Osmanlı Edebiyatında Bir Ayna Olarak İnsan Bedeni

09.03.2021

İslam edebiyatında dinî metinler insan bedenini hem bu dünyada hem ahirette kişinin dindarlığını ve/veya günahkârlığını yansıtan bir ayna olarak algılarken, edebî türler için insan bedeni kişinin iyi ya da kötü kişisel özelliklerinin, dindarlığının, kutsallığının, kahramanlığının, aşkta derinliğinin ve cinsel kapasitesinin de fiziksel olarak gözlemlenebileceği bir aynadır.

Bu seminerde menâkıbnâmeler, kahramanlık metinleri, kıyafetnâmeler ve mesnevîler de dahil olmak üzere, çeşitli yazın türlerinde ve yazılı formlarda insan bedeninin yazılı ve görsel tezahürleri incelenecektir.

ÖZGEN FELEK, Yale Üniversitesi Yakın Doğu Dilleri ve Medeniyetleri Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Yale Üniversitesi'ne katılmadan önce, 2013-2016 yıllarında New York Şehir Üniversitesi bünyesinde yer alan Lisans Üstü Çalışmaları Merkezi’nde (The Graduate Center-CUNY) ve 2011-2013 yıllarında Stanford Üniversitesi’nin Din Araştırmaları Bölümü'nde (The Department of Religious Studies) Mellon Bursu ile Doktora Üstü Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. Fırat Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olup, yine aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde divan edebiyatı sahasında yüksek lisans (2000) ve doktora (2007) yaptı. 2003 yılında Ohio State Üniversitesi Yakın Doğu Dilleri ve Kültürleri Bölümü’nde ikinci yüksek lisansını, 2010 yılında da Michigan Üniversitesi Orta Doğu Çalışmaları Bölümü’nde Osmanlı edebiyatı ve kültürü sahasında ikinci doktorasını tamamladı. Osmanlı edebiyatı, tasavvuf, rüya kültürü ve cinsiyet konuları üzerine çalışmaktadır. İngilizce ve Türkçe bilimsel makaleler, çeşitli dergilerde yayımlanmış kısa deneme ve öyküler yanısıra Sultan 3. Murad'ın rüya mektuplarını yayına hazırlamıştır: Kitâbü'l-Menāmāt Sultan III. Murad'ın Rüya Mektupları (Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 2014). Ayrıca Alexander Knysh ile Dreams and Visions in Islamic Societies (SUNY, 2012) ve Walter G. Andrews ile Victoria Rowe Holbrook’a Armağan (Kanat, 2006) başlıklı iki derlemenin de editörlüğünü üstlenmiştir.

Tek Oturumluk Seminer
9 Mart Salı
20.00 - 21.30

Etkinliğimiz ZOOM üzerinden canlı yayın ile yapılacaktır.
Misafirlerimize Whatsapp üzerinden nasıl bağlantı kuracakları, bağlantı linki, ID ve şifre gibi bilgiler iletilecektir.

Özel İndirimler:

Öğrenci (lise - üniversite - yüksek lisans) ve Öğretmenlere %25,
Sağlık Çalışanlarına %50
(Öğrenci belgesi ve kurum kimlik kartı ibraz etme şartı vardır.)
İndirimlerden yararlanmak için 0 546 568 11 43 numaralı whatsapp hattımız ile iletişime geçebilirsiniz.

KAYIT ve KATILIM SÜRECİ
1) REZERVASYON butonunu tıklayınız,
2) Ekrana gelen formu doldurup KAYDINIZI yaptırınız,
3) KESİN KAYIT yaptıran misafirlerimize bağlantı ve katılım bilgilendirmesi gelecektir.
4) Seminer başlangıcına 20 dakika kala tarafınıza ID kodu ve şifre gönderilecektir.
ZOOM programı web tabanlıdır, Aynı zamanda mobil telefonlarınızdan uygulama indirerek kullanabilirsiniz,

Her türlü sorunuz için 0 216 310 00 50 numaralı telefondan ve info@sofos.com.tr mail adresinden destek alabilirsiniz.

SOFOS tarafından online düzenlenen bütün seminerlerde ses ve görüntü kayıtlarına, metinlere, etkinliğe kayıtlı kişiler ve SOFOS tarafından izin verilen aile fertleri dışında erişilmesi; seminerlerin kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması, ticari amaçla kullanılması kanun ve mevzuat hükümlerine aykırıdır ve suç unsuru teşkil eder. SOFOS her türlü hakkını saklı tutmaktadır. © SOFOSTarih: 09.03.2021

Saat: 20:00 - 21:30

Yer:ONLINE olarak ZOOM

Katılım Ücreti: 200 TL