image descriprion

Maveraunnehir Seyahati: Özbekistan & Kazakistan

Bilgi Amaçlı ÖN TALEP / Tüm detaylar çok yakında!!! USD

Tarihi İpek Yolu üzerindeki şehirler Semerkant, Buhara, Hive, Nukus

1.12.2022-31.12.2022
 1. 1.Gün İstanbul - Taşkent

  00.30’da İstanbul Havalimanından kalkacak TK-368 numaralı THY uçuşu ile sabah 07.00’da Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e iniyoruz. Otele transferimizin ardından kahvaltımızı alıyoruz. Kahvaltı sonrası Orta Asya’nın en düzenli başkenti sayılan Taşkent’teki şehir turumuzda Halklar Dostluğu Parkı, Bağımsızlık Meydanı, Timur ve Ali Şir Nevai Anıtları göreceğimiz yerlerden. Barak Han Medresesi, Kökeldaş Medresesi, Kaffal Şaşi Türbesi, Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığında bulunan Hz. Osman dönemi Kur’an nüshası ziyaretlerimizden sonra akşam yemeğinde Özbek mutfağından yöresel lezzetlerin tadına bakıyor ve otelimize yerleşiyoruz. Geceleme Taşkent’teki otelimizde.

 2. 2.Gün Taşkent - Yesi - Taşkent

  Sabah erken saatlerde otelde kahvaltımızı aldıktan sonra Özbekistan / Kazakistan sınırına hareket ediyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinden sonra Kazakistan’a geçip Türkistan vilayetinin Yesi kasabasına yol alıyoruz. Türkistan’da Ahmet Yesevi Hz. Türbesi, antik Türkistan yerleşkesi, eski kabristan, kapısıyla birlikte kale, Halvet Yer Altı Camisi göreceğimiz yerlerden. Öğle yemeğinden sonra Taşkent’e geri dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Taşkent’teki otelimizde.

 3. 3.GünTaşent - Nukus - Urgenç - Hive

  Sabah 07.25’teki uçuşla Özbekistan’a bağlı özerk Cumhuriyet Karakalpakistan’ın başkenti Nukus’a hareket ediyoruz. 09.05’te varışımızın ardından Orta Asya’da kurulmuş en önemli Türk devletlerinden Harzemşahlıların bulunduğu coğrafyaya oturan Nukus’ta dünyanın ikinci büyük avangard sanat akımı resim koleksiyonunu görüyoruz. Orta Asya’nın en büyük arkeoloji koleksiyonlarından birine sahip olan Nukus Müzesi’ni gezdikten sonra başka bir Harezm coğrafyası olan Urgenç’e hareket ediyoruz. Yolda yine Harzemşahlılar döneminden kalma kilden inşa edilen Ayazkale ve Toprakkale’yi görüyoruz. Öğle yemeğinin ardından Selçuklu dönemi eserlerinden Köhne Fahreddin Razi Türbesi, Kübreviyye Tarikatı büyüklerinden Necmeddin Kübra ve Tekeş türbelerini ziyaret ederek tarihi İpek Yolu’nun Harezm bölgesindeki en önemli şehirlerinden Hive’ye geliyor ve otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Hive’deki otelimizde.

 4. 4.Gün Hive - Buhara

  Sabah otelde aldığımız kahvaltının ardından Hive’de yürüyerek yapacağımız şehir turumuzda İçhan Kale ve Kuhha-Ark (Eski Kale), Cuma Camisi, Said Alaaddin Mozolesi, Arab Han ve Muhammad Amin Inak Medreseleri, Ak Camisi, Allakulik Han Medresesi, Taş Hovli Sarayı, Pehlivan Mahmud Mozolesi ve İslam Hoca Minaresi göreceğimiz yerler arasında bulunuyor. Akşam yemeği sonrası havalimanına transfer ile 22.35’te Buhara’ya uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. 23.30’da varışımızın ardından transfer ve konaklama Buhara’daki otelimizde.

 5. 5.Gün Buhara

  Sabah kahvaltı sonrasında Orta Asya’nın irfan ve ilim merkezi Buhara’da Emir Külal ve Şah-ı Nakşibend ziyaretlerinin ardından Ark Kalesi, Lebi Havuz Camisi, İsmail Samani Türbesi göreceğimiz yerlerden. Poyi Kalon kompleksinde Kalan Minaresi, Cuma Camisi, Mir Arap Medresesi’ni görüyor, ardından Mogaki Attar Medresesi ve İpek Yolu çarşılarını gezerek alışveriş imkanı buluyoruz. Özbekistan yerel lezzetleriyle alacağımız akşam yemeğinin ardından konaklama Buhara’daki otelimizde.

 6. 6.Gün Buhara - Gucduvan - Semerkant

  Sabah kahvaltı sonrasında Semerkant’a hareket ediyoruz. Hacegan Yolu’nun banisi Abdulhalik Gucduvani Türbesi ve İmam Buhari Külliyesi’ni ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğini Navai’de aldıktan sonra Ubeydullah Ahrar Türbesi’ni de ziyareti ediyor ve Semerkant’a giriş yapıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Semerkant’taki otelimizde.

 7. 7.Gün Semerkant

  Sabah kahvaltı sonrası Registan Meydanı’ndaki Şah-ı Zinde, Uluğ Bey Medresesi, Şirdar Medresesi, Tilla Kari Medresesi, İmam Maturidi, Timur ve eşinin kabirleri ile Uluğbey Rasathanesi’ni ziyaret ediyor ve ardından Siyab Bazaar’da alışveriş yapıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Semerkant’taki otelimizde.

 8. 8.Gün Semerkant - İstanbul

  Havalimanına transferimizin ardından TK-373 numaralı THY uçuşu ile 05.45’te İstanbul’a hareket ediyor ve 08.50’de İstanbul Havalimanına varış sağlıyoruz.

Gezi Hakkında Otel Bilgileri:
5 yıldızlı oteller


Fiyata Dahil Olan Hizmetler ;
• İstanbul / Taşkent – Semerkant / İstanbul THY Uçak Biletleri,
• Taşkent – Nukus ve Urgenç – Buhara Arası ÖHY Uçak Biletleri,
• Yukarıda Belirtilen Otellerde Oda-Kahvaltı Konaklama,
• Yerel Restoranlarda 4 Öğle ve 7 Akşam Yemeği,
• Grubumuza Özel Araçlar ile Ulaşım ve Transferler,
• Otobüs Yolculuğu Esnasında Meşrubat, Çay ve Kahve İkramı,
• Müze ve Ören Yerlerine Giriş Ücretleri,
• Seyahat Sağlık ve Acenta İflas Sigortası,
• Yurtdışı Çıkış Harcı.

 Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler ;
• Programda Olmayan Tur ve Transferler,
• Programda Belirtilmeyen Yemekler,
• Otellerde Şahsi Harcamalar,

Türk Lirası EFT - Havale Ödemeleri İçin Hesap Bilgilerimiz:
SOFOS DANIŞMANLIK TURİZM ORGANİZASYON LTD ŞTİ.
T.GARANTİ BANKASI
Üsküdar Şubesi: 166
Hesap No: 6295787
IBAN: TR10 0006 2000 1660 0006 2957 87

Amerikan Doları Havale Ödemeleri İçin Hesap Bilgilerimiz:
SOFOS DANIŞMANLIK TURİZM ORGANİZASYON LTD. ŞTİ
T.GARANTİ BANKASI
Üsküdar Şubesi: 166
Hesap No: 9083246
IBAN: TR44 0006 2000 1660 0009 0832 46

 *Türk Lirası ve Kredi Kartı İle Yapılacak Ödemelerde Ödeme günündeki TCMB Döviz Efektif Satış Kuru dikkate alınacaktır.

Önemli Not: SOFOS TURİZM, havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, özel taleplerin hepsini yerine getirmekle yükümlü değildir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan sorumlu tutulamaz. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyid edilmesi gerekmektedir. Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. Sofos Turizm gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergahını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. Sofos Turizm, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/günler dışında başka bir gün yapılabilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Sofos Turizm sorumlu tutulamaz. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup 3. yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimi sadece 2 yetişkin yanında kalan çocuklar için geçerlidir.

SOFOS, TC Kültür Turizm Bakanlığı A10432 belge sahibi ve TÜRSAB üyesi seyahat acentesidir.
Pandemi sürecine göre kesin tarih ilerleyen zamanlarda belirtilecektir.