Boğazın Manevi Bekçilerileri

03.09.2020

Saat 10.00'da Galata Mevlevihanesi önünde buluşma ve cihaz dağıtımı sonrası; yüzlerce yıllık sufi geleneğin saklı tarihine yolculuğa çıkıyoruz. Tasavvuf dünyasının adab, erkan, usul, kıyafet ve günlük eşyalarını tanıdıktan sonra Galipdede Caddesi üzerinden etraftaki yapıları da inceleyerek Karaköy’e doğru devam ediyoruz. Galata - Karaköy’ün tarih içerisindeki gelişimini de inceledikten sonra vapurla Osmanlı’nın eserleri ile dolu olan Üsküdar’a, buradan da kısa bir yürüyüşle, Sultanların peşi sıra yürüdüğü Aziz Mahmud Hudai’nin Türbesi’ni ziyarete gidiyoruz. Hudai Hazretleri'ni ziyaret ettikten sonra kısa bir deniz yolculuğu ile günümüzün son durağı Beşiktaş’a devam ediyoruz. Boğazın saklı köşesindeki Yahya Efendi’nin türbesini ziyaret ediyoruz.

Ahmet Hamdi Tanpınar Yahya Efendi türbesini şöyle tasvir ediyor: “İlahi mağfiret Yahya Efendi Dergâhı’nda adeta güzel bir insan yüzü takınır. Ölüm burada, hemen iki-üç basamak merdiven ve bir-iki setle çıkılıveren bu bahçede hayatla o kadar kardeştir ki, bir nevi erme yolu yahut aşk bahçesi sanılabilir.”

3 Eylül Perşembe
10.00 - 16.00

Rehber Nermin HATAY ile İstanbul Turlarımızın bir diğer ayağı olan ''Boğazın Manevi Bekçileri'' ile İstanbul'u adımlamaya başlıyoruz. (Bazı yapılar dışarıdan görülecektir.)

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:
Rehberlik ve Anlatım,
Müze ve Ören Yeri Girişleri,
Kulaklık,
Hijyen Kiti,
Karaköy - Üsküdar ve Üsküdar - Beşiktaş Vapur/Motor Ulaşım Ücretleri

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
Kişisel Harcamalar,
Öğle Yemeği ve Kahve Molaları

Turumuz yeni normale uygun şekilde düzenlenmiş olup, kontenjan 15 kişi ile sınırlandırılmıştır. Tur öncesinde katılımcılara antiseptik mendil, el dezenfektanı ve maske bulunan kişisel hijyen kiti dağıtılacaktır ve sosyal mesafeye özen gösterilecektir.

SOFOS, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı A 10432 belge sahibi ve TURSAB üyesi seyahat acentesidir.



Tarih: 03.09.2020

Saat: 10:00 - 16:00

Yer:GALATA - ÜSKÜDAR - BEŞİKTAŞ

Katılım Ücreti: 240 TL