EŞ ZAMANLI SANAT TARİHİ 3 (çevrimiçi)

01.06.2022

FERİDE BOZCU, 1974 yılında İstanbul’da doğdu. Erenköy Kız Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Sanat Tarihi kürsüsünden mezun oldu. Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Yüksek Lisans Programına kabul edildi. Heath W. Lowry danışmanlığında “14.-15. Yüzyıl Erken Dönem Osmanlı Tarihinde Bir Saray Şehri Dimetoka” başlıklı yüksek lisans tezini hazırladı. Yüksek lisans tezi ''Bir Saray Şehri Dimetoka Özelinde Balkanlar ve Osmanlı’nın Kuruluş Yılları” başlığıyla 2018 yılında Beyan Yayınları tarafından kitap olarak yayınlandı. Seminer etkinlikleri düzenleyen ve turizm acentası olan SOFOS’u 2016 yılında kurdu. SOFOS çatısı altında tarih ve sanat tarihi alanındaki çalışmalarını sürdürmektedir. Yanı sıra 2020 yılından bu tarafa Habitat TV bünyesinde Konuşan Tarih adlı belgesel programın hazırlanması ve sunumunu yapmaktadır.

İnsanın günümüzden 35 bin yıl önce mağara duvarına çizdiği resimlerle ya da 25 bin yıl önce yonttuğu bereket idolleriyle başlayan sanatla yolculuğunu 21. yüzyıla kadar takip ettiğimiz seminer programımız farklı uzunluktaki 9 periyottan oluşur.

2021 – 2022 sezonunda Ekim’de başlayıp Haziran sonuna kadar devam eden seminer programımızda 7. periyodun Avrupa başlığından başlamak üzere 8. periyot tamamlanmaktadır.


1. Periyot: Tarih Öncesi Sanat (2 Haftalık Seminer Programı)
2. Periyot: Egemenin Sanatı (4 Haftalık Seminer Programı)
3. Periyot: Sanatın Sürekliliği (6 Haftalık Seminer Programı)
4. Periyot: Sanatın Birleştirici Gücü (16 Haftalık Seminer Programı)
5. Periyot: Geç Antik Çağ’da Sanat (12 Haftalık Seminer Programı)
6. Periyot: İslam Sanatının Doğuşu (16 Haftalık Seminer Programı)

7. Periyot: Rönesanslar Çağı (18 Haftalık Seminer Programı) (Bu periyot Orta Asya başlığından devam edecektir.) (Tamamlandı)
Orta Doğu’da Eyyübi sanatı ile başlayan periyodumuz İran’da Selçuklu ve İlhanlı devrinin muhteşem sanatı ile devam ederken Hindistan’da İslam sanatının anıtsal eserlerini, Çin’de devrin olağanüstü güzellikteki minyatür sanatını inceliyoruz. Anadolu’da Bizans, Selçuklu ve Osmanlı kuruluş devri sanatlarını, Kuzey Afrika’da Memlük devrinin görkemli sanatını konuşuyoruz. Yolculuğumuza Orta Asya’da İslam sanatı ve Timur Rönesansı ile devam ediyor, Avrupa’da Romanesk, Gotik ve Erken Rönesansı ve son olarak Amerika’da İnka ve Aztek sanatlarını MS 1000 – 1500 tarih aralığında eş zamanlı olarak çalışıyoruz.

8. Periyot: İmparatorlukların Sanatı (16 Haftalık Seminer Programı) (Tamamlandı)

Orta Doğu, Anadolu, Kuzey Afrika ve Balkan coğrafyasında hakim olan Osmanlı İmparatorluğu’nun merkez ve eyalet sanatı, İran’da Safevilerin etkileyici sanatı, Hindistan’da İslam sanatının baş yapıtlarından Tac Mahal’in inşa edildiği Babür devri sanatı, Moskova ve St. Petersburg’da Rus sanatı, Avrupa’da Barok, Maniyerizm ve Turquerie modasını konuşarak MS 1500 – 1800 tarih aralığında sanata eş zamanlı baktığımız periyodumuzu tamamlıyoruz.
16 Haftalık Ücret: 2800 TL (peşin) Aylık ödeme: 700 TL

9. Periyot: Modern Sanat (16 Haftalık Seminer Programı)

Eş Zamanlı Sanat Tarihi'nde "Modern Zamanlar" başlıyor. 16 hafta sürecek bu periyotta Oryantalizm, Doğu'nun son ihtişamlı sarayları, 19.-20. Yüzyıl Osmanlı Sanatı, Batı'da ise Empresyonizm ile başlayan tüm modern akımlar konuşulacaktır.

Her Çarşamba 16.00 - 18.00
98. Hafta

Seminerimiz sezon boyunca online olarak gerçekleştirilecektir.
Programa paket katılımlarla dahil olmak mümkündür.
Seminerimizin aylık (5 haftalık) ücreti 875 TL'dir.
Seminerler iki saat sürmektedir ve tek katılım ücreti 200 TL'dir. 
KAYIT ve KATILIM SÜRECİ


1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize bağlantı ve katılım bilgilendirmesi gelecektir.
4) Seminer başlangıcına 20 dakika kala tarafınıza ID kodu ve şifre gönderilecektir.
ZOOM programı web tabanlıdır, Aynı zamanda mobil telefonlarınızdan uygulama indirerek kullanabilirsiniz,

Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.

YASAL UYARI


SOFOS tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması, para karşılığı satılması, izinsiz olarak tamamının veya bir kısmının herhangi bir mecrada kullanılması, yayımlanması, paylaşılması kişisel ve kurumsal haklarımız ile kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS ve anlatımı yapan kişiler her türlü hukuki ve tazminat hakkını saklı tutmaktadır. ©️ SOFOS ©️FERİDE BOZCU

Online gerçekleştirilen seminerler ile ilgili olarak SOFOS dijital arşiv, kayıt linki ve bilgi paylaşma konusunda herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir. Seminerlere zamanında katılmak, kayıt paylaşımı yapılan seminerlerde kayıtları zamanında dinlemek – izlemek ve link mesajlarındaki yasal uyarılara göre hareket etmek tamamen sizlerin sorumluluğundadır.Tarih: 01.06.2022

Saat: 16:00 - 18:00

Yer:ZOOM ile ONLINE

Katılım Ücreti: 875 TL