşam yemeği sonrasında otelimize çekiliyoruz.

 9. 9.Gün Hive - Urgenç - İstanbul

  Kahvaltı kumanyalarımızı alarak erken vakitte Hive’den ayrılıyor, Urgenç Havalimanına hareket ediyor, Türk Hava Yolları’nın 08.30 uçuşuyla İstanbul’a doğru yola çıkıyor, 10.35’te İstanbul’a iniyoruz.

Gezi Hakkında
Oteller:
Taşkent         Wyndham              5* veya muadili
Semerkant    Alexander               4* veya yeni açılacak 5* muadili
Buhara          Sahid Zarafsan      4* veya muadili
Hive               Arkanchi                 4* veya muadili

Fiyatlar:
İki Kişilik Odada Kişi Başına 3.640 Dolar
Tek Kişilik Oda Farkı 300 Dolar

Uçuş Bilgileri:
Havayolu         Tarih                      Güzergah       Uçuş Kodu      Kalkış      Varış
THY                  29 Eylül 2022       IST HSA          TK256              01.10        08.30
THY                  07 Ekim 2022       UGC IST          TK263              08.30       10.35

Fiyata Dahil Olan Hizmetler:

• İstanbul – Türkistan / Urgenç – İstanbul Uçak Biletleri,
• Klimalı araçlar ile tüm transflerler,
• Yukarıda belirtilen otellerde oda-kahvaltı konaklamalar,
• 9 kahvaltı, 4 öğle yemeği, 8 akşam yemeği,
• Yemeklerde alınacak soft içecekler,
• Müze ve ören yerlerinin giriş ücretleri,
• Özbekistan’da gezi boyunca gruba refekat eden yerel tur operatörü refakati,
• SOFOS İSTANBUL Tur Liderliği ve Rehberliği hizmeti,
• Taşkent – Semerkant arası hızlı tren biletleri,
• Yerel Türkçe rehberlik hizmetleri,
• Grubumuza özel araçlar ile ulaşım ve transferler,
• Otobüs yolculuğu esnasında meşrubat, çay ve kahve ikramı,
• Seyahat Sağlık ve Acenta İflas Sigortası,
• Yurtdışı Çıkış Harcı,
• Bahşişler

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:
• Programda Olmayan Tur ve Transferler,
• Programda Belirtilmeyen Yemekler,
• Otellerde Şahsi Harcamalar,
• Yemeklerde alınacak soft içecekler dışındaki içecekler

Önemli:
Uçak biletini kendi imkanları ile temin eden misafirlerimizin bilet numaraları / bilet görüntülerini tarafımıza göndermelerini;
- Biletlerini SOFOS üzerinden almak isteyen misafirlerimizin bunu kayıt esnasında belirtmelerini rica ederiz.
- Biletlerini kendi imkanları ile alan misafirlerimiz için tüm uçuş işlemleri / koltuk seçimi / bilet iptali / bilet iade gibi konularda kendileri sorumludur.

Türk Lirası EFT - Havale Ödemeleri İçin Hesap Bilgilerimiz:
SOFOS DANIŞMANLIK TURİZM ORGANİZASYON LTD ŞTİ.
T.GARANTİ BANKASI
Üsküdar Şubesi: 166
Hesap No: 6295787
IBAN: TR10 0006 2000 1660 0006 2957 87

Amerikan Doları Havale Ödemeleri İçin Hesap Bilgilerimiz:
SOFOS DANIŞMANLIK TURİZM ORGANİZASYON LTD. ŞTİ.
T.GARANTİ BANKASI
Üsküdar Şubesi: 166
Hesap No: 9083246
IBAN: TR44 0006 2000 1660 0009 0832 46

*Türk Lirası ve Kredi Kartı İle Yapılacak Ödemelerde Ödeme günündeki TCMB Döviz Efektif Satış Kuru dikkate alınacaktır.

Önemli Not:
SOFOS TURİZM, havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, özel taleplerin hepsini yerine getirmekle yükümlü değildir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan sorumlu tutulamaz. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyid edilmesi gerekmektedir. Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. Sofos Turizm gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergahını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. Sofos Turizm, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/günler dışında başka bir gün yapılabilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Sofos Turizm sorumlu tutulamaz. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup 3. yatak standart yataktan küçüktür.

SOFOS, TC Kültür Turizm Bakanlığı A10432 belge sahibi ve TÜRSAB üyesi seyahat acentesidir.