Akaretler Sıra Evlerinden Nişantaşı'na

09.11.2020

Abdülmecid Han’ın ‘Eser-i avatıf-ı Mecidiyye’ yani Abdülmecid’in karşılıksız iyilikseverliğinin eseri olan yeni Teşvikiye Mahallesi ve civarını gezeceğiz. Nişantaşı’ndan Akaret Evleri’ne uzanan bu yolculukta, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemleri ile Cumhuriyet'in erken dönemlerinden günümüze kadar uzanan bir yolculuk yapacağız. Bu yolculuğumuz sırasında ise Dolmabahçe’nin inşası ile başlayan ve günümüze kadar uzanan bir hikayenin satır aralarını okuyacağız.

Akaret evlerinin hikayesinden, Vişnezade Mehmet Efendi’ye, Ahmet Robenson’dan Bezm-i Alem Valide Sultan’a, III.Selim’den Abdülmecid’e uzanan bu yolculuk içinde, Hacı Mustafa’nın oğlu Sıtkı Bey’den Cevat Şakir’e uzanan hikayeye, Ayhan Adnan’dan Cebeci Asri Mezarlığı'na uzanan yolculuğa, Sabahattin Ali’nin tutuklanmasından Sinop Cezaevi’ne uzanan yazgısına, Münire Sultan Konağı’ndan Şadiye Sultan Konağı’na, Selanik’te başlayan Şemsi Efendi’nin günümüzde Etiler’e uzanan hikayesine kadar pek çok sayısız hayat öyküsünü dinleyeceğiz. Bambaşka bir Nişantaşı, bildiğinizin çok ötesinde bir Teşvikiye ve Maçka sizi bekliyor. 

*Üç kişi ve üzeri katılımlarda kişi başı 190 TL'dir.*

Program 0-7 yaş pusetli çocuklar ve yürüme zorluğu çekenler için uygun değildir.

09 Kasım Pazartesi
10.00 - 16.00

Rehber Orhan YILLAR ile İstanbul Turları

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:

Rehberlik ve Anlatım,
Müze ve Ören Yeri Girişleri,
Kulaklık,
Hijyen Kiti,

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
Kişisel Harcamalar,
Öğle Yemeği ve Kahve Molaları

Tur öncesinde katılımcılara antiseptik mendil, el dezenfektanı ve maske bulunan kişisel hijyen kiti dağıtılacaktır ve sosyal mesafeye özen gösterilecektir.

SOFOS, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı A 10432 belge sahibi ve TURSAB üyesi seyahat acentesidir.Tarih: 09.11.2020

Saat: 10:00 - 16:00

Yer:HARBİYE - NİŞANTAŞI

Katılım Ücreti: 210 TL